facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 mar, 2016
- 2 komentarze
Zima nie odpuszcza. Bardzo zmienna pogoda i zimno. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.03.2016r. – 20.03.2016r.

CIMG6341

Przed nami ostatni tydzień astronomicznej zimy. Od początku marca, w wielu regionach kraju, przeważa chłodna i bardzo chłodna pogoda z częstymi opadami wszelkiego rodzaju i dużym zachmurzeniem. Taka “listopadowo-przedzimowa” aura w marcu nie nastraja optymistycznie, chociaż dnia nam przybyło już bardzo dużo. Pogoda na razie nic sobie nie robi z faktu zbliżającego się przesilenia wiosennego i Świąt Wielkanocnych. Specyficzny układ wyżów i niżów pompuje do nas zimne powietrze i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Tym samym, prognozowane pod koniec lutego, znaczne ocieplenie przed połową marca i jej bardzo duży akcent przed Świętami, ostatecznie zostaje pogrzebany.

Przed nami ciągnąca się, zimna pogoda z częstymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu (miejscami obfitymi), licznymi przymrozkami i uczuciem, że wiosna o nas zapomniała. “Najlepsze” jednak, szykuje nam pogoda na Święta. Już dzisiaj wiadomo, że będę one znacznie zimniejsze od grudniowych. 

Poniedziałek, 14 marca 2016
Nowy tydzień rozpoczniemy w pogodzie podobnie, jak w poprzednim, czyli frontem atmosferycznym.
Na Pomorzu, Warmii, Podlasiu, Kujawach i północy Mazowsza już od rana będzie pochmurno. Strefa całkowitego zachmurzenia zacznie stopniowo przemieszczać się na południe. Nieco przebłysków słońca powinno pojawić się na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w dzielnicach środkowych. Pod koniec dnia na północy zacznie padać deszcz, a na Podlasiu i Warmii także deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Najchłodniej będzie na Pomorzu, Warmii i Podlasiu – ok. 2-3 stopni. Im dalej na południe, tym cieplej ok. 5-7 stopni, a w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich słupek rtęci podskoczy do 8 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

CIMG6811

Wtorek, 15 marca 2016
W nocy nad Polską przejdzie z północy na południe front chłodny, który przyniesie nam intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem, a na zachodzie również deszczu.
Na południu, wschodzie oraz w centrum wtorek przywita nas białymi krajobrazami; na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu wody w proszku jeszcze dosypie, gdyż padać będzie przez cały dzień. Przelotne opady śniegu, spodziewane są także w centrum oraz w województwach wschodnich. Tylko na zachodzie i północnym zachodzie padać nie powinno i tam również pojawi się najwięcej przejaśnień i chwil ze słońcem. Na południu wtorek zapowiada się bardzo zimny – ma tam być tylko 1-2 stopnie, w centrum i na wschodzie 3-4 stopnie do 5-7 stopni na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich.

Środa, 16 marca 2016
W nocy z wtorku na środę, spodziewane są liczne rozpogodzenia, co przy napływie zimnych mas powietrza na pewno objawi się przymrozkami, największymi do -4 stopni na północnym wschodzie Polski.
W ciągu dnia zdecydowanie więcej słońca, padać nie powinno już nigdzie. Nieco więcej chmur pojawi się na południu i zachodzie, ale tam też nie będzie padać. Temperatury cały czas na pograniczu lekkiej zimy i przedwiośnia, tj. od 4-5 stopni na wybrzeżu i miejscami w Małopolsce, 6-8 stopni w głębi kraju do 9 stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr ze wschodu i północy, słaby i umiarkowany.

Czwartek, 17 marca 2016
Czwartkowy poranek będzie znacznie zimniejszy niż środowy. W Małopolsce tuż przed wschodem Słońca, zobaczymy -7/-5 stopni.
W głębi kraju do -4/-2 stopni i ok. -1-0 stopni na północnym zachodzie. W dzień także zimno, zaledwie od 4-6 stopni na północy, gdzie będzie sporo chmur do 7-10 stopni na południu, zachodzie oraz w centrum, gdzie pojawi się więcej słońca. Nigdzie nie powinno jednak padać.

Piątek, 18 marca 2016
Prawdopodobnie w piątek, przeczołga się nad nami kolejny chłodny front atmosferyczny z północy na południe. Ściągnie on do nas arktyczne powietrze, a to oznacza jedno: ZIMNO!
Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni na północy do 7-8 stopni na zachodzie. Od czasu do czasu popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, ale po przejściu frontu możemy też liczyć na trochę słońca.

CIMG6342

Weekend, 19-20 marca 2016
Piątkowy front będzie wstępem do wielkiego ochłodzenia, które szykuje się nam na początek astronomicznej wiosny
. Słupki rtęci pokażą zaledwie od 0-2 stopni na wschodzie do 5-7 stopni na zachodzie. Dodatkowo padał będzie śnieg i śnieg z deszczem, powieje wiatr z północy, a noce z mrozem i to miejscami bardzo dużym, nawet do -10 stopni.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.03.2016r. – 20.03.2016r.

14.03.2016r. – godz. 13:45, koniunkcja Aldebaran – Księżyc w odległości – 0°17′

15.03.2016r. – godz. 17:03, faza Księżyca – pierwsza kwadra

20.03.2016r. – godz. 04:40, początek astronomicznej wiosny

20.03.2016r. – godz. 17:46, koniunkcja Wenus – Neptun w odległości – 0°29′

20.03.2016r. – godz. 17:46, koniunkcja Regulus – Księżyc w odległości – 2°26′

 


Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //13 mar 2016

  Paweł, a jak z sytuacją hydrologiczną na Dolnym Śląsku? Powróciła do normy przed suszą z ubiegłego roku? Ostatnio było dużo podlewania i jak piszesz, szykuje się następne.

  • Admin //13 mar 2016

   Tomku – jest o niebo lepiej. Do stanu idealnego jeszcze trochę brakuje, ale i tak już jest bardzo przyzwoicie. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć w miesiącach kwiecień-maj, kiedy spłyną pierwsze, szczegółowe raporty z systemu monitoringu suszy w Polsce w Puławach. O tym oczywiście będę pisać. 😉