facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 kwi, 2019
- brak komentarzy
Zimny początek tygodnia, od środy coraz cieplej, ale poranki jeszcze zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.04.2019r. – 21.04.2019r.

Gospodarze Meteomodelu, wstępnie podsumowali pod względem termicznym miesiąc marzec 2019 roku. Wynika z niego, że anomalia temperatury marca względem okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła +2.88K. W całym kraju marzec był co najmniej anomalnie ciepły. W pasie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, po Małopolskę był to marzec ekstremalnie ciepły.

Miesięcy z anomalią dodatnią, przybywa nam w niepokojącym tempie. Wystarczy przeanalizować średnie i sumy miesięczne dla stacji pomiarowych i zobaczyć tempo ocieplania się poszczególnych miesięcy: https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/marzec-2019-wstepnie/

Tymczasem, kwiecień jak w garncu, czy tam plecień ;)), zaskoczył nas głębokim ochłodzeniem, opadami śniegu (nie wszędzie) i licznymi przymrozkami. W dodatku, mamy cały czas duży niedobór opadów, który, w połączeniu z przyśpieszoną wegetacją, po ciepłym lutym i marcu, staje się coraz bardziej dotkliwy dla rolników i sadowników.

Wprawdzie w mijającym tygodniu trochę popadało, najpierw na południowym-wschodzie, a wczoraj w większej części kraju, jednak na złagodzenie posuchy to były zdecydowanie za małe ilości deszczu. Tym bardziej, że przed nami – według obecnych prognoz, ponownie suchy okres (poza skrawkiem południowo-wschodniej Polski) i do tego coraz wyższe temperatury.

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas jeszcze kilka zimnych jak na kwiecień dni, a noce – niestety – z przymrozkami.

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019
Na początku nowego tygodnia, Polska będzie pod wpływem potężnego wyżu skandynawskiego, który z północnego-wschodu, zaciągnie do nas zimne, arktyczne powietrze. Po w miarę pogodnym poranku, ale z przymrozkami do -2/-3 stopni C, w ciągu dnia, rozwinie się sporo chmur kłębiasto-warstwowych, zwłaszcza w drugiej części dnia, będzie ich sporo na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, gdzie zrobi się wręcz pochmurno. Na północnym wschodzie w godzinach wieczornych mogą wystąpić słabe i przelotne opady deszczu.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Temperatury nadal niskie jak na połowę kwietnia, tj. od 7-8 stopni C na wybrzeżu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie do 9-11 stopni C w głębi kraju i 12 stopni C lokalnie na Kujawach, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. W zeszłym roku, dokładnie w tym samym okresie, podczas najcieplejszego w historii regularnych pomiarów kwietnia, termometry wskazywały 20 stopni C w Suwałkach, 22 stopnie C w Olsztynie i Szczecinie, 23 stopnie C w Toruniu, Poznaniu, Łodzi i Lublinie, 24 stopnie C w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie oraz 25 stopni C w Opolu i Nowym Sączu. Wiatr będzie umiarkowany, północno-wschodni.

Wtorek, 16 kwietnia 2019
Noc z poniedziałku na wtorek będzie niestety bardzo zimna. Mróz odnotuje się prawie w całym kraju, ale szczególnie mroźno będzie nad ranem na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na południu – od -5 do -3 stopni C, a przy gruncie nawet -8 stopni C. W dzień także zimno.

Na Pomorzu, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, gdzie będzie się często chmurzyć i wystąpią opady deszczu, które na południowym wschodzie mogą być nieco większe, temperatura nie przekroczy 6-9 stopni C. Na pozostałym obszarze słonecznie i tylko dzięki temu będzie cieplej, do 11-13 stopni C, a na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i w Małopolsce do 14 stopni C. Wiatr na zachodzie i wybrzeżu zacznie zmieniać kierunek, co będzie oznaką zbliżającego się ocieplenia.

Środa, 17 kwietnia 2019
O poranku wystąpią jeszcze przymrozki, ale nie będą one już tak duże jak dobę wcześniej. Za to w ciągu dnia, czeka nas zdecydowane ocieplenie. Pojawią się niewielkie chmury cumulus humilis (baranki), zwiastujące pogodną aurę, a Polska dostanie się pod wpływ wyżu skandynawskiego. Temperatury poniżej 10 stopni C, odnotuje się jedynie nad samym morzem. W pozostałej część kraju zobaczymy od 14 do 16 stopni C. Wiatr wschodni i północno-wschodni, umiarkowany.

Czwartek, 18 kwietnia 2019
Poranek jeszcze chłodny ponieważ na przeważającym obszarze kraju, temperatury wskażą od 0 do 3 stopni C. Cieplej na zachodzie Polski – w przedziale 5-7 stopni C. W dzień prognozuje się mnóstwo błękitnego nieba i przyjemnie ciepło ponieważ na termometrach zobaczymy 15-17 stopni C, na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Mazowszu, natomiast w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie do 18 stopni C. Wciąż najzimniej wzdłuż wybrzeża, z racji wiatru północno-wschodniego – od 7 do 9 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich.

Piątek, 19 kwietnia 2019
Przed weekendem, nadal wystąpią duże spadki temperatury nad ranem, z lokalnymi, przygruntowymi przymrozkami. Jednak w dzień, szybko zrobi się ciepło i na Śląsku oraz w Małopolsce zobaczymy na termometrach nawet 20 stopni C. Na pozostałym obszarze kraju także przyjemnie, w przedziale 16-19 stopni C. Najzimniej, bo zaledwie 8-10 stopni będzie wciąż nad samym morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni, co trochę zaniży temperaturę odczuwalną.

Weekend, 20-21 kwietnia 2019
Świąteczny weekend zapowiada się w całej Polsce ciepło, pogodnie i sucho z temperaturami w przedziale 15-18 stopni C. Wszędzie dużo błękitnego nieba, a wiatr słaby i umiarkowany z przewagą kierunków wschodnich. Poranki będą jednak dość chłodne, ale przymrozki nie powinny już się pojawiać (chyba, że bardzo lokalnie i niewielkie). Podobny typ pogody, prognozowany jest także w Poniedziałek Wielkanocny.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.04.2019r. – 21.04.2019r.

19.04.2019r. – godz. 13:13 – faza Księżyca – pełnia;

21/22.04.2019r. – maksimum meteorów z roju Lirydów (ZHR:18).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.