facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 paź, 2015
- 2 komentarze
Zima 2015/2016 – jaka będzie???

CIMG6871

Na wstępie, należy zaznaczyć, że prognozowanie zimy meteorologicznej (od początku grudnia do końca lutego), lekko po połowie października, jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Niemniej, dzięki coraz lepszej, światowej aparaturze symulacyjnej, wszelkim algorytmom i badaniem wpływu, poszczególnych zjawisk atmosferycznych i ich wzajemnej zależności między sobą, można przewidzieć, czy zdiagnozować, ogólną tendencję danej pory roku.
Warto tutaj wspomnieć o znanym klimatologu, Billu Patzert z Jet Propulsion Laboratory, który udzielił ostatnio bardzo intersującego wywiadu dla NASA Earth Observatory. Wiadomo, że od kilku miesięcy, na świecie szaleje zjawisko El Nino i to właśnie na zimowe miesiące, jest przewidywana jego jeszcze większa intensyfikacja. Bill powiedział, że „O ile w południowych stanach USA – od Kalifornii po Florydę zima jest mokra i chłodna – od Alaski po Północne Góry Skaliste jest zdecydowanie cieplejsza. W Europie z kolei zimy El Nino przynoszą chłody i intensywne opady śniegu”. Do tego, dodał jeszcze, że „Możemy być pewni, że ta zima nie będzie normalna na półkuli północnej”.
Ja od siebie dodam, że prawdopodobieństwo trzeciej łagodnej pod rząd zimy, wynosi dosłownie kilkanaście procent. Ponieważ dwie ostatnie zimy, były wyjątkowo łagodne, w szczególności na niżu Polski, możemy być niemal pewni, że trzeci raz nam się nie upiecze. I chociaż większość z nas, wolałaby z pewnością ciepłego i łagodnego wydania „mrocznej” pory roku, to musimy mieć na względzie, że przyroda potrzebuje ostrzejszej zimy, a przede wszystkim dużej ilości śniegu, który jest niezbędny po ogromnej w tym roku suszy. Zatem czego możemy spodziewać się w Polsce po pogodzie w nadchodzącej zimie 2015/2016?

GRUDZIEŃ 2015

Będzie to najprawdopodobniej najbardziej dynamiczny z miesięcy zimowych z powodu szturmu jesienno-zimowych, głębokich układów niskiego ciśnienia, napierających znad Atlantyku. Temperatury mogą oscylować lekko powyżej normy wieloletniej, może też często i obficie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Niewykluczone są również orkany, które najniebezpieczniejsze, mogą okazać się tradycyjnie na północy Polski i w górach. Z uwagi na to, że grudzień jest najkrótszym pod względem długości dni, miesiącem w roku, częste zachmurzenie, wiatr i spadki ciśnienia, będą działały na nas nostalgicznie, przygnębiająco i depresyjnie. ;(( Zimowe akcenty też mają się pojawić, ale w ilościach bardzo detalicznych (czyli kilkudniowych).
Czyżby Święta Bożego Narodzenia, upłynęły pod znakiem bałwana z błota zamiast ze śniegu? Miejmy nadzieję, że incydenty zimowe, wypadną właśnie na ten okres.

STYCZEŃ 2016

O ile początek stycznia, ma być kontynuacją przeplatanki późnojesienno-wczesnozimowej z grudnia, o tyle pod koniec pierwszej dekady stycznia, ma nastąpić zdecydowana zmiana pogody. Przewidywane jest znaczne ochłodzenie w Skandynawii, które rozleje się między innymi do Polski. W między czasie, spodziewane jest mocne napieranie wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnomorskiego, dzięki czemu Europa Środkowa ma otrzymywać solidne porcje śniegu. Żeby było ciekawiej od wschodu, może co jakiś czas następować adekwacja powietrza arktycznego, które nie pozwoli na roztopienie się mas śniegowych. Narciarze powinni sobie odbić z nawiązką, dwa dosyć kiepskie sezony.

LUTY 2016

„Idzie luty podkuj buty” – po wielu styczniowych, śnieżnych dniach, w lutym mamy szansę na nieco ładniejszą pogodę. Jednak mają ją przynieść arktyczne układy wyżowe, a to oznacza siarczyste mrozy. Jak długo one się utrzymają? Jest zdecydowanie za wcześnie, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Życzmy sobie jednak, żeby z początkiem marca, wyniosły się one na dobre w syberyjskie czeluści. 😉

Prognoza jest tylko prognozą, może się sprawdzić w większym lub w mniejszym stopniu. Matka Natura, ostatecznie zweryfikuje wszelkie przewidywania, doda „muskułów” tym, co się sprawdziło i zdołuje tych, co wtopili z prognozami. 😉

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //19 paź 2015

  “częste zachmurzenie, wiatr i spadki ciśnienia, będą działały na nas nostalgicznie, przygnębiająco i depresyjnie” – polecam na to lampę antydepresyjną. Naprawdę działa. Ma światło takie, jakie jest w lecie. W Skandynawii są stosowane powszechnie.

  • Admin //20 paź 2015

   Jest to jakieś rozwiązanie Tomku. Faktycznie, w Skandynawii to jeden ze sposobów na przetrwanie długiej, zimowej deprechy. 😉