facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 lis, 2015
- brak komentarzy
Zapisano w meteo archiwum 09.11.2015r. – 15.11.2015r.

CIMG7145

Nasilające się zjawisko EL NINO, dosłownie hurtowo produkuje wszelkie żywioły, od suszy do powodzi, od huraganów po potężne wyże. Z tygodnia na tydzień, będzie coraz gorzej. Niestety. Oto skrót pogodowych perturbacji mijającego tygodnia.

PONIEDZIAŁEK, 9 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Po historycznym cyklonie Chapala, kolejny cyklon Megh i to w odstępie zaledwie tygodnia, uderzył w jemeński archipelag Sokotra. Agencja humanitarna OCHA poinformowała w piątek, 6 listopada, że aż 44.000 osób ucierpiało przez cyklon Chapala. Tymczasem Megh, spowodował dalsze straty, powodzie i zawalenie się budynków, których nie zniszczył cyklon Chapala. Dwa cyklony w tak krótkim odstępstwie czasu na Półwyspie Arabskim to nie notowany dotąd ewenement. Mówi się też o kilku ofiarach śmiertelnych.
2. Miniony weekend, okazał się rekordowo ciepły w Hiszpanii i Francji. Temperatura dobiła do 30 stopni na plusie w cieniu. Tym samym, był to najcieplejszy, listopadowy weekend w tych krajach, co najmniej od 60 lat.
3. Apokaliptyczne gradobicie wystąpiło w Conscripto Bernardi w Argentynie. Grad był tak duży, że mógł zabić; na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, choć straty materialne są duże – podaje ENEX. Lodowe bloki wielkością przypominały piłki tenisowe lub do rugby. Niektóre z nich miały nawet 15 cm średnicy. Ekstremalna burza nawiedziła miasto Conscripto Bernardi w późnych godzinach popołudniowych w poniedziałek. Wichura, która towarzyszyła intensywnym opadom deszczu, a także gradobiciu uszkodziła, a nawet zniszczyła kilka domów: rozbite zostały dachy, szyby w oknach, witryny sklepowe, odcięła dostawy prądu elektrycznego, telefony i inne usługi telekomunikacyjne. Władze przyznają, że burza spowodowała tak poważne spustoszenia, iż okazały się katastrofalne dla tego małego miasta, które zamieszkuje 2 tys. osób. „Główne gradobicie trwało tylko od trzech do pięciu minut, ale wydawało się nie do powstrzymania, jakby nigdy miało się nie skończyć” – podkreślił jeden z mieszkańców Conscripto Bernardi. Co ciekawe, apokaliptyczne gradobicie skoncentrowało się jedynie w jednym miejscu, podczas gdy 10 kilometrów dalej spadł tylko niegroźny deszcz i słabo powiało.

POLSKA:
1. Ponad 8 tys. strażaków usuwało skutki niedzielnej wichury, głównie w północnej części kraju. Zginęła jedna osoba, aa sześć zostało rannych, w tym trzech strażaków.
2. Dzięki silnemu wiatrowi i opadom, powietrze w Polsce wreszcie zostaje uwolnione od smogu.

WTOREK, 10 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Bardzo skrajna prognoza pogody zostaje wydana dla Wielkiej Brytanii. Według meteorologów, wichury i ulewy, będą podczas nadchodzącej zimy na wyspach, największe od co najmniej 144 lat.
2. Od początku tygodnia niektóre obszary Chin pokryła gęsta warstwa smogu, a poziom zanieczyszczenia przekracza dopuszczalną normę Światowej Organizacji Zdrowia nawet 50 razy. Zdaniem działaczy ochrony środowiska – są to najwyższe wartości w historii pomiarów nawet w tak silnie zanieczyszczonych Chinach.
3. Gigantyczne zapadlisko o szerokości 15 metrów otworzyło się w mieście w stanie Missisipi i pochłonęło co najmniej 15 pojazdów – poinformowała policja, dodając, że nie wiadomo, co spowodowało jej powstanie i prowadzone są szczegółowe badania. Mieszkańcy, początkowo myśleli, że mają do czynienia z trzęsieniem ziemi. Najbardziej prawdopodobne, wydaje się to, że owe zapadlisko to efekt ulewnych deszczy, które ostatnio przeszły nad tymi terenami.
4. Dwa silne trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,9 oraz 6,8 w skali Richtera nawiedziły we wtorek wieczorem obszar Pacyfiku u zachodniego wybrzeża Chile. Na szczęście trzęsienie nie wyzwoliło zabójczych fal tsunami.

POLSKA:
1. Pogoda w Polsce jest dynamiczna. Na północy kraju, przechodzą obfite deszcze, na południu jest pochmurno, dosyć wietrznie i pada znacznie mniej lub w ogóle.

