facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lut, 2017
- brak komentarzy
Zbliża się silny incydent wiatrowy.

Prognozy pogody już od kilku dni wskazywały, że w tym tygodniu istnieje podwyższone ryzyko związane z silniejszym incydentem wiatrowym na terenie naszego kraju. Nadchodzące godziny będą bardzo niespokojne. W wielu regionach naszego kraju porywy wiatru będą osiągać 90 km/h. Jest to już na tyle silny wiatr, że może stanowić zagrożenie dla ludzi, drzew i mienia.  W tym tygodniu przetaczają się nad nami dosyć aktywne fronty atmosferyczne, jednak ten najbardziej niebezpieczny przejdzie z czwartku na piątek.

Będzie to tzw. niż wtórny, który powstanie nad Wyspami Brytyjskimi i wędrując na wschód, w obrębie oddziaływania silnego prądu strumieniowego, będzie się szybko pogłębiał. Za niżem od południowego-zachodu, szybko będzie się rozrastać wyż azorski. Bardzo duża różnica ciśnień na małych odległościach, przyczyni się do gwałtownego przepływu powietrza, czyli silnych podmuchów wiatru.

Polscy Łowcy Burz oficjalnie wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia, przede wszystkim dla Polski zachodniej i centralnej.  Jak można przeczytać na ich stronie: “W rejonie aktywnego i szybko przemieszczającego się frontu chłodnego nawet niewielka niestabilność może wystarczyć do inicjacji głębokiej konwekcji. W środowisku sprzyjających warunków kinematycznych (DLS do 20-40 m/s) może dojść do rozwoju niewielkich linii szkwałowych, które mogą miejscami przynieść bardzo silne/niszczące porywy wiatru (na obszarze objętym 1 stopniem).

Lokalnie chmury Cb mogą wygenerować nieliczne wyładowania atmosferyczne (większa szansa na ich wystąpienie jest w północnej części omawianego obszaru), ale nawet bez nich istnieje ryzyko bardzo silnych konwekcyjnych porywów wiatru. Rozwój konwekcji prognozowany jest na godziny wieczorne i nocne, a strefa rozwoju chmur Cb będzie stopniowo przesuwać się z zachodu na wschód”.

Zachowaj ostrożność!

Źródło: https://lowcyburz.pl/2017/02/23/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-23-02-2017-i-na-noc-2324-02-2017/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.