facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 lut, 2018
- 2 komentarze
Zimno, zimniej, lodowato. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.02.2018r. – 25.02.2018r.

Przed nami końcówka lutego. Chociaż we Wrocławiu coraz śmielej pojawiają się krokusy, to na wiosenne ciepło musimy jeszcze trochę poczekać. W mijającym tygodniu prognozy pogody nie do końca się sprawdziły. Chodzi przede wszystkim o czwartek, kiedy to miało porządnie sypnąć śniegiem, m.in. w najmniej śnieżnych rejonach Dolnego Śląska. W rzeczywistości spadło go tyle, że szybciej się stopił niż poleżał…

Ilość pokrywy śnieżnej można na bieżąco sprawdzać tutaj: https://www.pogodynka.pl/polska/snieg/ Generalnie mamy taką “kulawą” pogodą. Zimno i sucho. Za to dzień wydłuża się nam naprawdę w imponującym tempie. Chociaż zima nas w tym sezonie nie wymęczyła ani srogimi mrozami ani obfitymi śniegami to na koniec chce nam trochę przymrozić. W zamian będzie więcej pogodnych dni.

W nadchodzącym tygodniu z każdym dniem będzie się stopniowo ochładzać. Przed weekendem podczas bezchmurnych nocy, mogą wystąpić spadki temperatur do -20 stopni C. Największe mrozy spodziewane są na wschodzie i północnym-wschodzie kraju. Niestety, na znacznym obszarze kraju, fala mrozów przyjdzie na sucho, co tradycyjnie może mieć zły wpływ dla roślin.

Poniedziałek, 19 lutego 2018
Nowy tydzień rozpocznie się przewagą spokojnej i bezopadowej pogody. Śnieg poprószy lokalnie na północy, więcej pogodnego nieba na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu oraz Roztoczu. Nad resztą Polski dużo chmur, ale bez opadów. Temperatury wyniosą od -1/0 stopni C w województwach wschodnich, 1-2 stopnie C w głębi kraju do 3 stopni C na zachodzie i miejscami na Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowy, tylko na północnym wschodzie północno-zachodni.

Wtorek, 20 lutego 2018
We wtorek trochę śniegu spadnie na Suwalszczyźnie, nad resztą Polski sporo chmur, ale możemy liczyć również na lokalne przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Na Podkarpaciu i Podlasiu od -2 do 0 stopni C, na pozostałym obszarze 1-3 stopnie C, na zachodzie i Kujawach najcieplej, do 4 stopni C. Poranek jednak w całym kraju przyniesie mróz, na południu i zachodzie od -4 do -7 stopni C, w regionach podgórskich do -10 stopni C.

Środa, 21 lutego 2018
W środę powstanie potężny wyż rozciągający się od Wysp Brytyjskich po Skandynawię i zachodnią Rosję. Zacznie on sprowadzać do Polski zimne powietrze polarno-kontynentalne ze wschodu. Dlatego już tylko na zachodzie kraju oraz w centrum zobaczymy jeszcze dodatnie temperatury, do 1/2 stopni C powyżej zera. Na Podlasiu mroźno, -5 stopni C, na Pomorzu, Warmii, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu -3/-1 stopni C w ciągu dnia.

Czwartek, 22 lutego 2018
Zapowiada się bardzo zimny dzień. Przelotny śnieg, a do tego mróz obejmie już praktycznie cały kraj. Na Podlasiu w dzień -5 stopni C, poza tym od -4 do -2 stopni C, tylko na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku -1/0 stopni C. Poranek przyniesie mróz na poziomie od -10 do -5 stopni C. Odczucie zimna spotęguje okresami silniej wiejący wiatr z północnego-wschodu.

Piątek, 23 lutego 2018
Mróz nasili się i praktycznie w całym kraju przez całą dobę będziemy mieć na termometrach wartości ujemne. Słupki rtęci pokażą od -8/-6 stopni C na Podlasiu i krańcach wschodnich, -5/-3 stopnie C w głębi kraju, -2/-1 stopni C na zachodzie. Śnieg lokalnie na południu. I ponownie odczucie zimna spotęguje nieprzyjemny wiatr ze wschodu.

Weekend, 24-25 lutego 2018
Apogeum nadciągającego ochłodzenia prognozowane jest na weekend. Spodziewane temperatury w dzień wyniosą od -10/-8 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu, -7/-5 stopni C w głębi kraju do -4/-2 stopni C na wybrzeżu zachodnim i Ziemi Lubuskiej. O poranku, zwłaszcza na południu, wschodzie i w centrum spadki temperatur do -18/-15 stopni, a lokalnie przy rozpogodzeniach poniżej -20 stopni na wysokości 2 metrów. Do tego spadnie śnieg, na Pomorzu pojawi się efekt jeziora, więc tam może sypać naprawdę obficie.

Według wstępnych, dalszych prognoz, zimno posiedzi z nami co najmniej do końca lutego. Brrr….

Mapki z sumami opadów: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

OPTYCZNIE W NIEBO 19.02.2018r. – 25.02.2018r.

23.02.2018r. – godz. 09:09 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //19 lut 2018

    Witaj Paweł:)
    I bardzo dobrze w końcu mamy luty a nie lipiec:)
    Tylko cholera bardzo brakuje śniegu. Mogą oberwać zarówno rośliny jak i życie w przynajmniej płytszych zbiornikach wodnych.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    • Paweł Lenart //22 lut 2018

      Właśnie ten brak pokrywy śnieżnej najbardziej mnie niepokoi. Wiele roślin może ulec przemarznięciu. Wredna ta pogoda. No i coraz bardziej sucho. ;-(