Aktualności Pogoda

Zima ostro atakuje Europę i nie tylko.

CIMG6032

U HU HA, NASZA ZIMA ZALEGŁOŚCI NADRABIA! Gdy spojrzymy na to, co się dzieje w różnych częściach Europy i świata, można powiedzieć, że zima wzięła się ostro do roboty, po wyjątkowym, grudniowym leniuchowaniu. ;)) Podaję kilka przykładów, gdzie zima, raczy mieszkańców baśniowymi widokami.

RUMUNIA

Największa tej zimy śnieżyca przeszła przez południowo-wschodnią Rumunię. Na jakiś czas stanęła kolej, samoloty i auta. Dziesięć dróg krajowych i powiatowych, a także kilka innych autostrad zostało zamkniętych. W ciągu nocy na Bukareszt spadło pół metra śniegu, a ponad 100 samochodów – jak twierdzili mieszkańcy – zostało zniszczone lub poważnie uszkodzone przez powalone drzewa i gałęzie. Do oczyszczania ulic rumuńskiej stolicy ze śniegu zaangażowano 450 sztuk sprzętu. Podczas śnieżyc, wiał również silny wiatr do 50-60 km/h, a widzialność została ograniczona poniżej 500 metrów. Szkoły w poniedziałek w wielu zasypanych miejscowościach zostały zamknięte, natomiast meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach temperatura może obniżyć się nawet poniżej -20 stopni.

UKRAINA

Tutaj, najbardziej śnieżna sytuacja ma miejsce w Odessie, gdzie na drogach utknęło 181 pojazdów, w którym znajdowało się 230 osób. W Mikołajewie z śniegiem nie poradziły sobie 63 samochody, w regionie Kirovograd – 33, w Charkowie – 27, w Połtawie – 9 pojazdów. Pokrywa białego puchu w Odessie, gdzie zamknięto w niedzielę także porty, sięgała 30 cm, a w Charkowie – 15 cm.

ALPY FRANCUSKIE

Jeszcze dwa tygodnie temu, znaczna część Alp, była “goła i wesoła”, czyli bez pokrywy śnieżnej. Jak już zaczęło sypać, to sypie z niewielkimi przerwami do dzisiaj, a ze szczytów spełzają lawiny – jedna po drugiej.

TURCJA

Intensywne opady śniegu uderzyły w poniedziałek w północno-zachodnią Turcję, powodując uziemienie setek lotów, zakłócenia transportu lądowego i były przyczyną zamknięcia szkół w Stambule.

Gubernator Stambułu, Vasip Sahin, poinformował na Twitterze, że w poniedziałek zajęcia w szkołach w mieście zostają odwołane. Trudne warunki na morzu, zwłaszcza silny sztorm, doprowadził do zakłócenia usług promowych. Zamknięto między innymi Cieśninę Bosfor, która łączy Morze Czarne z Morzem Śródziemnym. Atak zimy, do jakiego doszło podczas Nowego Roku w Stambule, tysiące pasażerów utknęło na lotnisku i zasypanych drogach, ale było nieznacznie cieplej niż ma to miejsce teraz.

BUŁGARIA

Silny wiatr w północnej Bułgarii powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, utrudniając ruch, a wiele dróg pozostaje zamkniętych. Obfite opady śniegu i deszczu w weekend w kilku regionach Bułgarii doprowadziły do zadeklarowania przez władze stanu nadzwyczajnego – podaje agencja AFP.

Stan wyjątkowy ogłoszony w weekend w bułgarskiej gminie Smolan, został zniesiony rankiem 18 stycznia, ale ostrzeżenia wciąż obowiązują w gminach: Rudozem, Devin oraz Dospat. Szef bułgarskiej agencji infrastruktury Lazar Lazarov powiedział, że poruszanie się po drogach w zachodniej części kraju jest zadowalające pod warunkiem, że pojazdy zostały przygotowane na ciężkie uderzenie zimy. Najgorsza sytuacja ma miejsce w północno-wschodniej Bułgarii, gdzie ruch pozostaje utrudniony.

