facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 lis, 2015
- brak komentarzy
Zapisano w meteo archiwum 02.11.2015r. – 08.11.2015r.

CIMG0938

Mijający tydzień, niezwykle mocno obfitował w wydarzenia meteorologiczne. Chociaż wiele zjawisk, okazało się bardzo spektakularnych, to – według mnie – numerem 1 był cyklon Chapala, który uderzył w półwysep Arabski. O nim, napiszę odrębny artykuł. Czas na skróty, najważniejszych ekscesów pogodowych mijającego tygodnia.

PONIEDZIAŁEK, 2 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki walczą w ciągu ostatnich kilku miesięcy z wyjątkowo ciężką suszą wywołaną najprawdopodobniej wydarzeniem El Nino, który prowadzi do spadku opadów na terenie całego kraju. Synoptycy przewidują, że rekordowa pora sucha, z ograniczeniami wody, które weszły już w życie w niektórych regionach prowincji Gauteng i KwaZulu-Natal, potrwa jeszcze co najmniej pół roku – podaje agencja Xinhua.
2. Dramatyczne pożary lasów w Indonezji. Indonezyjskie wyspy Sumatra oraz Borneo ze względu na poważne pożary lasów zostały osłonięte grubą warstwą gryzącego dymu, który rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje w Azji Południowo-Wschodniej. Wielu mieszkańców, większość kobiety z dziećmi, by ochronić je od smogu, ewakuowano do tymczasowych ośrodków ewakuacyjnych. Takie centra zostały otwarte we wszystkich obszarach najbardziej dotkniętych zanieczyszczeniami powietrza w Indonezji. Przyczyną pożarów jest wielka susza, spóźnianie się pory deszczowej i celowe wypalanie lasów.
3. Cyklon Chapala zaatakował Jemen. Pacyficzne Centrum Tajfunów poinformowało, że burza, osiągnęła maksymalne porywy wiatru do 240 km/h, co odpowiada czwartej kategorii huraganu. Jemeńskie władze twierdzą, że to najpotężniejsza burza, jaka nawiedziła ten gorący i suchy kraj od dziesięcioleci.
Centrum przewiduje, że cyklon wejdzie nad ląd na zachód od niespokojnego portowego miasta Mukalla, który zarządzany jest przez plemienną radę i bojowników Al-Kaidy. Mieszkańcy obawiają się, że próżność władz oznacza nieporadzenie sobie ze skutkami tej katastrofy.
4. 6,5-metrowe fale uderzyły w ostatni weekend o wybrzeża południowej Hiszpanii, a towarzyszące im wichury i ulewy były najpotężniejsze od co najmniej 20 lat.

POLSKA:
1. W Polsce, utrzymuje się wyżowa pogoda. Tworzą się liczne mgły, które bardzo ograniczają widoczność.

WTOREK, 3 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Powódź w Kenii. Długa susza na równinach Masai Mara została przerwana przez kilkudniowe ulewne deszcze, które obróciły suche, kenińskie równiny w prawdziwe morze wody. W dłuższej perspektywie, oznacza to bujny wzrost roślin, którymi żywią się liczne zwierzęta.
2. Gęste mgły paraliżują większość Europy, powodując odwołania dziesiątek lotów na najbardziej ruchliwych portach lotniczych na kontynencie, m.in. na londyńskim Heathrow, a także kluczowych węzłach lotniczych w Amsterdamie i Frankfurcie.
3. Cyklon Chapala z huraganowymi porywami wiatru uderzył w jemeńskie wybrzeże Morza Arabskiego, wywołując powódź w piątym co do wielkości mieście w kraju Mukalla i wysłał tysiące ludzi na ucieczkę do schronów – informuje Reuters.
Ulice stolicy prowincji Mukalla, którą zamieszkuje 300 tysięcy osób i jest rządzona przez bojowników Al-Kaidy, zostały całkowicie zanurzone w wodzie. Rzeka porywała pojazdy i zmusiła dziesiątki rodzin do ucieczki do szpitala w obawie przed lawinami skał.

