facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 sty, 2024
- brak komentarzy
Znaczne ocieplenie, dynamiczny poniedziałek i środa/czwartek, następnie pogoda spokojniejsza i chłodniej. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.01.2024r. – 28.01.2024r.

Znaczne ocieplenie, dynamiczny poniedziałek i środa/czwartek, następnie pogoda spokojniejsza i chłodniej.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.01.2024r. – 28.01.2024r.

Za nami zmienny pogodowo tydzień. Nie brakowało w nim mrozu i śniegu, ale wystąpiła też odwilż, natomiast w południowych regionach, wiał silny wiatr halny. Następnie ponownie zrobiło się zimowo. Jedno jest pewne. Bez względu na dalszy przebieg zimy, najzimniejsza część tegorocznego stycznia jest już za nami. W nadchodzącym tygodniu czeka nas duże ocieplenie (zwłaszcza w jego pierwszej części), silniejsze incydenty wiatrowe, a miejscami nawet burze. Druga połowa tygodnia będzie spokojniejsza i chłodniejsza, ale na pewno bez całodobowego mrozu.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Przełom poprzedniego i mijającego tygodnia przyniósł ocieplenie na terenie całego kraju, lekki mróz panował tylko w górach.

Następnie zrobiło się bardziej zimowo, wszędzie zapanował całodobowy mróz, ale na krótko, bowiem w środę na południu pojawił się wiatr halny i temperatury poszybowały do góry.

Kulminacja ocieplenia nastąpiła w czwartek, gdzie stacja w Bielsku-Białej zanotowała +8,4 stopnia C. Tymczasem północna część kraju pozostała zimowa. W piątek zimowa aura ponownie zdobyła znaczną przewagę terytorialną. 

I znowu zima nie potrzymała długo, ponieważ już w sobotę zaznaczyło się ocieplenie, które objęło większy obszar kraju.

Nocne spadki temperatury były duże. Najmroźniejsza noc wystąpiła z wtorku na środę, podczas której w Suwałkach zanotowano -23,8 stopnia C, a przy gruncie o kilka stopni mniej.

Za to z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę biegunem zimna była Jelenia Góra, gdzie stacja synoptyczna zanotowała -10,6 oraz -12,2 stopnia C.

(2) CIŚNIENIE I GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ

Zanim nadejdą głębokie układy niskiego ciśnienia, wyż przyniósł nam pogodną sobotę i wysokie ciśnienie, które w Kłodzku osiągnęło wartość 1030 hPa.

Śnieg leżał prawie na terenie całego kraju, ale grubość pokrywy śnieżnej była bardzo zróżnicowana. Poza terenami górskimi, najgrubszą notowano na północnym-wschodzie (40 cm), najmniejszą w centrum, na zachodzie oraz Pomorzu.

Podczas ocieplenia pokrywa śnieżna dość szybko zmalała, najwięcej na południu, gdzie wiał wiatr halny. Ale były też takie miejsca, gdzie przybyło kilka cm śniegu.

Na koniec tygodnia, poza terenami górskimi, nadal najbardziej zasypanymi śniegiem regionami, pozostaje północno-wschodnia ćwiartka kraju.

Warto jeszcze spojrzeć na pokrywę śnieżną w Europie na dzień 17.01.2024 r. W końcu trochę normalnej zimy.

(3) OPADY

W mijającym tygodniu dominowały opady śniegu, które z różnym natężeniem pojawiały się na przeważającym obszarze kraju.

Kiedy nadeszło ocieplenie, a w górach pojawił się wiatr halny, notowano opady deszczu ze śniegiem, śniegu lub samego deszczu.

Po halnym temperatury szybko spadły do wartości ujemnych i wróciły opady śniegu. Pojawiły się też niebezpieczne oblodzenia, a w wielu miejscach zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę dosypało śniegu na północy, nad resztą kraju nie padało lub wystąpiły opady symboliczne.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 22 stycznia 2024

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce zacznie mieć głęboki i rozległy niż znad Morza Norweskiego, z którym związany będzie front atmosferyczny. Z południowego-zachodu napłyną ciepłe masy powietrza polarnomorskiego. Już od godzin porannych na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku zacznie się chmurzyć i pojawią się opady deszczu. Również na Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, w Polsce środkowej i na Opolszczyźnie zachmurzenie zacznie rosnąć do dużego/całkowitego, ale tam nie powinno jeszcze padać.

Natomiast na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz wschodzie i południu Mazowsza przed południem przeważać będzie słoneczna aura. Po południu na Lubelszczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Podkarpaciu, pogoda pozostanie bez większych zmian, czyli zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego, ale bez opadów. Nad resztą kraju przeważać będzie pochmurna aura z przejaśnieniami, zwłaszcza na południowym zachodzie, w centrum i pod koniec dnia na północnym zachodzie oraz Ziemi Lubuskiej. W wielu miejscach na zachodzie, północy i wieczorem w centrum wystąpią opady deszczu.

