facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 lis, 2019
- brak komentarzy
Zmienna pogoda, z opadami deszczu, mgłami i lokalnymi przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.11.2019r. – 10.11.2019r.

Za nami kolejny, ciepły październik w klasyfikacji termicznej. Jak podał w dniu 31.10.2019 r. Meteomodel.pl: “Październik ma się już ku końcowi i możemy z dużą dozą pewności powiedzieć, że jego ostateczna anomalia temperatury wyliczona w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010 wyniesie między +2.0 a +2.1K.

Prognoza anomalii rocznej (oparta o statystykę ostatnich dwóch miesięcy roku w latach 1951-2018 przy założeniu średniej anomalii października 2019 równej +2.05K) wskazuje, że będzie się ona zawierać między +0.88K (najzimniejsze miesiące listopad-grudzień w ostatnich 68 latach) a +2.08K (najcieplejsze miesiące listopad-grudzień w ostatnich 68 latach).

Mediana wynosi +1.50K, a więc wzrosła w stosunku do prognozy sprzed miesiąca o 0.18K (wbrew przypuszczeniom z poprzedniego miesiąca). Wzrosły również szanse na rok rekordowo ciepły – poprzednia prognoza mówiła o 14%, po ciepłym październiku szanse te wzrosły aż do 40%”.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/prognoza-anomalii-rocznej-2019-3/

Przełom października/listopada przyniósł duże ochłodzenie, czego skutkiem były spadki temperatur, nawet do -10 stopni C, przede wszystkim na terenach podgórskich i górskich. Na nizinach notowano przeważnie -2/-4 stopnie C. Były też gęste mgły, które potrafiły utrzymywać się przez całą dobę oraz szron i szadź. Nadchodzący tydzień, na pewno nie przyniesie nam tak mocnego ochłodzenia, jakie mieliśmy kilka dni temu.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 4 listopada 2019

Na początku nowego tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad południowego Bałtyku, który przyniesie przede wszystkim niskie ciśnienie, a w godzinach porannych, większe opady deszczu na północy, głównie na Pomorzu i Żuławach. Przez resztę kraju w ciągu dnia z zachodu na wschód, będzie przemieszczać się front z niewielkimi opadami deszczu, dopiero późnym popołudniem, gdy front dotrze nad Polskę wschodnią, zacznie falować, stąd w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie i na południu Mazowsza pod koniec dnia może padać dość intensywnie.

Najpierw na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a po południu również na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie nastąpi zanik opadów i zacznie się przejaśniać. Najniższe temperatury odnotuje się tam, gdzie front przejdzie najwcześniej, czyli na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. W tych regionach będzie maksymalnie w przedziale 10-13 stopni C.

Natomiast im dalej na wschód, tym cieplej – w regionach środkowych, na Górnym Śląsku i północnym wschodzie w przedziale 14-16 stopni C, a najcieplej ma być na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – w przedziale 16-18 stopni C. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie i na Lubelszczyźnie do południa nieco silniejszy, południowy i południowo-zachodni, tylko na Pomorzu do godzin południowych słaby, północno-wschodni i wschodni.

Wtorek, 5 listopada 2019

We wtorek najwięcej chmur i opadów prognozuje się na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej – tam też będzie najchłodniej – w przedziale 8-9 stopni C. Nad resztą kraju dominować mają przejaśnienia i rozpogodzenia, chociaż w drugiej części dnia na południu – od Śląska po Podkarpacie nastąpi wzrost zachmurzenia i pojawią się opady deszczu, które pod wieczór, zwłaszcza na krańcach południowych i południowo-wschodnich mogą być intensywne. Temperatura wzrośnie w ciągu dnia przeważnie do 13-15 stopni C, chociaż chwilami mocniejszy wiatr z południowego-zachodu będzie nieco obniżać odczuwalną temperaturę.

Środa, 6 listopada 2019

W środę po silnych opadach deszczu na południu i południowym wschodzie kraju (lokalnie spadnie 20-25 mm deszczu), do południa na wschodzie i częściowo w centrum ma być jeszcze dużo chmur z zanikającymi opadami, aż do pojawienia się rozpogodzeń. Na południu Polski, głównie od Dolnego Śląska po Małopolskę, ale także na Kujawach już praktycznie od samego rana ma dominować słoneczna pogoda, a niewielkie opady szybko zanikną. Podobnie ma być w dzielnicach północnych. Na termometrach odnotuje się od 6-7 stopni C na północnym wschodzie, 8-9 stopni C w głębi kraju do 10-12 stopni C na południu. Wiatr przeważnie z zachodu, już trochę słabszy niż w ostatnich dniach, na wybrzeżu przejściowo także z północy.

Czwartek, 7 listopada 2019

W czwartek, z powodu dużej wilgotności powietrza i słabego wiatru utworzą się liczne i gęste mgły, które ograniczą widzialność poniżej stu metrów. Poranek będzie zimny, przeważnie odnotuje się około 0-3 stopni C, a przy gruncie możliwe są przymrozki. W ciągu dnia powinno zacząć się przejaśniać, chociaż mgły nie wszędzie ustąpią.

Z powodu słabego i umiarkowanego wiatru południowego i południowo-wschodniego będą takie miejsca, gdzie mgły utrzymają się nawet przez cały dzień. Temperatury będą kształtować się średnio od 8-9 stopni C na północy do 12-14 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu. Należy mieć jednak na uwadze, że w regionach, w których mgły utrzymają się przez cały dzień, odnotuje się zaledwie około 5 stopni C.

Piątek, 8 listopada 2019

Poranek ponownie zapowiada się z licznymi mgłami i przymrozkami, jednak w ciągu dnia, wiatr powinien przegonić chmury piętra niskiego. Niemniej, wkrótce od południa kraju ma zacząć przybywać chmur piętra średniego i wysokiego, które będą zwiastunem kolejnej fali większych opadów, które nadejdą w weekend. Wiatr umiarkowany ze wschodu i północnego-wschodu, a na termometrach odnotuje się od 7 do 14 stopni C, przy czym najwyższe wartości prognozowane są na południu kraju.

Weekend, 9-10 listopada 2019

Weekend zapowiada się – według najnowszych prognoz pogody, dość wilgotno. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę na przeważającym obszarze kraju prognozuje się opady deszczu, ale chwile ze Słońcem i większe przejaśnienia także są prognozowane. Sobota zapowiada się ciepło we wschodnich regionach naszego kraju, gdzie odnotuje się ponad 15 stopni C. Na zachodzie chłodniej, poniżej 10 stopni C. W niedzielę w całym kraju ma być poniżej 12 stopni C, ale nie będzie to zapowiedź większego ochłodzenia, ponieważ na następny tydzień prognozuje się kolejną porcję ciepłych mas powietrza. Zimy na razie nie widać.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.11.2019r. – 10.11.2019r.

04.11.2019r. – godz. 11:22 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.