facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 wrz, 2021
- 7 komentarzy
Zimny wschód, cieplejszy zachód, noce bardzo zimne, lokalnie z przymrozkami. Cieplej od weekendu, opadów niewiele. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.09.2021r. – 26.09.2021r.

Zimny wschód, cieplejszy zachód, noce bardzo zimne, lokalnie z przymrozkami. Cieplej od weekendu, opadów niewiele.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.09.2021r. – 26.09.2021r.

W mijającym tygodniu mieliśmy w pogodzie wyraźny podział na cieplejszą pierwszą połowę tygodnia i znacznie chłodniejszą drugą. Ochłodzenie zaczęło się w czwartek za sprawą niżu i frontu atmosferycznego, który najwięcej opadów przyniósł w regionach południowych, południowo-wschodnich i wschodnich. Nieco więcej popadało też w pasie Polski północnej i na krańcach południowo-zachodnich. Tam, gdzie jest najbardziej sucho (zachód, częściowo centrum) padało najmniej, a miejscami w ogóle.

Za sprawą tzw. górnego niżu i trwałego utrzymywania się zachmurzenia z nawracającymi do wczoraj opadami deszczu zaczęło napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. W Suwałkach odnotowano w sobotę zaledwie 7,6°C, a w nocy 5,7°C i to tylko dzięki zachmurzeniu. Gdyby się wypogodziło, zapewne chwyciłby mróz.

Obecnie mamy znaczny podział termiczny kraju na zimny wschód i cieplejszy zachód, ale generalnie w całym kraju można odczuć powiew późniejszej jesieni, chociaż w kalendarzu wciąż mamy astronomiczne lato, które oficjalnie zakończy się w najbliższą środę wieczorem.

Najbliższy tydzień zapowiada się chłodny, szczególnie na wschodzie kraju, do tego w wielu miejscach kraju wystąpią przymrozki. Jednak weekend przyniesie przebudowę pola barycznego, którego efektem będzie wzrost temperatury i coraz więcej pogodnych dni. Opady mają pojawić się głównie w piątek i sobotę z największymi sumami na wschodzie oraz częściowo północy kraju. Niestety, na ten moment, w prognozach pogody nie widać żadnych znaczących opadów na zachodzie kraju, które stanowią kluczowy czynnik do ukształtowania się jesiennego wysypu grzybów.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 20 września 2021

Za sprawą rozległego i silnego wyżu, który sięga Niemiec, Skandynawii, północno-zachodniej Rosji oraz południowej części Oceanu Arktycznego do Polski napływa zimne powietrze znad Arktyki. Na początku nowego tygodnia na wschodzie kraju będzie bardzo zimno.

Na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz na Roztoczu prognozuje się miejscami zaledwie 6-7 stopni C przy sporym zachmurzeniu. Lokalnie mogą wystąpić przelotne i słabe opady deszczu lub mżawki. Im dalej na zachód i w stronę morza, tym więcej pogodnych chwil i cieplej.

Na Pomorzu Zachodnim i Środkowym oraz na Ziemi Lubuskiej będzie około 15-16 stopni C, natomiast w głębi kraju odnotuje się od 11 do 14 stopni C. Wiatr na zachodzie słaby, poza tym chwilami umiarkowany, przeważnie z północy, który zwiększy odczucie chłodu.

Wtorek, 21 września 2021

We wtorek o poranku w północnej części kraju oraz w Kotlinach Sudeckich wystąpią rozpogodzenia i mgły. Zjawiska te będą sprzyjać silnemu wypromieniowaniu ciepła z gruntu do atmosfery, dlatego lokalnie odnotuje się tam zaledwie od 1 do 3 stopni C, natomiast przy gruncie pojawi się przymrozek do -2 stopni C.

W ciągu dnia, najzimniej ponownie będzie na wschodzie Polski, gdzie odnotuje się zaledwie 7-8 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Roztoczu. W tych regionach przeważać będzie zachmurzone niebo, ale opady nie wystąpią.

Nad resztą kraju pogodniej i cieplej – od 12-14 stopni C lokalnie na Pomorzu Zachodnim oraz od Warmii i Mazur przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę do 15-16 stopni C na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Środa, 22 września 2021

W pierwszym dniu astronomicznej jesieni poranek będzie zimny, miejscami z przymrozkami i mgłami. Z uwagi na to, że Polska będzie się znajdować w strefie wysokiego ciśnienia, w kraju będzie przybywać regionów z mniejszym zachmurzeniem, przy okazji zacznie się ocieplać. Najchłodniej będzie na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu – na tych terenach odnotuje się 10-12 stopni C, w centrum, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Warmii 13-14 stopni C,

a najcieplej będzie na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do 16-17 stopni C. W całym kraju nie prognozuje się opadów, niemniej w wilgotnym powietrzu będą się tworzyć chmury warstwowo-kłębiaste. Wiatr na Pomorzu zacznie skręcać na południowo-zachodni, nad resztą Polski jeszcze słaby i umiarkowany, z północy.

