facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 wrz, 2019
- brak komentarzy
Zapowiedź 4. Forum Przyjaciół Drzew we Wrocławiu.

Zapowiedź 4. Forum Przyjaciół Drzew we Wrocławiu.

Wczoraj otrzymałem oficjalną informację i zaproszenie na 4. Forum Przyjaciół Drzew, które będzie jednym z najważniejszych wydarzeń dendrologicznych w tym roku. Byłem na drugim i trzecim Forum, podczas których miałem zaszczyt wystąpić z prezentacjami dotyczącymi drzew. Nie może mnie tam zabraknąć i tym razem. Szykuje się bardzo wartościowy program, przyjedzie wielu wybitnych ekspertów z zakresu szeroko rozumianej dendrologii, ale też przede wszystkim miłośnicy drzew.

Forum odbędzie się w wyjątkowym dla Wrocławia miejscu, w bezcennym pod względem dendrologicznym Parku Szczytnickim, przy najstarszym drzewie Wrocławia, którym jest dąb szypułkowy “Dziadek” mający – wedle różnych źródeł 440-460 lat. Uczestnicy Forum będą mogli podziwiać tego niesamowitego weterana wśród wrocławskich drzew z kompletnie zdeformowanym i rozłupanym pniem, z wciąż bogato ulistnioną koroną.

Dąb “Dziadek” należy też do czołówki najgrubszych wrocławskich drzew. Jego obwód pierśnicowy zmierzyłem dokładnie w maju. W najwęższym miejscu, które znajduje się na wysokości 90 cm od podstawy, drzewo ma 652,50 cm obwodu pierśnicowego pnia.

SZCZEGÓŁY

Wszystkich przyjaciół drzew, aktywistów i profesjonalistów, którzy szukają pomysłów jak skutecznie chronić, opiekować się drzewami i o nich mówić serdecznie zapraszamy na czwarte ogólnopolskie FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW pn. Klimat dla Drzew, Drzewa dla Klimatu, które odbędzie się 24-25 października 2019 r. w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy przy ul. M. Kopernika 5 we Wrocławiu.

Tym razem gościem specjalnym Forum będzie Peter Wohlleben – pisarz, leśnik, popularyzator wiedzy o lesie, autor bestselleru „Sekretne życie drzew”, w którym dzieli się swoimi obserwacjami i naukowymi badaniami na temat zdumiewających zjawisk jakimi są porozumiewające się ze sobą drzewa.

Tegoroczne, czwarte Forum Przyjaciół Drzew chcemy poświęcić dwóm zagadnieniom, które nabierają coraz większego znaczenia, a są nimi:

 • standardy ochrony drzew i ich realizacja, szczególnie ważne w kontekście zmian klimatu,

 • sposoby mówienia i przekonywania do zachowania drzew w otoczeniu człowieka, inspirowanie do ich ochrony.

W przededniu katastrofy klimatycznej, której kolejne symptomy możemy obserwować już w każdym zakątku naszej planety, musimy pilnie i radykalnie zmienić podejście do drzew, które są najważniejszym elementem zielonej infrastruktury i zacząć je traktować ze stosowną atencją. Standardy ochrony drzew oraz doświadczenia wynikające z ich realizacji będą omawiane na sesji poświęconej różnym aspektom utrzymania i wprowadzania nowych nasadzeń.

Ważnym elementem spotkania będzie też wspólne ustalenie treści apelu dotyczącego koniecznych zmian prawnych, które umożliwią realną ochronę drzew. Mając świadomość, że wprowadzenie takich regulacji może nieść ze sobą opór wielu środowisk, chcemy również rozmawiać o tym w jaki sposób oswajać narastający lęk przed drzewami i komunikować o roli drzew.

Tegoroczne Forum kierujemy ponownie do dwóch kluczowych dla drzew grup: aktywnych mieszkańców oraz władz samorządowych i służb zieleni. Ich rosnąca świadomość, współpraca i dialog to warunek utrzymania drzew w naszych miastach i wsiach.

ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać za pomocą formularza ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA na FORMULARZU UDZIAŁU. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt. Informacji udziela Magdalena Berezowska-Niedźwiedź mail: forum2019@fer.org.pl, tel. 71-343-60-35.

Zgłoszenia przyjmowane są najpóźniej do dnia 2.10.2019 r. Ze względu na formułę spotkania (wzajemne inspirowanie, poznawanie, wymiana doświadczeń) preferujemy udział w obu dniach konferencji (w szczególnych wypadkach dopuszczamy udział w jednym wybranym dniu). Liczba miejsc jest ograniczona.

