facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lut, 2023
- brak komentarzy
Wyżowa pogoda przy większej ilości pogodnego nieba i bardzo wysokim ciśnieniu. Noce mroźne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.02.2023r. – 12.02.2023r.

Wyżowa pogoda przy większej ilości pogodnego nieba i bardzo wysokim ciśnieniu. Noce mroźne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.02.2023r. – 12.02.2023r.

(1) BURZE

Kończy się bardzo dynamiczny tydzień w pogodzie, chyba jeden z najbardziej obfitujących w przeróżne zjawiska meteorologiczne, podczas obecnego sezonu zimowego. Rozpoczął się luty, którego przyjście zaakcentowały grzmoty. Pierwsze wyładowanie odnotowałem dokładnie 15 sekund po wybiciu północy. Wcześniej grzmiało, m. in. na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i woj. lubuskim. Burze odnotowano również w dzielnicach południowych.

 (2) WAHANIA CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO

Z uwagi na dynamiczne przejście układów niskiego ciśnienia i związanych z nimi frontów atmosferycznych, mijający tydzień zapamiętamy również pod kątem gwałtownego wahania ciśnienia atmosferycznego. Najbardziej spektakularny spadek odnotowano w środkowej części tygodnia, aby następnie odnotować równie szybki jego wzrost. Z 3. na 4. lutego w Koszalinie, ciśnienie wzrosło aż o 33,6 hPa.

(3) WIATR

Wahaniom ciśnienia towarzyszyły silne podmuchy wiatru. Największe porywy notowano podczas przechodzenia burz. W Kołobrzegu, Łebie i Poznaniu do 72 km/h.

(4) POKRYWA ŚNIEŻNA

Tak wyglądała pokrywa śnieżna na koniec stycznia. Jak widać, śnieg skumulował się w górach i na południu kraju, częściowo na wschodzie, Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Pozostałe regiony były bezśnieżne lub z symbolicznymi płatami/śladami śniegu.

Duże przyrosty pokrywy śnieżnej odnotowano w piątek i sobotę. Na kilka godzin zabieliło się również w dzielnicach zachodnich, ale w ciągu dnia temperatury przeszły na wartości dodatnie, przy silniejszych opadach deszczu i podmuchach wiatru, w związku z czym, śnieg bardzo szybko się roztopił. Śnieżna zima pozostała w górach i na południu kraju.

Warto też spojrzeć na dobowe przyrosty pokrywy śnieżnej w górach. Jeżeli chodzi o Sudety to najgrubsza warstwa śniegu leży obecnie na Śnieżce (86 cm).

W Beskidzie Śląskim i Żywieckim mamy jeszcze więcej śniegu. Markowe Szczawiny notują aż 150 cm śniegu.

Zasypało również Tatry i Podhale. Na Kasprowych Wierchu leży aż 180 cm śniegu. W ciągu doby dosypało 25 cm. Wprowadzono zakaz wstępu na górskie szlaki z uwagi na bardzo duże zagrożenie lawinowe. Odnotowano już zejście kilku lawin.

Dużo śniegu mamy również w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Na Jaworzynie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 127 cm.

(5) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Pod koniec stycznia kończyło się ochłodzenie i rozpoczął się dynamiczny napływ cieplejszych mas powietrza od zachodu. 

Na przełomie stycznia/lutego, tylko w górach pozostały ujemne wartości na termometrach. Nad resztą kraju notowano dodatnie temperatury, najwyższe na zachodzie i w centrum.

Przed weekendem doszło do “starcia” ciepła i zimna. Tydzień temu widniało to starcie w prognozach pogody, ale nie wiadomo było, kto wygra, bowiem szanse były wyrównane.

Teraz już wiadomo, że wygrały zimniejsze masy powietrza, które pozostaną z nami przez kilka dni, przynosząc w nocy lokalne spadki temperatury, nawet do poziomu -20 stopni C.

(6) TEMPERATURY MINIMALNE

Do weekendu nie notowano znacznych spadków temperatury. Poprzedniej nocy to się zmieniło, a będzie jeszcze zimniej.

Miniona noc przyniosła już dwu-cyfrowe mrozy, najsilniejsze w Szczecinku (-11 stopni C).

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

(7) OPADY

W mijającym tygodniu padało często, ale z różnym natężeniem i nie wszędzie równomiernie. Początek tygodnia przyniósł niewielkie, chociaż notowane prawie wszędzie opady deszczu lub mżawki, w górach śniegu.

W środkowej części tygodnia, najsilniejsze opady odnotowano na północy (głównie deszczu lub krupy śnieżnej i śniegu) oraz na południu (śniegu). 

Początek lutego na nizinach był najbardziej wilgotny w Lęborku (11,7 mm opadu).

Najwięcej pod kątem opadów działo się w piątek i sobotę. Na zachodzie kraju, z rana sypnęło obficie śniegiem, następnie mocno padał deszcz. W tej części kraju królowały chlapa i błoto.

W nadchodzących dniach będziemy pod wpływem silnego wyżu, zatem sumy opadów będą znikome, a w wielu miejscach zerowe.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 6 lutego 2023

Na początku nowego tygodnia od Anglii przez Morze Północne, Danię i południową Szwecję będzie stacjonować ośrodek wysokiego ciśnienia, który wpłynie na pogodę w Europie Zachodniej i Środkowej. Pod jego wpływem znajdzie się również Polska, tylko nad dzielnice północne Polski nasunie się znad Bałtyku mało aktywny ciepły front atmosferyczny.