Czwartek, 23 września 2021

W czwartek o poranku ponownie wystąpią liczne mgły i rozpogodzenia, w związku z czym będzie bardzo zimno, na południu i wschodzie kraju nad ranem odnotuje się około 0 stopni C, natomiast przy gruncie temperatura może miejscami spaść do -4/-3 stopni C. W ciągu dnia za sprawą niżu, który znajdzie się nad rejonem Morza Czarnego zacznie do Polski napływać cieplejsze powietrza z południa.

Na wschodzie odnotuje się 13-14 stopni C, w głębi kraju 16-18 stopni C, a na zachodzie i Pomorzu 19-21 stopni C. W ciągu dnia będzie przeważać słoneczna pogoda, jednak na zachodzie i Pomorzu zachmurzenie zacznie stopniowo wzrastać. W tych regionach zacznie też nasilać się wiatr z kierunków południowych; na wybrzeżu jego prędkość osiągnie w porywach 50-60 km/godz. Im dalej na wschód, tym wiatr będzie mniej odczuwalny.

Piątek, 24 września 2021

W nocy z czwartku na piątek nad dzielnice zachodnie wkroczy front z opadami deszczu. Na chwilę obecną prognozowane sumy opadów będą mizerne, w przedziale 5-10 mm, większe sumy mają być notowane w sobotę na północy i wschodzie kraju. W dzień strefa opadów zacznie opuszczać Polskę, a za frontem zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, jednak w chłodnym i wilgotnym powietrzu polarnomorskim napływającym z zachodu, zwłaszcza na północy kraju,

będą się tworzyć chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a nawet lokalnymi burzami. Ponownie zrobi się chłodniej, od 13-14 stopni C w województwach północnych do 15-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr chwilami dość silny, na wybrzeżu w porywach może osiągać nawet 80 km/godz., na ogół z kierunków zachodnich.

Weekend, 25-26 września 2021

Obecne odsłony modeli numerycznych wskazują, że podczas weekendu w Europie zacznie dochodzić do przebudowy barycznej, dzięki której do Polski zaczną napływać bardzo ciepłe i suche masy powietrza. Wprawdzie w sobotę oddziaływać będzie jeszcze na nasz kraj front ciepły, który przyniesie opady deszczu, głównie na północy i wschodzie, ale na południu kraju oraz na Ziemi Lubuskiej zacznie się przejaśniać i ocieplać – do 20 stopni C.

Niedziela zapowiada się już słoneczna i ciepła – od 18-20 stopni C na północy i 21-23 stopni C w głębi kraju do 24 stopni C na południu. Z kolei na początku następnego tygodnia ma zrobić się jeszcze cieplej – miejscami nawet 25-26 stopni C przy braku opadów i pogodnym niebie. Dla grzybiarzy to niezbyt optymistyczne prognozy.

OPTYCZNIE W NIEBO 20.09.2021r. – 26.09.2021r.

20.09.2021r. – godz. 13:40 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°38` ;

21.09.2021r. – godz. 01:54 – faza Księżyca – pełnia;

22.09.2021r. – godz. 21:21 – początek astronomicznej jesieni;

24.09.2021r. – godz. 18:56 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 1°15`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //24 wrz 2021

  Witajcie Towarzyszu Pawle:)
  Skąd u Was znowu ten pesymizm. A to Księżyc w pełni, a to meteo niekorzystne. Wy chyba za dużo przesiadujecie w piwnicach u tego jak mu tam Serpentynka zdaje się. I to są efekty. Towarzyszu więcej optymizmu i te temperatury są dalekie od zera i popadało co nieco a o tej porze roku już nie trzeba Bóg wie jakich opadów. Poczytajcie doniesienia Towarzyszy z portalu Towarzysza Marka w nich właśnie można się dopatrzeć umiarkowanego optymizmu . Ech chyba znowu trzeba zrobić zebranie Partii potępić Wasze odchylenia, ujawnić wichrzycielstwo, wykorzenić wstecznictwo i udzielić nagany:) A na dzisiaj Towarzyszu więcej optymizmu nie powinno być tak źle:)
  Pozdrawiam serdecznie
  Darz Grzyb!!

