facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 lis, 2018
- 2 komentarze
Zimno, na południu śnieżnie. Noce mroźne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.11.2018r. – 02.12.2018r.

Chmury stratus to główny powód niesprawdzenia się mojej prognozy pogody pod kątem usłonecznienia, ale częściowo też i temperatur. Modele numeryczne mają problemy z przewidzeniem stratusów i stąd prognozy, nawet te krótkoterminowe, mogą okazać się nie do końca trafione. To dosyć częsty urok zimnej pory roku.

Generalnie, można stwierdzić, że mieliśmy jeden z najbardziej ponurych tygodni tej jesieni, chociaż miejscami przyprószyło śniegiem i dzięki temu, mniejsze było poczucie szarzyzny. Za to weekend okazał się całkiem przyjemny, z coraz większą ilością słonecznych chwil. Szczególnie niedziela była pogodowo przyjemna, przede wszystkim na zachodzie i południu kraju.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Przed nami ostatnie dni listopada. Zima ma prawo zaatakować w śnieżnym i mroźnym wydaniu, ale – na podstawie najnowszych prognoz – nie zrobi tego, chociaż miejscami mocniej sypnie śniegiem i przymrozi, najmocniej w nocy. W najbliższym tygodniu, Polska zostanie podzielona termicznie i pod kątem ilości śniegu.

Poniedziałek, 26 listopada 2018
W nowym tygodniu za sprawą wyżu znad Morza Norweskiego, zacznie spływać do Polski zimne powietrze pochodzenia arktycznego, które spowoduje, że na północy i wschodzie Mazowsza, Podlasiu oraz na Warmii temperatura wyniesie maksymalnie -1/0 stopni C. W centrum i na Lubelszczyźnie będzie 1-2 stopnie C, a na zachodzie, Pomorzu i w województwach południowych od 3 do 5 stopni C.

Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach i w północnej części Mazowsza będzie pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Reszta kraju w przewadze pochmurna, a na krańcach południowych możliwy deszcz przechodzący w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego może padać dość intensywnie. Na północy i w centrum wiatr słaby, na południu umiarkowany, północno-wschodni.

Wtorek, 27 listopada 2018
We wtorek do godzin południowych, nadal będzie padać śnieg, miejscami intensywnie. Na południu woj. małopolskiego oraz podkarpackiego, przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15 cm, a wysoko w górach nawet 20-25 cm. Na pozostałym obszarze poranek z marznącymi mgłami i ujemnymi temperaturami – lokalnie na Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, w centrum i w Wielkopolsce temperatura spadnie do -7/-4 stopni C, a przy gruncie do -10 stopni C.

W ciągu dnia na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza oraz w centrum, gdzie przeważać będzie duże zachmurzenie, temperatura nie przekroczy -2/0 stopni C. W regionach pogodniejszych, zwłaszcza na północy, będzie odrobinę cieplej – na wybrzeżu 6 stopni C, nad resztą Pomorza, Kujawach i na Warmii 3-5 stopni C. Na wybrzeżu, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Żuławach mogą wystąpić przelotne opady krupy śnieżnej. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Środa, 28 listopada 2018
Środa w wielu regionach naszego kraju przywita nas mrozem, mgłami i niskimi chmurami – zwłaszcza na północnym zachodzie – gdzie będzie najwięcej rozpogodzeń – temperatura może spaść poniżej -5 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się coraz więcej przejaśnień, jednak na południu i wschodzie, wciąż może przeważać zachmurzenie, a lokalnie w regionach podgórskich może padać przelotny i niewielki śnieg.

Początkowo śnieg może padać także na wybrzeżu. Zimno – na przeważającym obszarze od -3 do 0 stopni C. Minimalnie na plusie, tj. 1-2 stopnie C jedynie na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie i do 3-4 stopni C nad samym morzem. Wiatr na północy słaby, nad resztą kraju umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, na Pomorzu skręcający na południowo-wschodni.

Czwartek, 29 listopada 2018
W czwartek będziemy w zasięgu wyżu z centrum znad Białorusi, który przyniesie nam dużo suchego, ale zimnego powietrza ze wschodu. Dopiero po południu na zachodzie kraju, zaczną pojawiać się chmury frontu atmosferycznego, znajdującego się nad Niemcami. Poranek z dużym mrozem – na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce spadki temperatury do -10 stopni C, a przy gruncie nawet do -13 stopni C. Nad resztą kraju od -8 do -5 stopni C.

W ciągu dnia dodatnie temperatury od 2 do 4 stopni C zobaczymy na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Im dalej na wschód, tym chłodniej, na wschód od linii Gdańsk-Katowice,regularny mróz na poziomie od -4 do -2 stopni C. Odczucie zimna zwiększy silniejszy, południowo-wschodni wiatr.

Piątek, 30 listopada 2018
Koniec listopada w większości kraju zapowiada się z porannym mrozem. We wschodniej, częściowo południowej i środkowej części Polski temperatura spadnie do -6/-10 stopni C. W ciągu dnia nadal mroźno w przedziale -4/-2 stopnie C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Dodatnie wartości na termometrach w przedziale 3-5 stopni C, prognozuje się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, miejscami w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim. Na przeważającym obszarze kraju wciąż będzie słonecznie i sucho, więcej chmur na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Pod koniec dnia na krańcach zachodnich może zacząć padać deszcz. Wiatr przeważnie umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni.

Weekend, 1-2 grudnia 2018
Początek ostatniego miesiąca w roku przyniesie znaczne ocieplenie, ale po weekendzie. Do końca tygodnia, mroźna aura, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia powinna się utrzymać na krańcach wschodnich i północno-wschodnich. W niedzielę prognozuje się przejście ciepłego frontu na wschód, co spowoduje, że odwilż obejmie już większość kraju, a na zachodzie temperatura wzrośnie nawet do 8-10 stopni C. Najnowsze prognozy wskazują, że pierwsza dekada grudnia minie pod znakiem bardzo ciepłej pogody, oczywiście jak na grudzień. Za to druga dekada grudnia ma przynieść mocne uderzenie zimy w całym kraju. Ale czy tak będzie? Za wcześnie na zdecydowaną odpowiedź na tak.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.11.2018r. – 02.12.2018r.

27.11.2018r. – godz. 23:27 – koniunkcja Merkury i Jowisz odległości – 0°26`;

30.11.2018r. – godz. 01:18 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //25 lis 2018

  Witajcie Towarzyszu Lenart:)
  Będzie zimno mówicie no i słusznie jest zima to i musi być zimno:)
  A może i nareszcie populacja boletusa arcticusa się uaktywni:)
  Serdecznie pozdrawiam:)
  Darz Grzyb Leśny Bracie.

  • Paweł Lenart //03 gru 2018

   Było i zimno i …po zimnie. Boletus arcticus się nie uaktywnił, ale podczas obecnego ocieplenia może boczniaki, ucho bzowe, płomiennice lub wodnichy się wyklują? Za kilka dni warto sprawdzić lasy, bo za tydzień wraca sroga zima. ;-))