facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 lis, 2017
- brak komentarzy
Zgłoś kandydata na Drzewo Roku 2018. Do 30 listopada.

Już po raz ósmy, Klub Gaja organizuje konkurs na Drzewo Roku. Z roku na rok przybywa zainteresowanych tą wspaniałą inicjatywą. Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o emocje związane z drzewami. Szkodliwa, nieprzemyślana (albo perfidnie przemyślana) i przede wszystkim za szybko wprowadzona nowelizacja przepisów o wycince drzew na posesjach prywatnych, spowodowała bezsensowną rzeź tysięcy okazów, spełniających kryteria pomnikowe, które w przyszłości, mogłyby zastąpić stare drzewa, obecnie chylące się ku końcowi. To pokazało skrajne oblicza naszego narodu. Z jednej strony, wiele ludzi zostało poruszonych rzezią drzew i rozpoczęło szeroko rozumiana działania, przeciwstawiające się jej.

Z drugiej strony, w ruch poszły piły i wycięto ogromne ilości bardzo wartościowego drzewostanu. Społeczeństwo nie dojrzało do tak szybkich i liberalnych zmian w przepisach. Zmiany w skostniałych przepisach były konieczne, ale nie tak szybko i przede wszystkim nie bez uprzedniej, krajowej inwentaryzacji cennego drzewostanu i objęcia go ochroną. Zabrakło też rozwiązań, zachęcających właścicieli do pozostawienia najcenniejszych drzew.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 czekamy do końca listopada.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Jeśli w Twojej okolicy rośnie takie wyjątkowe drzewo – ten konkurs jest dla Ciebie! Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres e-mailowy: swietodrzewa@klubgaja.pl 

Kandydata do tytułu Drzewo Roku 2018 może zgłosić każdy – osoba indywidualna, rodzina, placówka oświatowa, urząd administracji państwowej i samorządowej, instytucja, firma, organizacja społeczna, regionalna i lokalna wspólnota mieszkańców czy grupa nieformalna. Na zgłoszenia kandydatów czekamy do końca listopada! Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2018. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania w 2018 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2018.

„Kiedy usłyszałem, że polskie drzewo dąb Józef zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku, zrozumiałem wagę naszych wspólnych działań dla dobra przyrody i ludzi. To wydarzenie potwierdziło, że droga, którą obraliśmy wiele lat temu przynosi wspaniałe rezultaty. Bo jak nie cieszyć się z tego, że pokazaliśmy innym, że kochamy i szanujemy drzewa w momencie kiedy się ich tyle wycina z chęci zysku i bezmyślności. Jeśli kochasz drzewa, to teraz jest czas dla Ciebie i Twojego drzewa” – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W konkursie Europejskie Drzewo Roku 2017 polski kandydat – dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016 Klub Gaja, zajął I miejsce! W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało ze sobą 16. drzew z całej Europy. Nasz kandydat zdobył ponad 17 tysięcy głosów. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób. To sukces polskiego społeczeństwa obywatelskiego i polskiego drzewa!

„W Polsce także mamy piękne drzewa. Waham się, któremu z nich przyznać palmę pierwszeństwa – dębowi bo dumny i odwieczny, bukowi bo srebrzysty a ponadto bieszczadzki, lipie, brzozie, jodle, jaworowi? A co na to sosny, topole czy modrzewie?  Jest w czym wybierać. Fascynowały mnie nie tylko ich kory ale i przekroje, które fotografowałam i pokazywałam na licznych wystawach chcąc zwrócić uwagę nie na przydatność – bo to sprawa oczywista – ale na piękno drzew, które tak bardzo współtworzą urodę świata. Kochajmy je i szanujmy, a sprzyja temu niewątpliwie Konkurs na Drzewo Roku” – mówi Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka, ambasadorka konkursu Drzewo Roku.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2017 r.

W przyszłym tygodniu, zgłoszę swoje drzewo o czym napiszę na blogu. Będzie to klon srebrzysty BUKOWINIAN, którego nie zdążyłem zgłosić w zeszłym roku.

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/971

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.