ŚRODA, 11 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Na górze Jungfrau w Alpach Szwajcarskich we wtorek słupek rtęci osiągnął 7,2 stopnia Celsjusza – najwyższą wartość dla listopada w historii.
2. Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Megh, który uderzył w wyspy Sokotra, wzrósł do co najmniej 13 osób.
3. Gwałtowna erupcja gwatemalskiego wulkanu Fuego. Sześć wiosek pokryło się popiołem.
4. Potężna burza śnieżna zaatakowała obszar Zachodu USA, pozbawiając dziesiątki tysięcy ludzi prądu elektrycznego. Sytuacja na drogach stała się tak trudna, że doprowadzono do zamknięcia szkół, odnotowano także znaczący wzrost wypadków.

POLSKA:
1. Najnowsze prognozy długoterminowe, wskazują na trzecią, łagodną pod rząd zimę. To ewenement nie notowany jeszcze w polskiej meteorologii. Do tego, zima ma być nadzwyczaj wilgotna.

CZWARTEK, 12 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Orkan Abigail szaleje na Wyspach Brytyjskich. Najmocniej wieje na Hebrydach Zewnętrznych, wyspach położonych u zachodnich wybrzeży Szkocji. Stała prędkość wiatru dochodzi do 98 km/h, a porywy wiatru osiągają zawrotne 131 km/h. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ wiatr będzie się nasilać przez całą noc. Zazwyczaj najmocniej wieje w górach i tak jest i tym razem. W Górach Pennińskich w północnej Anglii wiatr osiąga 161 km/h. Poza wichurami region nawiedzają ulewne deszcze, które mogą powodować podtopienia. Orkan jest niezwykle groźny.
2. Kolejna fala potężnych ulew doprowadziła do nowych podtopień i osunięć ziemi w Izraelu. Tym razem najbardziej ucierpieli mieszkańcy Aszkelonu. Woda sięgała ratownikom, próbującym oswobodzić kierowców z zalanych samochodów, do pasa.
3. Powodzie nie dają za wygrane. Wyjątkowo ulewne deszcze przez następne kilkanaście dni będą padać na wschodnie wybrzeża Morza Czarnego. W sumie może tam spaść nawet 200-300 mm deszczu. Zagrożenie powodziami i osunięciami ziemi dotyczy wybrzeża w Rosji, Abchazji, Gruzji i Turcji. W tym ostatnim kraju ulewy już dały się we znaki w postaci kataklizmu, w którym zginęła 3-letnia dziewczynka. Niepozorna rzeka zmieniła się w prawdziwy wodospad, który porywał ze sobą wszystko to, co stanęło na jego drodze. Skala zniszczeń jest przeogromna.
W olimpijskim Soczi sporo podtopień i zalań. Pod wodą znalazły się główne ulice w mieście.
4. Intensywny smog ogarnął miasta w północnych Chinach, prowadząc do powstania poważnego chaosu komunikacyjnego oraz zagrożenia dla zdrowia wśród milionów mieszkańców.
5. Co najmniej sześć osób zginęło, a tysiące musiało opuścić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania przez powodzie błyskawiczne, które nawiedziły zachodnią Kenię po ulewnych deszczach w regionie.

POLSKA:
1. Olbrzymie ilości deszczu spadły w ciągu ostatniego, bardzo mokrego tygodnia, na Warmię, Mazury i Podlasie. W Kętrzynie, który piastuje obecnie miano najbardziej deszczowego miasta w Polsce, suma opadów za minionych 6 dni sięgnęła, według danych IMGW, aż 81 mm. To równo dwukrotnie więcej niż powinno spaść, zgodnie z normą wieloletnią, przez cały listopad. W ciągu doby potrafiło spaść 35 mm deszczu, czyli prawie miesięczna norma. Nie ma już wątpliwości, że miesiąc ten będzie tam uznany za wyjątkowo mokry, najbardziej deszczowy od 2010 roku. Deszcze są jednak na wagę złota, ponieważ to właśnie na północnym wschodzie kraju susza ostatnio najbardziej dawała się we znaki. Teraz najbardziej sucho jest na południu i zachodzie.

PIĄTEK, 13 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Utrzymujące się od sześciu miesięcy El Nino jest obecnie jednym z trzech najsilniejszych w historii – donosi agencja Xinhua. Amerykanie prognozują, że anomalia utrzyma się do późnej wiosny lub wczesnego lata i przyniesie nam olbrzymie i tragiczne w skutkach kataklizmy.
2. Podmuchy wiatru do 130 km/h oraz liczne burze i ulewy doprowadziły do licznych przerw w dostawach prądu elektrycznego oraz zamknięcia wszystkich szkód na Hybrydach Zewnętrznych i Szetlandach. Analitycy ostrzegają, że porywy wiatru mogą sięgać nawet 145 km/h, spodziewany jest także ulewny deszcz, burze i duże fale, które mogą mieć wpływ na obszary przybrzeżne. Ogłoszono, tzw. alarm bursztynowy.

POLSKA:
1. W Polsce pogoda, względnie uspokoiła się. Jednak już w weekend, czeka nas ostre jej załamanie.