  • Paweł Lenart //26 wrz 2021

   Cóż Pierwszy Sekretarzu, czas najwyższy wystąpić Lenartowi z partii, kiedy Pierwszy Sekretarz wszystko wie najlepiej. 😉 Najbliższe 3-4 tygodnie zweryfikują w terenie moje – jak to napisałeś “wichrzycielstwo, wstecznictwo”. Ale jak się sprawdzą moje przewidywania, że opadów jest za mało i że dużego wysypu nie będzie lub – co jest dość prawdopodobne – zrobi się za zimno na wysyp to nie zostawimy na Was suchej nitki. ;-)))))) Jak się nie sprawdzą i wysyp będzie to wtedy Wy pojedziecie po mnie jak po szarej kobyle. ;-))))

   Pozdrawiam, Darz Grzyb! 😉

  • Paweł Lenart //28 wrz 2021

   Zagłębiłem się w portal Marka i znalazłem tam m.in. takie zdania: “Ściółka i mech były dość wilgotne ale EWIDENTNIE brakuje jeszcze deszczu a wtedy jeśli utrzymają się wysokie temperatury można mieć nadzieję na jesienny wysyp”. Czyli “ktoś” potwierdza to, co piszę w komentarzach grzybowych, że solidna dawka opadów jednak jest potrzebna do ukształtowania się wysypu, chociaż gdzie indziej ten sam “ktoś” twierdzi “Towarzyszu więcej optymizmu i te temperatury są dalekie od zera i popadało co nieco a o tej porze roku już nie trzeba Bóg wie jakich opadów”. 😉 😉 😉

 • Franek grzybiarz //27 wrz 2021

  Panie Wojtku czytam blog Pawła od 4 lat, lubię też Pana opowiadania niemniej jak czytam pańskie komentarze to czasami przerastają mnie. Nie znam Pana osobiście, nie wiem, czy jest Pan byłym “ubekiem”, “esbekiem” itp. bo praktycznie każdy Pana komentarz nawiązuje do parszywych lat komunizmu, w którym zomowcy zmaltretowali bliską mi osobę, która do dzisiaj ponosi konsekwencję brutalnego pobicia i spałowania. Dlatego mam do Pana prośbę, żeby odpuścić z tym “towarzyszowaniem”, itp. bo naprawdę kiepsko to wygląda.

  Paweł Panu grzecznie odpowiada i również używa słownictwa tamtych czasów, ja na jego miejscu nie byłbym taki opanowany. Proszę przemyśleć moje słowa, dziękuję, pogodnego dnia.
  Franek

  • Paweł Lenart //28 wrz 2021

   Panie Franku, Wojtka znam osobiście, te wszystkie jego “towarzyszenia” mają wyłącznie charakter i wydźwięk humorystyczny. To swój, leśny chłop. 😉 Ale jak najbardziej rozumiem też Pana punkt widzenia i myślę, że Wojtek jakoś się do tego odniesie.
   Dlatego uniwersalnie pozdrawiam serdecznie Darz Grzyb! 😉

 • wojek //02 paź 2021

  Szanowny Panie Franciszku
  Z pewnym zdziwieniem czytam Pana uwagi co do mojej konwersacji z moim serdecznym kolegą Pawłem. Proszę Pana, zwracam się wyłącznie do Pawła i jaką formę rozmowy przyjmiemy to jest tylko i wyłącznie naszą sprawą tym bardziej, że w żaden sposób nie łamiemy przepisów prawa ani zasad współżycia społecznego. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że może mieć Pan nieco inną wrażliwość ale po pierwsze nie jest i nigdy nie było moją intencją kogokolwiek urazić, po drugie słowo “towarzysz” ma w rzeczywistości nieco inne znaczenie i etymologię zostało ono niejako zawłaszczone przez komunistów i stąd negatywne skojarzenia wiążące się z tym określeniem. Ponadto wszelkie nasze konwersacje w najmniejszym stopniu nie odnoszą się do żadnych czasów komunizmu.

 • wojek //02 paź 2021

  Proszę mi pokazać w którym miejscu ja lub Paweł pochwalamy jakikolwiek ustrój totalitarny. I jeszcze jedno wszelkie nasze “towarzyszenie” ma tylko i wyłącznie charakter humorystyczny i przykro mi, że odbiera Pan to jako jakiś atak na swoją osobę. Podsumowując na pewno będę się zwracał do Kolegi Pawła w formie przez niego akceptowanej a jeśli to nie odpowiada Panu to proszę moich komentarzy po prostu nie czytać.
  Ps.
  Miło mi, że czyta Pan moje opowiadania a mój stosunek do czasów totalitarnych zawarłem poniekąd w części IV i V “Leśnych opowieści”.
  I na koniec mogę zrozumieć Pana uraz do czasów komunizmu, ale sprawiedliwości i zadośćuczynienia niech Pan dochodzi od sprawców wspomnianego przez Pana pobicia a nie szuka jakichś uogólnień i doszukuje się nawiązywania do czasów komunizmu tam gdzie ich nie ma. Mam nadzieję, że wyjaśniłem Panu sprawę w sposób wyczerpujący i w dalszym ciągu będziemy w zgodzie czytać jakże ciekawe artykuły zamieszczane przez Pawła na blogu.
  Serdecznie pozdrawiam