facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 sty, 2021
- brak komentarzy
Zimniej na zachodzie, cieplej na wschodzie, opady mieszane (deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem). Pod koniec tygodnia silniejsze ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.01.2021r. – 10.01.2021r.

Zimniej na zachodzie, cieplej na wschodzie, opady mieszane (deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem). Pod koniec tygodnia silniejsze ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.01.2021r. – 10.01.2021r.

Rok 2020 za nami. Gospodarze Meteomodelu dokonali jego wstępnego podsumowania pisząc, że “Do końca roku pozostały zaledwie 3 doby (wraz z dzisiejszą), można więc już z grubsza oszacować jego ostateczną anomalię temperatury względem wielolecia 1981-2010, jak i 1991-2020. Wg bardzo wstępnego oszacowania, anomalia temperatury grudnia względem normy 1981-2010 wyniesie między +2.26 a +2.39°C. W pierwszym przypadku rok 2020 zamknie się anomalią temperatury równą +1.74°C względem normy 1981-2010 (+1.27°C względem normy 1991-2020), w drugim będzie to +1.75°C (+1.28°C).

Wg danych na dzień 28 grudnia 2020 najwyższe anomalie roczne wystąpią głównie w północno-wschodniej części kraju, gdzie osiągną niemal +2.2°C, a najniższe w części południowej, lokalnie +1.3°C względem normy 1981-2010. Tym samym rok 2020 znajdzie się na drugim miejscu wśród najcieplejszych lat w Polsce w okresie 1781-2020. Pięć najcieplejszych lat wystąpiło w ciągu mijającej właśnie dekady 2011-2020.

Źródło i więcej na ten temat: https://blog.meteomodel.pl/2020-w-polsce-wstepnie/

Warto też wspomnieć, że wraz z końcem 2020 roku, mamy komplet 30 lat do wyliczania różnych anomalii, czyli nowy okres referencyjny, który obejmuje lata 1991-2020. Szerzej o tym, także można przeczytać na Meteomodelu: https://blog.meteomodel.pl/1991-2020-1/

Przed nami dość ciekawy tydzień z termicznego punktu widzenia, bowiem cieplej będzie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, gdzie zazwyczaj jest najchłodniej, a najniższe temperatury odnotuje się w dzielnicach zachodnich i północnych, które należą do najcieplejszych. Za to pod koniec tygodnia czeka nas głębsze ochłodzenie, które może być wstępem do sroższego oblicza zimy.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 4 stycznia 2021

Początek tygodnia zapowiada się z termicznym podziałem kraju. I tak regiony Polski północnej i północno-zachodniej będą pod wpływem chłodniejszych mas powietrza dzięki rozległemu wałowi wyżowemu rozciągającemu się od Rosji, przez Skandynawię po Wyspy Brytyjskie i Atlantyk.

Dlatego na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie oraz Pojezierzu Pomorskim odnotuje się około 0 stopni C, a miejscami będzie trzymać lekki mróz do -2/-1 stopnia C. Nieznacznie powyżej zera będzie nad resztą Podlasia, północy Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej – w przedziale od 1 do 3 stopni C.

Zdecydowanie cieplej będzie na południu, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza, ponieważ te regiony nadal będą się znajdować po cieplejszej stronie frontu, natomiast przejaśnienia i rozpogodzenia sprawią, że w tych regionach zobaczymy na termometrach 6-8 stopni C, a lokalnie na południu województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego nawet 9-10 stopni C.

Na zachodzie i północy mogą występować niezbyt intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu, ale w miarę upływu dnia będą one systematycznie zanikać. Wiatr na południu i wschodzie będzie słaby, poza tym umiarkowany, przeważnie wschodni i północno-wschodni.

Wtorek, 5 stycznia 2021

We wtorek nad Polskę z południowego-wschodu na północny-zachód będzie przemieszczał się niż z systemem frontów atmosferycznych, który przyniesie głównie opady deszczu, ale na zachodzie kraju i Pomorzu, gdzie temperatury będą najniższe, prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, ale opady te będą miały słabe natężenie.

Najchłodniej będzie na Warmii i Mazurach, Pojezierzu Pomorskim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku – w przedziale od 1 do 3 stopni C, a najcieplej będzie na wschodzie, w przedziale 7-9 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny, na wschodzie skręcający na południowo-wschodni.

Środa, 6 stycznia 2021

W środę prognozuje się podobny typ pogody. Temperatury będą oscylować od 1-3 stopni C w województwach północnych, zachodnich i centralnych do 5-6 stopni C na południowym wschodzie. Początkowo opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą występować na północnym wschodzie, Warmii, Pomorzu i krańcach zachodnich, jednak w miarę upływu dnia, opady te będą zanikać.

Za to kolejna strefa opadów wkroczy w ciągu dnia nad Śląsk i Małopolskę, a pod koniec dnia do dzielnic centralnych. Będą one miały charakter mieszany – tj. mokry śnieg i deszcz ze śniegiem. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Czwartek, 7 stycznia 2021

Jeżeli chodzi o czwartek to trudno stwierdzić, jaki ziści się scenariusz pogodowy, ponieważ część modeli sugeruje, że nad dzielnice południowo-wschodnie wkroczy mocno uwodniony niż, który będzie przemieszczał się nad Morze Czarne. Jeżeli tak się stanie to może on przynieść obfite opady śniegu w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich.

Jednak część wiązek i odsłon modeli sugeruje, że główna strefa opadów ominie wymienione wyżej regiony i skończy się co najwyżej na słabych i przelotnych opadach śniegu, które prognozowane są także w innych dzielnicach kraju.

Za to na pewno dojdzie do spadku temperatury. I tak odnotuje się od -1/-2 stopni C na Pojezierzu Pomorskim i zachodzie, oraz 0-1 stopnia C w głębi kraju do 2-3 stopni C na krańcach wschodnich. Wiatr z północy i północnego-zachodu, słaby i umiarkowany.

Piątek, 8 stycznia 2021

Przed weekendem powinno pojawić się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, natomiast opady śniegu zaczną stopniowo zanikać. Na przeważającym obszarze kraju w ciągu dnia odnotuje się lekki mróz, w przedziale -2/-1 stopień C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie ze wschodu.

Weekend, 9-10 stycznia 2021

Przyszły weekend zapowiada się coraz bardziej zimowy, jeżeli chodzi o temperatury. W dzień, praktycznie w całym kraju będzie trzymał lekki mróz od -4 do 0 stopni C, jedynie nad samym morzem ma być nieznacznie powyżej 0 stopni C.

Za to noce będą już z większymi spadkami temperatury, a w miejscach, gdzie wystąpią przejaśnienia odnotuje się poniżej -10 stopni C. Czy to początek większego i ostrego uderzenia zimy? Prawdopodobnie tak, ale na 100% to będzie pewne dopiero za kilka dni.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.01.2021r. – 10.01.2021r.

06.01.2021r. – godz. 10:37 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

10.01.2021r. – od godz. 04:18 – koniunkcja – Merkury i Saturn w odległości 1°37`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.