SOBOTA, 14 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Ulewne deszcze i powodzie, które od ponad tygodnia nękają stan Tamilnadu na południu Indii, zabiły do tej pory co najmniej 55 osób, ale liczba ofiar może się jeszcze zwiększyć, ponieważ monsun przyczynia się do kolejnych wezbrań. Wzbierające rzeki wylały, podmywając tory i drogi, co w wielu regionach na południu kraju doprowadziło do powstania ogromnego chaosu. Meteorolodzy ostrzegają, że opady na razie nie ustąpią, co może doprowadzić do kolejnych poważnych problemów.
2. Niespełna dwie doby po tym, jak Wyspy Brytyjskie zaatakował orkan Abigail, niosąc wiatr o prędkości 160 km/h, Wyspy przygotowują się na silne ulewy, które przyniesie tym razem były tropikalny huragan Kate. W sobotę brytyjska Agencja Środowiska wydała co najmniej 70 alarmów powodziowych dla dużych połaci północnej Anglii, w tym samym m.in. rejony: Cumbria, Lancashire, Greater Manchester oraz na północy i zachodzie Yorkshire. Obszary te narażone są na ryzyko powodzi związane z ulewnymi deszczami, za sprawą których następuje znaczny przybór wody w rzekach. Mieszkańcy z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji w rzece Lower River Irwell na granicy pomiędzy Manchesterem a Salford oraz Kent w Cumbrii. W sobotę rano, dwa ostrzeżenia powodziowe wydano dla Keswick Kemping w Cumbrii i na rzece Ouse w Naburn Lock, na południe od Yorku. Tymczasem duże obszary południowo-zachodniej Szkocji narażone są na powodzie w ciągu nadchodzących 24 godzin.

POLSKA:
1. Sobota w Polsce, miejscami była smagana dość silnym wiatrem. Na szczęście wichury nie były tym razem aż tak dotkliwe, jak przed tygodniem. Od późnego popołudnia sytuacja zacznie się powoli normalizować, jednak jutro i w kolejnych dniach wiatr znów da nam się we znaki.

NIEDZIELA, 15 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Bardzo gęsty i niebezpieczny smog, od tygodnia paraliżuje życie w północnych Chinach. W ostatnich dniach dotarł do stolicy – Pekinu, zmuszając władze do wydania “żółtego” poziomu zagrożenia. Pogorszenie jakości powietrza w Pekinie nastąpiło z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń przemysłowych i wykorzystania węgla do ogrzewania. Zanieczyszczenia osiągnęły piąty poziom. W sobotę smog w stolicy był na tyle intensywny, że widzialność została ograniczona poniżej 20 metrów. Sytuacja zmieni się najwcześniej w niedzielę w drugiej połowie dnia, kiedy przejdzie chłodny front atmosferyczny.
2. Powodzie wywołane ulewnymi deszczami w Iranie spowodowały śmierć co najmniej 15 osób. Powodzie błyskawiczne, przetoczyły się m.in. przez obszary w południowej prowincji Hormozgan.
3. Mieszkańcy całej północnej Anglii są ostrzegani, by zachować znaczną czujność w związku z ryzykiem powodzi, choć opady okazały się słabsze niż oczekiwali meteorolodzy – donosi BBC. Cumbria i Lancashire to najbardziej dotknięte powiaty, gdzie obowiązuje 25 ostrzeżeń powodziowych, choć wcześniejsze poważne alerty zostały obniżone. Agencja Ochrony Środowiska poinformowała o sześciu zalanych nieruchomościach w Kendal. Po drugiej stronie Gór Pennińskich obowiązuje 64 ostrzeżeń i alarmów, zwłaszcza na Północnym Wschodzie oraz w rejonie Yorkshire. Żółte i pomarańczowe alerty ogłoszono także w niektórych regionach Walii. Agencja Ochrony Środowiska poinformowała, że sytuacja pozostaje nieprzewidywalna, ponieważ deszcz spada na już mocno nasiąkniętą wodą ziemię i ostrzega ludzi w zagrożonych obszarach, aby pozostać czujnym. Na Północnym Wschodzie największe zagrożenie stanowią rzeki: Tees, Wear oraz Tyne. W Yorkshire rzeki: Orders, Aire, Calder i Wharfe pozostają monitorowane, a Ilkley i Otley niosą poważne ryzyko powodziowe. Istnieją również ostrzeżenia dla rzeki Ribble w Lancashire i rzeki Rocha w Greater Manchester. Pociągi należące do Northern Line nie wyjechały na tory na Hedben Bridge z powodu powodzi. Wiele dróg w Anglii pozostaje nieprzejezdnych, ponieważ wypełnia je woda. Najgorsza sytuacja panuje w Cumbrii, a policja ostrzega, że sytuacja na drogach pozostaje zdradliwa, dlatego jeśli nie trzeba, lepiej nimi nie podróżować.
4. Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osunięcia ziemi w piątek w chińskiej prowincji Zhejiang, podczas gdy rekordowe zimowe powodzie nawiedziły obszar Hunan w środkowej części kraju – informuje krajowa agencja Xinhua.

POLSKA:
1. W Polsce, niedziela mija pod znakiem chłodu, opadów deszczu, miejscami intensywnych przy silniejszych podmuchach wiatru. Najbliższe dni, będą bardzo podobne.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.