facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 lis, 2018
- brak komentarzy
Zimno w dzień, mroźne noce, opadów brak lub bardzo mało. Ocieplenie przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.11.2018r. – 25.11.2018r.

Długie, jesienne ciepło, które w tym roku towarzyszyło nam w pogodzie, definitywnie zakończyło się w tym tygodniu. Przełom nastąpił w środę, kiedy po przejściu frontu atmosferycznego, zaczęły napływać do nas coraz chłodniejsze masy powietrza. Dzięki nim, miniona noc była pierwszą w tym sezonie, kiedy praktycznie w całym kraju mieliśmy ujemne wartości na termometrach.

Na mapie z temperaturą obserwowaną ok. godziny 7:00 dobrze widać skąd nadciągnęła mroźna masa powietrza. Przymrozki wystąpiły też w Niemczech, Francji, w krajach Beneluksu, na północy Włoch i Bałkanach.

Tylko na skrawkach północnych było minimalnie powyżej zera. Jak podaje serwis METEOPROGNOZA.PL: “Dziś nad ranem prawie w całym kraju temperatury były już ujemne, jeśli nie na dwóch metrach to przy gruncie. Na zachodzie kraju przymrozek pojawił się o miesiąc później niż przeciętnie. Na wschodzie kraju panował już typowo zimowy mróz – w Białymstoku i Kozienicach odnotowano temperaturę minimalną rzędu  -6.8°C, wzdłuż wschodniej granicy temperatury spadły poniżej -5 stopni”.

Źródło i mapki: https://meteoprognoza.pl/2018/11/17/pierwsza-noc-sezonu-z-przymrozkami-w-calej-polsce/

Warto jeszcze zacytować METEOMODEL.PL, gdzie napisano: Temperatura spadła tej nocy do bardzo niskich wartości. Na nizinach najzimniej było w Kozienicach (-9.1°C), co ciekawe wyjątkowo chłodno jak na tę stację było we Wrocławiu: tu temperatura spadła do -8.0°C”.

Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/mrozna-noc/

Można napisać, że pierwsze mroźne koty za płoty. Nadchodzący tydzień będzie zimny, nocami często będziemy odnotowywać ujemne temperatury. Nieco cieplej zacznie się robić przed weekendem. Opadów będzie niewiele, w wielu regionach praktycznie w ogóle. Jak dla mnie – jest to najbardziej niepokojąca tendencja, tym bardziej, że pojawiają się pierwsze, długoterminowe prognozy o zimnej i suchej zimie.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 19 listopada 2018
Nowy tydzień przywita nas jeszcze pochmurną pogodą, ale w ciągu dnia jest szansa na wystąpienie przejaśnień, zwłaszcza na północy i południowym wschodzie kraju. Niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem prognozowane są na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Kujawach i na Warmii. Przelotne i małe opady śniegu mogą wystąpić do godzin rannych na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a pod wieczór na Podkarpaciu. W poniedziałek zobaczymy od 1-2 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu, Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie do 3-4 stopni C na przeważającym obszarze Polski. Najcieplej – do 5-6 stopni C na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, na wybrzeżu okresami porywisty, północno-wschodni.

Wtorek, 20 listopada 2018
We wtorek zaczniemy dostawać się pod wpływ potężnego wyżu rozciągającego się od wschodniego wybrzeża Grenlandii i Islandii przez Morze Norweskie po południową Skandynawię i Kraje Nadbałtyckie. Dlatego będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Ze wschodu ponownie napłynie porcja stosunkowo chłodnego powietrza kontynentalnego.

Będzie zimno, przeważnie od 0-1 stopnia C na wschodzie do 2-3 stopni C w głębi kraju. Tylko nad morzem i to lokalnie, trochę cieplej do 4-5 stopni C. Nieco większe zachmurzenie z możliwością wystąpienia niewielkich opadów deszczu prognozuje się na krańcach południowych, tylko na Przedgórzu Sudeckim deszczu ze śniegiem. Wiatr ze wschodu, słaby i umiarkowany, zwiększający odczucie chłodu.

Środa, 21 listopada 2018
Początkowo modele sugerowały obfite opady śniegu w środku tygodnia. Obecnie wiadomo, że wyż będzie zbyt silny i nie dopuści do nas śnieżnych frontów. Poranek będzie w większości kraju mroźny, na wschodzie i w centrum największy – do -7/-5 stopni C. W dzień zimno, z umiarkowanym północno-wschodnim i wschodnim wiatrem, ale powinno być mniej chmur, a więcej Słońca. Większe zachmurzenie prognozowane jest na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza. Na termometrach od -1/0 stopnia na Podlasiu i wschodzie Mazowsza do 1-2 stopni C na przeważającym obszarze. Tylko na zachodzie kraju i lokalnie na południu do 3-4 stopni C.

Czwartek, 22 listopada 2018
W czwartek o poranku ściśnie mróz. W w wielu regionach odnotujemy nawet poniżej -6 stopni C, lokalnie na południu do -8 stopni C. W ciągu dnia za mocno się nie ociepli i dlatego odnotuje się od -3/-2 stopni C na północnym wschodzie (tam będzie mglisto i pochmurno) do 0-2 stopni C w głębi kraju. Tylko na krańcach południowych do 3-4 stopni C. Na południu, zachodzie oraz w centrum znaczna przewaga pogodnego nieba, praktycznie przez cały dzień będzie bezchmurnie. Wiatr przeważnie słaby z kierunku wschodniego.

Piątek, 23 listopada 2018
Poranek ponownie przywita nas mrozem, w szczególności na wschodzie, południu oraz w centrum, gdzie odnotuje się nawet do -8/-6 stopni C, do tego możliwe są marznące mgły, a więc może pojawić się efektowna szadź. W ciągu dnia prognozowane jest ocieplenie, przede wszystkim na południu, skąd zacznie wiać mocniejszy wiatr.

Ujemne wartości przez całą dobę w przedziale -2/0 stopni C utrzymają się na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Na Pomorzu, Kujawach, zachodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie będzie około 2-4 stopni C, natomiast w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na Śląsku i południu woj. podkarpackiego powyżej 5 stopni C. W regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr halny, może być około 8-10 stopni C.

Weekend, 24-25 listopada 2018
Pierwszy dzień weekendu zapowiada się z całkiem przyjemną pogodą, jak na końcówkę listopada. Prognozuje się dużo przejaśnień, a temperatura ma wynieść od 1-2 stopni C na północy, przez 4-6 stopni C w głębi kraju do 7-9 stopni C na południu. Natomiast w niedzielę, z północy na południe ma przejść mało aktywny front atmosferyczny z opadami deszczu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem oraz śnieg, a z północy spłynie zimne powietrze arktyczne.

W związku z tym na Podlasiu i Warmii temperatury będą “okołozerowe”. W pozostałych regionach kraju, maksymalnie do 5-7 stopni C. Ostatnie dni listopada i pierwsze dni grudnia – według obecnych prognoz, to ponowne ochłodzenie z dwu-cyfrowym mrozem w nocy (nie wszędzie), ale nadal przy braku większych opadów.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.11.2018r. – 25.11.2018r.

23.11.2018r. – godz. 06:39 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.