facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 maj, 2020
- brak komentarzy
Zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, lokalnymi burzami i zróżnicowanymi temperaturami. Środa z mocniejszymi opadami na wschodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.06.2020r. – 07.06.2020r.

Zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, lokalnymi burzami i zróżnicowanymi temperaturami. Środa z mocniejszymi opadami na wschodzie kraju.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.06.2020r. – 07.06.2020r.

Maj 2020 roku przechodzi do historii jako najzimniejszy prawie od 30 lat (ostatni, zimniejszy od tegorocznego maj wystąpił w 1991 roku). Warto też zaznaczyć, że w skali globalnej, maj 2020 roku zapisuje się jako bardzo ciepły i plasuje się w czołówce tych najcieplejszych. Na jego szczegółowe podsumowanie przyjdzie czas za kilkanaście dni, po opublikowaniu oficjalnych danych z IMGW.

Tym samym, doświadczyliśmy dwóch z rzędu (2019, 2020) zimnych miesięcy zakochanych. Przed nami miesiąc czerwiec i początek meteorologicznego lata, który nastąpi już jutro. W zeszłym roku, czerwiec przyłożył upałami i skrajnym skąpstwem opadowym, przez co zapisał się jako najgorętszy i jeden z najbardziej suchych w historii pomiarów instrumentalnych.

Jak będzie w tym roku? W połowie przyszłego tygodnia, miejscami mocniej się ociepli, ale na razie nie widać w prognozach pogody konkretnego uderzenia upałów. Ocieplenia będą przeplatać się z ochłodzeniami, wzrostem zachmurzenia, opadami deszczu (miejscami intensywnymi) i burzami.

Warto też odnieść się do prognozy pogody z zeszłego tygodnia, która wskazywała na możliwość utworzenia się mocno uwodnionego niżu na południu Europy. Niż ten faktycznie powstał i przyniósł w Polsce wschodniej obfite opady deszczu, a w górach śniegu. Paradoksalnie, tam, gdzie jest najbardziej sucho (np. woj. lubuskie, Wielkopolska) padało bardzo mało lub w ogóle.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Na początku nowego tygodnia i miesiąca prognozuje się stabilizację aury. W całym kraju przeważać będzie słoneczna pogoda, ale – zwłaszcza w godzinach popołudniowych, rozwinie się więcej chmur kłębiastych, które jednak nie dadzą opadów deszczu, poza Podlasiem, niemniej będą one przelotne i lokalne.

Temperatura maksymalna wyniesie od 16-17 stopni C na wschodzie i 18-19 stopni C w głębi kraju do 20-22 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, północno-wschodni i północny.

Wtorek, 2 czerwca 2020

We wtorek na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu prognozuje się słoneczną i suchą pogodę. Natomiast na zachodzie, południu i Roztoczu rozwiną się chmury kłębiaste i wystąpią przelotne opady deszczu, a lokalnie słabe burze.

Temperatury maksymalne wyniosą w przedziale 14-17 stopni C (tam, gdzie będzie najwięcej padać może być o 2-3 stopnie mniej), jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska temperatura może przekroczyć 20 stopni C. Wiatr z północy, umiarkowany.

Środa, 3 czerwca 2020

W środę, podobnie, jak to miało miejsce w weekend, znad południa Europy ma nadciągnąć wydajny w opady deszczu niż, który przyniesie największe sumy opadów na wschodzie kraju. Tam, przez cały dzień prognozuje się zachmurzenie duże, a opady miejscami będą intensywne. Zrobi się też zimno – na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu odnotuje się w przedziale 10-12 stopni C.

Nad resztą kraju będzie zdecydowanie więcej słońca i cieplej. Jedynie na południowym zachodzie w ciągu dnia nastąpi wzrost zachmurzenia i mogą wystąpić przelotne opady deszczu i słabe burze. Temperatura wyniesie od 17 do 20 stopni C, a na krańcach zachodnich w przedziale 21-22 stopni C.

Czwartek, 4 czerwca 2020

W czwartek na pogodę w Polsce zacznie mieć wpływ klin wyżowy, dzięki któremu na przeważającym obszarze kraju zrobi się słonecznie i sucho. Jedynie na wschodzie i północnym wschodzie, a także – lokalnie na krańcach zachodnich mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu temperatury odnotuje się maksymalnie 16-18 stopni C.

Im dalej na zachód, tym cieplej – na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w przedziale 25-26 stopni C, a od Zatoki Gdańskiej przez centrum po Małopolskę i Górny Śląsk w przedziale 20-22 stopni C. W dzielnicach zachodnich wiatr zacznie zmieniać kierunek na południowo-wschodni.

Piątek, 5 czerwca 2020

Przed weekendem prognozuje się ponowną zmianę pogody. Tym razem obszar Polski dostanie się pod wpływ niżu znad Skandynawii, a z zachodu na wschód przejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami (na obecną chwilę trudno określić intensywność opadów). Temperatury na poziomie od 17-18 stopni C na północnym wschodzie do 20-23 stopni C nad resztą kraju. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silniejszy i porywisty.

Weekend, 6-7 czerwca 2020

Weekend także przyniesie nam zmienną pogodę. Słoneczne i cieplejsze chwile będą przeplatać się z opadami deszczu i burzami. Prognozuje się też duże zróżnicowanie temperatur. O ile na południu i wschodzie ma być bardzo ciepło, gdzie prognozuje się 25-27 stopni C, to na zachodzie kraju po przejściu zimnego frontu atmosferycznego, odnotuje się w przedziale 15-17 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.06.2020r. – 07.06.2020r.

05.06.2020r. – godz. 21:12 – faza Księżyca – pełnia,

05.06.2020r. – godz. 21:25 – półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.