facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 lis, 2015
- brak komentarzy
Zapisano w meteo archiwum 26.10.2015r. – 01.11.2015r.

 

DSC_0608

„Zapisano w meteo archiwum” to nowy, cotygodniowy zbiór informacji o tym, co najważniejszego, wydarzyło się w pogodzie na świecie i w Polsce w mijającym tygodniu.

PONIEDZIAŁEK, 26 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałkowe popołudnie czasu lokalnego rejon Afganistanu i było odczuwalne w kilku krajach na południu Azji jednocześnie – donosi agencja Associated Press. Władze poinformowały o śmierci co najmniej dwustu dwudziestu osób oraz o ok. 1000 rannych.
POLSKA:
1. Różnica ciśnień nad Polską zmniejsza się, nad nami zalega chłodne powietrze polarnomorskie o dużej wilgotności powietrza, wiatr słabnie, a niebo rozpogadza się. To niestety idealne warunki do powstania bardzo gęstych mgieł radiacyjnych, które przyczyniają się do poważnych utrudnień nie tylko w ruchu lądowym, ale także powietrznym.

WTOREK, 27 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Powodzie na Bliskim Wschodzie. Na Islamabad w północnej prowincji Pendżab spadło 136 mm deszczu. To nowy rekord, dla tego regionu. Spowodowane ulewami osuwiska w górzystym północnym regionie Pakistanu spowodowane, niesezonowymi intensywnymi opadami deszczu i śniegu, odcięły od świata tysiące turystów. Zniszczenia są ogromne.
2. Meksyk z ulgą odetchnął po przejściu supertajfunu Patricia. Uderzył on w słabo zaludnione obszary. Pomimo sporych zniszczeń, nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
3. Silne burze w południowej Afryce, w RPA. Są podtopienia i zniszczenia. Giną, rażone piorunem 2 kobiety.
4. Intensywne opady śniegu, pokryły znaczne połacie północnych Chin, wywołując poważne problemy na drogach, ale przyniosły jednocześnie przepiękny zimowy krajobraz. Notuje się sporo stłuczeń i wypadków.

POLSKA:
1. Przez kilka nadchodzących poranków, jesteśmy świadkami rzadkiego spektaklu astronomicznego – planety: Wenus, Jowisz i Mars worzą na niebie charakterystyczny trójkąt. To nie lada gratka dla astronomów i obserwatorów nieba. Pogoda sprzyja obserwacjom.

ŚRODA, 28 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Potężna, jesienne pływy, doprowadziły do powodzi wzdłuż wybrzeży Karoliny Południowej i Georgii, zalewając obszary w okolicach Charleston.
Co najmniej 20 domów, w tym dwie firmy, zostało zniszczonych przez wysoką wodę w Edisto Beach w Karolinie Południowej. Nadbrzeżne powodzie spowodowały zamknięcie kilku ulic i skrzyżowań na półwyspie Charleston we wtorkowy poranek. Poziom pływów w porcie w Charleston osiągnął czwarty najwyższy w historii pomiarów prowadzonych od 1921 r. Tylko trzykrotnie na przestrzeni ostatnich stu lat fala była wyższa – w 1989, 1987 i 1940 roku.
Wtorkowy poziom wody był o 10-12 cm wyższy od szczytu zmierzonego podczas historycznej powodzi, która w tym miesiącu nawiedziła Karolinę Południową. Jednak tym razem nie odnotowano opadów rzędu 80 cm, jak kilka tygodni wcześniej.
Pływy powodziowe odnotowano także również w Folly Beach, Hilton Head, Beaufort, Edisto Beach, Kiawah Island oraz North Myrtle Beach w Karolinie Południowej. Woda zalała m.in. restaurację i pole golfowe w Hilton Head Island, kilkanaście domów na Fripp Island, między Charleston i Hilton Head Island oraz pobliskie kempingi w Hunting Island State Park.
2. Nawałnica, która trwała zaledwie 10 minut, wyrządziła szkody porównywalne do huraganu trzeciej kategorii. Potężna burza przeszła w środę w niektórych regionach wschodniej Australii. Porywisty wiatr zniszczył wiele budynków, są też przerwy w dostawie prądu.
3. Na jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi nastąpiło niecodzienne zjawisko – rozkwit kwiatów, które utworzyły niezwykle rzadki spektakl dla osób mieszkających na Pustyni Atacama na północy Chile. To efekt obfitych opadów, które przeszły tam w ostatnich dniach.
4. Kolejna porcja ulewnych deszczów nawiedziła wiele regionów Izraela. W wielu regionach padało tak mocno, że rzeki wystąpiły z brzegów.

POLSKA:
1. Polska jest pod wypływem rozległego wyżu, który przynosi nam stabilną aurę. Jednak pojawiają się przymrozki, mgły i zamglenia oraz chmury stratus.

