facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 mar, 2019
- brak komentarzy
Zmienna i dynamiczna pogoda z podmuchami wiosny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.03.2019r. – 10.03.2019r.

Witaj wiosno. Chociaż na razie w meteorologicznej i tej najbardziej szarej jeszcze odsłonie, ale wiosno. Przed nami cztery, zasadnicze odmiany pani wiosny. Ta najbardziej oczekiwana, najczęściej rozpoczyna się w kwietniu. Wiosna kalendarzowa rozpocznie się w dniu 21 marca, a dzień wcześniej, kiedy Słońce wejdzie w znak Barana, będziemy mówić o wiośnie astronomicznej.  W tym roku stanie się to dokładnie 20 marca o godz. 22.58, czyli podczas równonocy wiosennej.

Niezwykle ważna jest tzw. wiosna termiczna. Jest to moment, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. W każdym roku, wiosna termiczna, przychodzi o różnej porze – średnio około 25 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, 5 kwietnia pojawia się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i Mazurach, zaś w połowie kwietnia w rejonach podgórskich.

Z kolei dla botaników liczy się wiosna fenologiczna. Jest to taki moment w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści. Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć już teraz w postaci kwitnącej leszczyny, ale tak naprawdę mówimy o niej w chwili, gdy zaczyna kwitnąć bez lilaka (łac. Syringa vulgaris).

W nadchodzącym tygodniu możemy liczyć na zmienną i dynamiczną pogodę z wysokimi momentami temperaturami, ale też z ochłodzeniami, silnym wiatrem, opadami i pierwszymi, wiosennym burzami. Będzie to kwintesencja powiedzenia “w marcu jak w garncu”. Prognozy nadal podtrzymują, że zimy nie musimy się obawiać, co najwyżej – jej “ziewnięciami”.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 4 marca 2019
Na początku nowego tygodnia pogoda szykuje nam niespodziankę pod postacią wiosennej aury. W godzinach porannych, więcej chmur i stopniowo zanikających opadów deszczu należy spodziewać się na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i północy Mazowsza. Poza tym pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Po południu również w północnych dzielnicach przejaśni się. Niemniej na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a wieczorem na Warmii i Kujawach, swój wpływ zaznaczy chłodny front atmosferyczny, który przyniesie przelotne i chwilami intensywne opady deszczu, lokalnie nawet w towarzystwie burz z gradem i silnym porywistym wiatrem do 90 km/godz.

Poniedziałek upłynie też pod znakiem silniejszego wiatru, zwłaszcza na Pomorzu, zachodzie i w regionach podgórskich, gdzie porywy wiatru, które nie będą związane z konwekcją, osiągną 60-75 km/godz., w górach do 100 km/godz. Będzie za to bardzo ciepło ponieważ temperatura maksymalna wyniesie od 10-12 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu do 15-17 stopni C na zachodzie, Śląsku, w Małopolsce, w centrum, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie. W regionach podgórskich oraz w rejonie Krakowa będzie jeszcze cieplej, do 18-19 stopni C.

Wtorek, 5 marca 2019
We wtorek będziemy pod wpływem niżu znad zachodniej Rosji, który z zachodu ściągnie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Temperatury wyniosą od 5-6 stopni C lokalnie na krańcach północnych, 8-10 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 11 stopni C lokalnie na południu. W całym kraju będzie dawać się we znaki silniejszy wiatr. W porywach na północy, w centrum i wschodzie do 65-75 km/godz., a na wybrzeżu nawet do 90 km/godz. z kierunków zachodnich.

Niemniej, wskutek dużego pionowego gradientu temperatury, w ciągu dnia, rozpocznie się konwekcja, w szczególności na zachodzie, południu oraz w centrum kraju. Komórki konwekcyjne przyniosą opady przelotnego deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a z racji obecności podwyższonej chwiejności termodynamicznej możliwe są również burze. Pochmurno z deszczem o charakterze ciągłym na krańcach północnych. Słoneczne chwile i przejaśnienia też się pojawią.

Środa, 6 marca 2019
W środę o poranku, lokalnie mogą pojawić się przygruntowe przymrozki do -2/-3 stopni C. W ciągu dnia, od południa będzie się rozbudowywać wyż, dzięki któremu będziemy mieć coraz więcej słonecznych chwil i rozpogodzeń. Niewielkie i przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej prognozowane są wyłącznie i lokalnie na północnym wschodzie. Na termometrach zobaczymy od 4-5 stopni C na Podlasiu do 9-11 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum. Zdecydowanie uspokoi się wiatr, który będzie wiał słabo, tylko miejscami umiarkowanie z kierunków południowych.

Czwartek, 7 marca 2019
To będzie prawdopodobnie najcieplejszy dzień nadchodzącego tygodnia. Niż znad Morza Śródziemnego przy współpracy z wyżem znad Europy Wschodniej zaciągnie z południa ciepłe powietrze. Dzień zapowiada się słonecznie i bez opadów. Najwięcej wiosennej aury prognozuje się na wschodzie, na Śląsku, w Małopolsce, w centrum i na Mazowszu. Temperatury wyniosą od 9-11 stopni C na północnym wschodzie do 16-19 stopni C na zachodzie, południu oraz w dzielnicach środkowych. W regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr fenowy, temperatura może wzrosnąć nawet do 20-21 stopni C.

Piątek, 8 marca 2019
Przed weekendem czeka nas kolejna zmiana pogody ponieważ z zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze, a front atmosferyczny z opadami, który wejdzie do Polski w nocy z czwartku na piątek, przesunie się w głąb kraju. Najwyższe wartości na termometrach nadal będą notowane w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu – w przedziale 12-15 stopni C. Nad samym morzem zobaczymy 6-7 stopni C, w głębi kraju od 9 do 11 stopni C. Wiatr na północy okresami silniejszy, na południu słabszy, z zachodu i południowego-zachodu.

Weekend, 9-10 marca 2019
Na sobotę prognozuje się ponowną poprawę pogody. Niewielkie, przelotne opady deszczu mogą jeszcze wystąpić na południowym wschodzie, nad resztą kraju pogodnie. Za to o poranku na zachodzie i północy możemy liczyć na przymrozki w przedziale -1/-3 stopni C. W ciągu dnia, zimno będzie nad morzem i północnym wschodzie – do 5 stopni C. Natomiast na zachodzie, południu oraz w centrum temperatury wyrównane, w przedziale 8-10 stopni C. W niedzielę ponownie wzrośnie zachmurzenie, wystąpią opady deszczu i nasili się wiatr, za to zrobi się cieplej. I jak na razie taka “przeplatanka” pogodowa jest najczęściej prognozowanym scenariuszem marcowej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.03.2019r. – 10.03.2019r.

06.03.2019r. – godz. 17:03 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.