POLSKA:
1. We wtorek wieczorem kosmiczna pogoda daje się we znaki na Ziemi. Podążająca w naszym kierunku chmura wywoła silną burzę geomagnetyczną. Pojawia się szansa na zobaczenia zorzy polarnej w Polsce. W nocy, wiele osób wypatruje tego pięknego zjawiska, niestety zorza nie pojawia się. Obserwacje nocne w następnych dniach, również nie pozwalają dostrzec zorzy nad Polską.
2. Wyż Tomoka, przynosi nam zjawisko inwersji. W wielu miejscach, padają rekordy ciepła dla Polski, jednak dotyczy to nie obszarów nizinnych, a – właśnie wskutek inwersji – terenów podgórskich i górskich. Np. na Śnieżce (03.11.2015r.), zanotowano 16.0°C, co jest wartością wyższą od poprzedniego listopadowego rekordu ciepła aż o 1,4°C.
ŚRODA, 4 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Burza piaskowa spowodowała poważny wypadek w Kalifornii. Zderzyło się co najmniej 20 samochodów.
2. Indonezyjskie władze zamknęły w poniedziałek port na Wyspie Bali, jeden z jej najbardziej ruchliwych międzynarodowych terminali, prowadząc do anulowania setek lotów ze względu na popiół, który emituje wulkan na pobliskiej wyspie.
3. Po Jemenie, na drodze historycznemu cyklonowi Chapala, staje Oman. Sytuacja jest dramatyczna. Setki domów zostaje obróconych w ruinę, dochodzi do masowych powodzi. Są ofiary śmiertelne.
4. Intensywna burza piaskowa przeszła przez obszar Bliskiego Wschodu, prowadząc do zakłócenia podróży lotniczych zarówno w Izraelu, jak i Jordanii, a błękitne niebo stało się pomarańczowe.
5. Gwałtowne burze przetoczyły się drugi raz z rzędu w ciągu ostatnich kilku dni nad Australię. Pas zniszczeń rozciąga się od Queensland do Gippsland i – jak twierdzą mieszkańcy – takiej nawałnicy nie było od wielu lat. Media społecznościowe zalały Internet dziesiątkami zdjęć, na których widać destrukcyjną moc żywiołu.
6. Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło indonezyjską wyspę Alor na wschodzie kraju, poważnie uszkadzając domy i inne budynki.

POLSKA:
1. Dalszy ciąg mgieł, zamgleń, niskich chmur stratus i inwersji temperatury. Wyż Tomoka, zaczyna jednak słabnąć, czego pierwszym objawem jest powolny i systematyczny spadek ciśnienia.

CZWARTEK, 5 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Co najmniej osiem osób zginęło w środę w rezultacie powodzi, którą wywołały intensywne opady deszczu w egipskiej prowincji we wsi Beheira w Delcie Nilu.
2. Zima zaatakowała Stany Zjednoczone. Pierwsze w tym sezonie opady śniegu wyraźnie dały się we znaki w zachodnich stanach USA; biały puch pokrył m.in. obszar od Kalifornii do Montany.

POLSKA:
1. Mgły, nadal paraliżują pracę lotnisk i utrudniają jazdę kierowcom.
2. Przez stabilną i wyżową pogodę, mamy fatalną jakość powietrza. Tworzy się smog, który jest niebezpieczny, szczególnie dla alergików i astmatyków.
3. Amatorzy zjawisk astronomicznych, zaczynają przygotowania do obserwacji deszczu meteorów z roju Taurydów Północnych, których szczyt aktywności przypadnie na koniec tego i początek następnego tygodnia.