CZWARTEK, 29 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Mieszkańcy Kostaryki od trzech dni żyją w ciągłym strachu z powodu nieustającej erupcji wulkanu Turrialba. W ciągu jednego dnia wulkan 30-krotnie wyrzucał kolumny popiołu na zmianę z gazami wulkanicznymi. Szczególnie gwałtowna erupcja nastąpiła w Turrialba we wtorek. Geolog Florlbet Vega powiedział, że aktualnie trwający wybuch nie jest jednak ekstremalny. Wulkan wyrzuca popiół, ale nie opada na centralne równiny, które są domem dla ludzi. Podkreślił jednak, że kolejne erupcje mogą mieć bardziej intensywniejszy charakter.
Turrialba „obudził się” jesienią ubiegłego roku i od tamtej pory regularnie o sobie przypomina.
2. Co najmniej 15 samochodów zostało uszkodzonych, gdy sześć tysięcy metrów sześciennych ziemi gruchnęło niespodziewanie na jezdnię w Meksyku.

POLSKA:
1. Pogoda w Polsce jest nadal stabilna. Rano jest zimno, miejscami z przymrozkami, w dzień stratusy w wielu regionach, nie pozwalają Słońcu ogrzać ziemi.

PIĄTEK, 30 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Ponownie na nawałnicowym celowniku, znajduje się Australia, a mianowicie stan Queensland. Spada grad, wielki jak kule golfowe po silnej burzy w rejonie miasta Chinchilla.. Grad przebijał dachy. Eksperci szacują, że zniszczenia dokonane przez nawałnicę, mogą sięgać nawet kilku milionów dolarów. News Australia informuje, że wskutek burzy 3,3 tysięcy klientów zostało pozbawionych prądu elektrycznego w Chinchilla, a szkoła w tej samej miejscowości zamknięta po tym, jak silny wiatr zerwał dach z budynku placówki.
2. Ustanowiono nowy, światowy rekord ciepła dla października. W RPA notuje się 48,4 stopni Celsjusza w głębokim cieniu. Uff…
3. Cyklon Chapala, zbierając siły na Morzu Arabskim, zmierza do Jemenu i Omanu i może spowodować powodzie, osunięcia ziemi i zniszczenia infrastruktury w krajach, które nie są przygotowane do takiej pogody. To ewenement w tej części świata. Cyklon ma uderzyć w ląd w poniedziałek lub we wtorek.

POLSKA:
1. Wieczorem mgły, paraliżują wiele dzielnic w kraju. We Wrocławiu, widoczność spada, zaledwie do 20-30 metrów.

SOBOTA, 31 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Co najmniej dwie osoby zginęły, kiedy burza, której towarzyszyły ulewne deszcze, wichury, a nawet tornada zaatakowały w piątek obszar środkowego Teksasu, zamieniając ulice w rwące rzeki, autostrady – stawy pełne wody, a niektóre domy straciły dachy po tornadach w San Antonio – podaje agencja Reuters.
POLSKA:
1. Duże zróżnicowanie temperatury w Polsce. Podczas, gdy we Wrocławiu, przy pełnym zachmurzeniu, jest zaledwie 6 stopni, to w bezchmurnej Jeleniej Górze, notuje się 19 stopni.

NIEDZIELA, 1 LISTOPADA 2015 ROKU
ŚWIAT:
1. Dziesiątki lotów zostało anulowanych na lotnisku Heathrow z powodu gęstej mgły, który w niedzielę paraliżowała wiele miast w Wielkiej Brytanii.
2. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne, w tym burze, ulewy, ulewy i powodzie w ciągu ostatnich kilku dni wpłynęły na kraje Bliskiego Wschodu. Aż 19 osób zginęło w wyniku ciężkich warunków pogodowych w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Iraku, gdzie powodzie dotknęły także obozy dla uchodźców.

POLSKA:
1. Bardzo ładna pogoda w dniu Wszystkich Świętych. Na południu Polski, miejscami notuje się 20 stopni ciepła. To najcieplejszy początek listopada od 5 lat.
2. W nocy z soboty na niedzielę (31.10/1.11) o godzinie 0:15, w sobotę (31.10) o godzinie 19:05 i w piątek (30.10) około godziny 19:20 w różnych regionach naszego kraju widoczne były jasne bolidy, które rozświetliły niebo. Pojawiła się czerwono-pomarańczowa kula, która pozostawiła za sobą zielono-niebieski ślad. Wszystko trwało mniej niż 5 sekund.
To były meteory z roju Taurydów Północnych, czyli nic innego jak okruch skalny pozostawiony podczas jednego z przelotów Komety Enckego. Gdy Ziemia weszła w pas tych okruchów, zaczęły one wchodzić w atmosferę. Trzy z nich okazały się na tyle duże, że uległy spaleniu w spektakularny sposób.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.