Z kolei w północnej Bułgarii widoczność spadła do zera, gdy kierowcy przemierzali drogi zasypywane i zawiewane przez śnieg i silny wiatr. Z powodu metrowych zasp zamknięto drogi między naddunajskimi miejscowościami Rousse i Shoumen oraz między Silistra a Shoumen. Na odcinku autostrady pomiędzy Shoumen a Warną obowiązywał zakaz ruchu pojazdów ciężarowych.
Port w Warnie został zamknięty z powodu silnego wiatru. W niektórych gminach w Bułgarii odwołano zajęcia w szkołach, choć w większych miastach lekcje odbywały się bez żadnego problemu. Miejscami spadło 50 cm śniegu w zaledwie kilka godzin.

WŁOCHY

Arktyczny podmuch dotarł aż do południowych Włoszech, w m.in. do Sycylii, gdzie spadł pierwszy w tym roku śnieg. Meteorolodzy ostrzegają, że najbliższe dni na Półwyspie Apenińskim pozostaną chłodne i spodziewają się dalszych opadów białego puchu – donosi krajowa agencja prasowa ANSA.

W poniedziałek w kilkudziesięciu gminach w regionie centralnej Abruzji, w tym nadmorskim mieście Pescara, odwołano zajęcia w szkołach z powodu intensywnych opadów śniegu i zamieci.
Podobne warunki odnotowano w sąsiednim Molise, gdzie sytuację pogarsza trwający od zeszłego tygodnia rój trzęsień ziemi, który przeraża mieszkańców. Zamiast słońca, które zwykle świeci w centralnym regionie Marche, drogi stały się niebezpieczne ze względu na zjawiska lodowe.

Na Sycylii silny wiatr północno-zachodni spowodowały zakłócenia w obsłudze promów między północnym portowym miastem Milazzo a Wyspami Liparyjskimi, gdzie śnieg został odnotowany m.in. na Stromboli, Salina i Lipari.
Tymczasem w regionie południowej Kampanii szkoły zostały zamknięte m.in w prowincji Salerno, podczas gdy w prowincji Avellino i Benevento rolnicy należący do związku Coldiretti wyruszyli ciągnikami na drogi, by pomóc wydostać się uwięzionym przez zaspy kierowcom i ich pasażerów. Meteorolodzy twierdzą, że zimowe warunki utrzymają się do końca tygodnia.

W krajach bałkańskich, zaspy śnieżne w wielu miejscach, mają kilka metrów wysokości.

Europejskim biegunem zimna jest Szwecja, gdzie w jej północnych rubieżach odnotowano minionej nocy aż minus 38 stopni. Mroźne masy powietrza, za sprawą wyżów rozciągających się od Uralu aż po Alpy, kierują się na zachodnie krańce Rosji, gdzie temperatura spada do minus 36 stopni.

U nas, minionej nocy temperatura w kotlinach górskich spadła poniżej minus 20 stopni. W Jeleniej Górze odnotowano aż minus 22 stopnie, a przy gruncie minus 24 stopnie. Szkoda tylko, że śniegu w wielu miejscach w kraju nie ma w ogóle lub jest go jak na lekarstwo.

Śnieg spadł nawet w północnej Afryce. Śniegiem sypnęło w górskich regionach Maroka, Algierii, Tunezji i Libii. Krajobrazy mogą zaskakiwać, ponieważ śnieg pojawia się tam bardzo rzadko, zwykle na 2-3 dni w ciągu całej zimy.

anom_01 Jak podaje portal Twoja Pogoda – “rozmiary arktycznej masy powietrza bardzo dobrze widoczne są na mapie anomalii temperatury. Kolor niebieski i fioletowy, które zdominowały Europę, to temperatury poniżej normy. Szczególnie lodowato jest w Skandynawii, jednak chłodniej niż zwykle jest także w krajach afrykańskich. Ciepłe masy powietrza, z wyższą temperaturą aniżeli zazwyczaj o tej porze roku, odsunęły się nad południową Rosję oraz rejon Morza Kaspijskiego i Bliski Wschód”.

Mówiąc krótko, zima, która obecnie jest nad Polską, to przysłowiowy “pikuś”, w porównaniu do innych krajów. ;))

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.