PIĄTEK, 6 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Ze względu na katastrofalne powodzie w prowincji Aleksandria na północy Egiptu władze ogłosiły stan wyjątkowy. Z powodu pozalewanych ulic i autostrad zamknięto porty i przedsiębiorstwa przemysłowe. W niektórych regionach poziom wody przekroczył wysokość jednego metra.
2. Cyklon tropikalny Chapala, kontynuuje swoją podróż wzdłuż wybrzeży Jemenu, przynosząc historyczne ulewy bliskowschodnim kraju, gdzie zwykle mamy do czynienia z suchymi warunkami. W dwa dni potrafi spaść tyle deszczu, ile normalnie spada tam przez 10 lat!!!
3. Brazylia. Dochodzi do przerwania tamy na zaporze powstrzymującej ścieki z okolicznej rudy żelaza, prowadząc do zalania domów. Istnieją obawy, że kilkadziesiąt osób zginęło z tego powodu.
4. Australia i Sydney. Niezwykle efektowna i spektakularna chmura szelfowa, przynosi silny wiatr, ulewy i gradobicia. Pomimo dużego niebezpieczeństwa, wiele osób wychodzi na zewnątrz i fotografuje masywną komórkę burzową.
5. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 stopnia w skali Richtera nawiedziło w piątkowy poranek południowo-wschodnią część Francji. Choć eksperci twierdzą, że nie był zbyt silny, był to największy wstrząs w regionie od co najmniej 150 lat.

POLSKA:
1. Od kilku dni, mamy spore zróżnicowanie temperatury nad Polską. Tam, gdzie świeci Słońce, notuje się nawet 16-17 stopni. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej, gdzie zalegają mgły lub chmury stratus, temperatura ledwie przekracza 0 stopni.

SOBOTA, 7 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Niespodziewane wczesne opady śniegu pojawiły się w Pekinie i innych miastach na północy Chin w piątek, wywołując prawdziwy chaos na drogach i zmusiły władze stolicy do włączenia ogrzewania dla mieszkańców dwa tygodnie szybciej niż zwykle.
2. Dość silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło górzyste regiony zachodniej Wenezueli, wywołując przerwy w dostawie prądu elektrycznego, uszkodzenie budynków oraz wyzwoliło lawiny kamieni, które zabiły co najmniej jedną osobę.
3. Dramatyczna sytuacja w Brazylii po przerwaniu dwóch zapór w dużej brazylijskiej kopalni, kilkanaście godzin wcześniej. Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych. Dochodzi do katastrofy ekologicznej.

POLSKA:
1. Do Polski, wkracza ciepły front atmosferyczny, który przynosi wyczekiwany deszcz. Najwięcej opadów, notuje się na północy Polski. Pogoda, robi się typowo listopadowa – całkowite zachmurzenie, opady deszczu lub gęstej mżawki, mgły i zamglenia. Za frontem ciepłym, podąża chłodny, który zdecydowanie nasila prędkość wiatru. W północnych regionach kraju, podmuchy osiągają prawie 100 km/h. Są zniszczenia i przerwy w dostawach prądu. Temperatury, jak na listopad są wysokie. Na Pomorzy, ginie kobieta, przygnieciona przez drzewo.

NIEDZIELA, 8 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Nieprawdopodobne, ale prawdziwe. Nad wodami Morza Arabskiego, wykluwa się nowy cyklon MEGH i cały czas umacnia się. Podąża on śladami cyklonu Chapala, gdzie zaatakuje m.in. Sokotrę, która już nieźle oberwała od Chapali. Prognozuje się, że Megh osiągnie trzecią kategorię burzy tropikalnej, gdy zbliży się do Sokotry, przynosząc ekstremalne opady deszczu do 400 mm i silny wiatr o prędkości ponad 200 km/h. Kilka godzin później osiągnie Przylądek Gardafui w Somalii. Dla Sokotry, może oznaczać to historyczną klęskę.

POLSKA:
1. Po przejściu frontu ciepłego, niebo nad większością Polski, przejaśnia się. Silny i porywisty wiatr, wyrządza jednak sporo szkód i hurtowo strąca liście z drzew.

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.