Od rana na przeważającym obszarze Polski będzie pochmurnie, miejscami chmury całkowicie zdominują niebo. Jedynie na południowym wschodzie Polski oraz na krańcach zachodnich, prognozuje się więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Na wybrzeżu pojawią się opady śniegu z uwagi na wejście frontu.

W ciągu dnia będzie więcej przejaśnień i rozpogodzeń, jedynie w regionach północnych oraz lokalnie na południu utrzyma się większe zachmurzenie, a na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu wystąpią słabe opady śniegu. Na termometrach odnotuje się od -3/-2 stopni C na krańcach południowych, Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i miejscami w dzielnicach środkowych, -1/0 stopni C na przeważającym obszarze, do 1-2 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i w centrum Mazowsza, na wybrzeżu oraz lokalnie na krańcach zachodnich. Wiatr na zachodzie i w centrum słaby, poza tym umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Wtorek, 7 lutego 2023

Wtorkowy poranek będzie mroźny, najbardziej w regionach podgórskich, gdzie przez większość nocy będzie pogodnie. Tam, prognozowane spadki temperatury wyniosą -15 stopni C lub poniżej tej wartości. Na zachodzie oraz na południu również będzie mroźno, w wielu regionach odnotuje się od -12 do -8 stopni C. W ciągu dnia najniższe wartości na termometrach odnotuje się na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie słupki rtęci na termometrach wskażą od -5 do -3 stopni C, a w regionach podgórskich o kilka stopni mniej.

Wartości dodatnie prognozowane są na wschodzie i w centrum, gdzie odnotuje się przeważnie 1-2 stopnie C, około 0-1 stopnia C będzie lokalnie na Warmii i Mazurach, w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Mazowszu, a najcieplej – na poziomie 2-3 stopni C na zachodzie i Pomorzu. W ciągu dnia na zachodzie oraz na północy, przeważać będzie słoneczna pogoda, tylko miejscami zachmurzenie będzie wzrastać do małego lub umiarkowanego.

Na pozostałym obszarze więcej chmur i lokalnie mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady śniegu, głównie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu, południu Mazowsza i Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie skręcający na południowy i południowo-wschodni, poza tym północny i północno-wschodni.

Środa, 8 lutego 2023

W środę z samego rana w wielu regionach Polski wzrośnie zachmurzenie. W ciągu dnia zacznie się rozpogadzać, ale nie wszędzie. Największe prawdopodobieństwo pogodnego nieba i przewagi słonecznej aury wystąpi na Pomorzu i zachodzie. Tam też odnotuje się najwyższe wartości temperatury na termometrach, na poziomie 2-3 stopni C powyżej zera. Na pozostałym obszarze kraju będzie na ogół od -3 do -1 stopnia C.

W środę prognozuje się bardzo duże wartości ciśnienia atmosferycznego. Na wschodzie oraz w centrum, barometry mogą wskazać nawet 1046-1048 hPa! Wiatr w centrum i na wschodzie będzie słaby, poza tym umiarkowany; południowo-wschodni i południowy, tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie ze wschodu, a na Podlasiu i Warmii południowo-zachodni.

Czwartek, 9 lutego 2023

Czwartkowy poranek w całym kraju będzie mroźny. Na Kujawach, w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce będą takie miejsca, gdzie temperatura spadnie poniżej -10 stopni C, a lokalnie w regionach podgórskich może być blisko -20 stopni C. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju ma być bezchmurnie, jedynie w północno-wschodnich dzielnicach może pojawić się trochę chmur piętra wysokiego.

Temperatura w ciągu dnia wzrośnie; na zachodzie słupki rtęci wskażą od 3 do 5 stopni C. Do 1-2 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Mazowszu. Nad resztą Polski odnotuje się przeważnie od -2 do 0 stopni C. Wiatr w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie silniejszy, południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 10 lutego 2023

W piątek pogoda pozostanie bez większych zmian. Dużo słońca, mało chmur i po mroźnym poranku, w ciągu dnia zacznie się robić coraz cieplej. Najchłodniej będzie w Bieszczadach – na poziomie -2 stopni C, ale na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, centrum, na zachodzie Mazowsza oraz Warmii prognozuje się od 0 do 2 stopni C. Cieplej, do 3-4 stopni C będzie na zachodzie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a najcieplej do 5-6 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Pomorzu. Wiatr na południu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich.

Weekend, 11-12 lutego 2023

Na przyszły weekend w prognozach pogody widać postępujące ocieplenie, które sprowadzi do Polski ciepły front atmosferyczny. W związku z tym zachmurzenie zacznie wzrastać do dużego i wystąpią opady śniegu przechodzące w deszcz. Za frontem od zachodu, zaczną napływać cieplejsze, polarnomorskie masy powietrza.

W ciągu dnia na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni w województwach wschodnich do nawet 10 stopni C na zachodzie, zwłaszcza w niedzielę na Dolnym Śląsku. Noc z piątku na sobotę, jeszcze na przeważającym obszarze upłynie z ujemnymi wartościami na termometrach. Za to w niedzielę nad ranem, dodatnie wartości na termometrach mogą być już notowane na przeważającym obszarze kraju.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.02.2023r. – 12.02.2023r.

– brak istotnych zjawisk astronomicznych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.