WSPÓŁUDZIAŁ W KOSZTACH  – OPŁATA

Ze względu na ograniczone dofinansowanie, tegoroczne Forum nie może odbyć się w dotychczasowej formule bez Waszego wsparcia. Opłaty za uczestnictwo stanowią niezbędne uzupełnienie pozyskanych środków zewnętrznych.

Ze względu na formułę spotkania preferujemy zgłoszenia jednocześnie na oba dni spotkania.

 • opłata bez noclegu wynosi: 250 zł brutto za dwa dni

 • opłata z noclegiem wynosi: 300 zł brutto za dwa dni.

Warunkiem ostatecznego potwierdzenia udziału jest wniesienie opłaty do dnia 10.10.2019 r.

na rachunek Fundacji EkoRozwoju 50 1500 1155 1211 5007 2436 0000 z dopiskiem „FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW”

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁTWORZENIA PROGRAMU

Zapraszamy do zgłaszania tematów do sesji II. Ochrona drzew w otoczeniu człowieka – realizacje oraz sesji VII – Innowacje dla drzew. Istotne jest, byśmy mogli wzajemnie inspirować się swoimi doświadczeniami. Dlatego tradycyjnie już zaplanowaliśmy sesję obejmującą 10-minutowe wykłady, które będą prezentować, pozytywne, modelowe, praktyczne działania dla drzew. Propozycje tematów, wraz z krótkim ich opisem oraz danymi kontaktowymi, prosimy zgłaszać poprzez formularz zgłoszenia. Najciekawsze propozycje zostaną wybrane do zaprezentowania na Forum. Osoby współtworzące program zwolnione są z opłaty.

NOCLEG

Zarezerwowaliśmy dla Państwa w promocyjnej cenie noclegi w Hotelu ZOO (https://zoo-hotel.pl), dla osób spoza Wrocławia i tych, którzy zostają na dwa dni konferencji na noc 24/25.10.2019 r. Liczba zarezerwowanych miejsc noclegowych jest ograniczona, ważna będzie kolejność zgłoszeń. Zapewniamy noclegi w pokojach 2 osobowych.

SPACERY TEMATYCZNE:

W pierwszym dniu Forum zaplanowane są spacery tematyczne po Parku Szczytnickim. Ponieważ zajęcia prowadzone będą równolegle, poprosimy Państwa o deklarację udziału podczas rejestracji w dniu przyjazdu na Forum. Prosimy o dostosowanie odzieży do prognozowanej pogody.

MIEJSCE FORUM:

Spotykamy się w jednym z piękniejszych parków miejskich – Parku Szczytnickim w otoczeniu unikatowych projektów WUWA  (https://www.wuwa.eu/), w sąsiedztwie Hali Stulecia wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Inspekcji Pracy możliwy jest łatwy dojazd komunikacją miejską (z dworca PKP i PKS). Połączenia można sprawdzić na stronie https://wroclaw.jakdojade.pl

ORGANIZATOR FORUM:

Organizatorem FORUM jest Fundacja EkoRozwoju. Od powstania w roku 1991 Fundacja prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Na rzecz zachowania drzew działamy od 2007 roku, szkoląc, współpracując z administracją publiczną, sadząc drzewa, opracowując standardy ochrony drzew, edukując młodzież i dorosłych. Służymy wiedzą ekspercką, wspieramy aktywistów, czynnie stajemy w obronie drzew. Jesteśmy inicjatorem ruchu #PrzyjacieleDrzew

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Współorganizatorem wieczoru autorskiego z Peterem Wohllebenem jest Wydawnictwo Otwarte. Pokaz filmu oraz spotkanie z Peterem Wohllebenem będzie niezależnie biletowane przez system Dolnośląskiego Centrum Filmowego (5 zł za bilet).

W drugim dniu serdecznie zapraszamy na spotkanie warsztatowe grupy aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wolontariuszy z Fundacji EkoRozwoju oraz gościa specjalnego – Dana Barona Cohena (dramaturga, pedagoga sztuki, reżysera teatru zaangażowanego społecznie, pracującego z aktywistami działającymi na rzecz Amazonii).

FORMULARZ ZGŁOSZENIA (kliknij na link)

Cały program Forum do pobrania tutaj: 4_Forum_Przyjaciół_Drzew

Źródło: https://drzewa.org.pl/wydarzenie/forum-przyjaciol-drzew-2019/

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.