facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 paź, 2019
- brak komentarzy
Wyżowa, ciepła pogoda z licznymi mgłami i zamgleniami, zwłaszcza o poranku. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.10.2019r. – 27.10.2019r.

Im  dalej w październik, tym cieplej. Tak można scharakteryzować ostatni tydzień w pogodzie. Po bardzo zimnym początku miesiąca, przyszło ocieplenie, które stopniowo przeszło w bardzo przyjemne, “babie lato” i złotą jesień. Dzisiaj było wręcz gorąco, jak na 20-stego października. Przypomniał mi się dzień 20-stego października 2012 roku, kiedy to chodziłem za grzybami w krótkim rękawie.

Zaledwie tydzień później, w dniu 27-ego października padał gęsty i mokry śnieg, a temperatura wahała się w przedziale -2/0 stopni C. W tym roku, taki nagły skok temperatury i zmiany pogody nam nie grozi. Przynajmniej w nadchodzącym tygodniu, jednak pod koniec miesiąca, widać w prognozach większe zmiany, o których będzie za tydzień.

Jak na razie, przed nami bardzo przyjemny, ciepły i w większości pogody tydzień, okraszony licznymi zamgleniami i mgłami, które mogą – lokalnie – utrzymywać się przez większą część dnia. Prawdopodobnie to będzie ostatni w tym roku, tak ciepły tydzień, ale początki listopada, a nawet jego półmetki też potrafią zaskoczyć ciepłem, zatem nie przekreślam jeszcze “uderzenia” ciepła późnojesiennego.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 21 października 2019

Na początku nowego tygodnia znajdziemy się w strumieniu bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego, które napłynie do naszego kraju znad północnej Afryki. Na wysokości 850 hPa temperatura ma wynieść nawet 16-18 stopni C, co jak na początek trzeciej dekady października, jest naprawdę bardzo wysoką wartością. Na wschodzie, południu, w centrum, miejscami też w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej prognozuje się od 21 do 24 stopni C, a lokalnie, w regionach podgórskich do 25 stopni C.

Oprócz wysokich temperatur, będzie też bardzo pogodnie. Jednak na północy kraju będzie z rana mglisto, ale w ciągu dnia rozpogodzi się, przede wszystkim na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza i na Kujawach, gdzie temperatura wzrośnie do maksymalnie 18-20 stopni C. Najdłuższej pochmurno ma być na Pomorzu, dopiero po południu jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia.

Zachmurzenie też pojawi się, ale w drugiej części dnia na zachodzie kraju, jednak będą to chmury piętra wysokiego i średniego, czyli nie przyniosą nam opadów. Na północnym zachodzie będzie najchłodniej – na wybrzeżu w przedziale 13-15 stopni C, w głębi lądu 16-18 stopni C. Wiatr słaby, tylko na Przedgórzu Karpackim okresami umiarkowany, przeważnie południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 22 października 2019

W nocy z poniedziałku na wtorek napłynie nieco wilgotniejsze powietrze przy słabym wietrze, co spowoduje nad ranem powstanie mgieł, miejscami bardzo gęstych, które będą mocno ograniczą widzialność. Im bliżej południa, tym będzie ich coraz mniej, podobnie jak chmur, które wygenerują, ponieważ zacznie wiać silniejszy wiatr z północnego-zachodu i zachodu.

W dzień, większe zachmurzenie utrzyma się w Polsce zachodniej i północnej, ale padać nie powinno, będzie też nieco chłodniej – przeważnie w przedziale 14-16 stopni C. Natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w centrum będzie najcieplej i przeważnie bezchmurnie, przy temperaturze od 18 do 21 stopni C, a lokalnie – na południowym wschodzie – do 22-23 stopni C.

Środa, 23 października 2019

W środę Polska dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu. Jego centrum znad Niemiec przesunie się nad Ukrainę. Rano ponownie może być w wielu regionach mglisto i pochmurnie, ale w ciągu dnia, niskie chmury będą zanikać, jednak trzeba mieć na uwadze, że z powodu słabego wiatru, lokalnie może być pochmurno przez cały dzień, co nie pozwoli na wzrost temperatury powyżej 12-14 stopni C.

Tam, gdzie mgły i zachmurzenie ustąpią (czyli przeważająca część kraju), prognozuje się od 12-14 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu do 15-17 stopni C w centrum i do 18-20 stopni C na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr słaby, zachodni skręcający stopniowo na południowo-wschodni.

Czwartek, 24 października 2019

W czwartek, wpływ na pogodę w Europie Środkowej będzie miał potężny wyż znad północnej Ukrainy, który ponownie w naszym kierunku, znad Bałkanów i środkowej części Morza Śródziemnego, zacznie kierować bardzo ciepłe i suche powietrze. Poranek zapowiada się mglisty, przede wszystkim na południu, zachodzie oraz w centrum kraju. W ciągu dnia zrobi się pogodnie i sucho.

Na terenach, gdzie mgły utrzymają się nieco dłużej, temperatura będzie oscylować w granicach 15 stopni C. Tam, gdzie mgieł nie będzie, temperatura wzrośnie do 17-19 stopni na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i do 22-24 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W rejonie Tarnowa i Nowego Sącza może być jeszcze cieplej. Wiatr z południa, umiarkowany, w regionach podgórskich nieco silniejszy.

Piątek, 25 października 2019

Przed weekendem czeka nas kontynuacja wyżowej i ciepłej pogody ze złotą jesienią. Dzień będzie suchy, słoneczny i ciepły z temperaturami od 15-16 stopni C na Pomorzu, 17-19 stopni C w głębi kraju, do 20-23 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza i w Górach Świętokrzyskich. Wiatr powoli zacznie zmieniać kierunek na północno-zachodni.

Weekend, 26-27 października 2019

Koniec tygodnia także nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Na termometrach kilkanaście stopni C, a na południu powyżej 20 stopni C z błękitem nieba i lokalnymi mgłami w godzinach porannych.  Co ciekawe, przez cały tydzień nie prognozuje się przymrozków. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na północy mamy coraz zimniejsze masy powietrza i wcześniej czy później, dojdzie do ich wpłynięcia nad Polskę i tym samym do korekty tak ciepłej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.10.2019r. – 27.10.2019r.

21.10.2019r. – maksimum meteorów z roju Orionidów (ZHR: 30);

21.10.2019r. – godz. 14:41 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

26.10.2019r. – godz. 21:47 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 4°10`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.