Temperatura maksymalna w całym kraju przejdzie na wartości dodatnie. Na termometrach prognozuje się od 1-2 stopni C na Podlasiu, wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego, północnym wschodzie mazowieckiego, 3-5 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju, 6-7 stopni C w zachodniej Małopolsce, miejscami także w Wielkopolsce, na wybrzeżu środkowym i Opolszczyźnie do 8-9 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim. Wiatr chwilami dość silny, na wybrzeżu i w regionach podgórskich silny i porywisty, na przeważającym obszarze jego porywy osiągną prędkość 55-65 km/h, za to na Przedgórzu Sudeckim i Podkarpaciu do 75 km/h, a wysoko w górach powyżej 100 km/h. Będzie wiał z południa i południowego-zachodu.

Wtorek, 23 stycznia 2024

We wtorek Polska pozostanie w zasięgu niżu skandynawskiego, ale w miarę upływu dnia od południowego-zachodu zacznie rozbudowywać się wyż znad Półwyspu Iberyjskiego. W ciągu dnia będą pojawiały się przejaśnienia, miejscami też rozpogodzenia, jednak chwilami zachmurzenie może wzrosnąć do dużego i wówczas istnieje możliwość wystąpienia przelotnych opadów deszczu, a na południowym wschodzie początkowo również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W górach będzie padał sam śnieg.

Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 stopni C na Podlasiu, wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego, południu woj. podkarpackiego i małopolskiego, 4-6 stopni C odnotuje się w głębi kraju do 7-8 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i zachodzie woj. wielkopolskiego. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, na wybrzeżu silny i porywisty, w porywach do 65-75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Środa, 24 stycznia 2024

Na środę szykuje się załamanie pogody. Przyczyną będzie niż, którego centrum znajdzie się nad Morzem Śródziemnym. Już od samego rana będą występować opady deszczu, a w województwach wschodnich, początkowo – w przedniej części frontu ciepłego – również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Na zachodzie i Pomorzu, a w drugiej części dnia również na pozostałym obszarze kraju pojawią się przejaśnienia oraz rozpogodzenia, niemniej aura będzie dynamiczna, ponieważ w wielu miejscach mogą wystąpić przelotne opady deszczu, którym mogą towarzyszyć burze, silne podmuchy wiatru, a miejscami również opady gradu.

Zrobi się nietypowo ciepło jak na drugą połowę stycznia, ponieważ z zachodu napłyną łagodne masy powietrza polarnomorskiego. Na termometrach odnotuje się od 6-7 stopni C na Podlasiu, Roztoczu i Podkarpaciu, 8-10 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce, 11-13 stopni C na Opolszczyźnie, w centrum, Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej do 14-15 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr dość silny, na zachodzie, w centrum i północy również silny i porywisty, w porywach do 70-80 km/h, a nad samym morzem aż do 90-100 km/h, południowo-zachodni, skręcający na zachodni.

Czwartek, 25 stycznia 2024

W czwartek niż przesunie się nad Białoruś i południowo-zachodnią Rosję, natomiast od Półwyspu Skandynawskiego, przez kraje Europy Zachodniej po Półwysep Iberyjski będzie rozciągał się rozległy układ wysokiego ciśnienia, który w miarę upływu dnia zacznie kształtować pogodę również w Polsce. W ciągu dnia na zachodzie, a po południu również na Pomorzu, Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, przeważać będzie słoneczna pogoda z zachmurzeniem małym, miejscami umiarkowanym.

Na pozostałym obszarze nadal będzie sporo chmur, z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami samego śniegu, ponieważ z północy zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza. Na termometrach słupki rtęci wskażą od 2-3 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza do 6 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie dość silny, chwilami porywisty, w porywach do 55-65 km/h, północno-zachodni.

Piątek, 26 stycznia 2024

W piątek Polska dostanie się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia, który w większości kraju przyniesie stabilizację aury i wiele pogodnych chwil. Jednak ten typ pogody nie potrwa długo, ponieważ od godzin południowych na zachodzie i Pomorzu zachmurzenie zacznie wzrastać i pojawią się opady deszczu, a miejscami na czole frontu, również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Poranek zapowiada się z lekkim, kilkustopniowym mrozem, w ciągu dnia odnotuje się od 1-2 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich, 3-5 stopni C wskażą termometry na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w zachodniej Małopolsce, centrum i wschodniej Wielkopolsce do 6-8 stopni C na zachodzie oraz Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, południowy i zachodni.

Weekend, 27-28 stycznia 2024

Na ostatni weekend stycznia prognozuje się stabilizację pogody, ale początkowo nie wszędzie. Sobota zapowiada się pogodna i sucha w zachodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze pojawi się więcej chmur, a na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wystąpią opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Na termometrach odnotuje się od 1-2 stopni C na wschodzie oraz Warmii i Mazurach do 5-6 stopni C na zachodzie i Kujawach.

Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, północno-zachodni. W niedzielę poza Pomorzem powinno być już pogodnie i sucho, natomiast słupki rtęci na termometrach wskażą od 1-2 stopni C na Lubelszczyźnie, wschodzie i północy Mazowsza, Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz Pomorzu do 7-8 stopni C na krańcach południowych i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Warto zapoznać się również z najnowszą “Eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na luty 2024 r. – maj 2024 r.” opracowaną przez IMGW: IMGW-PIB_ Eksperymentalna prognoza 02-05 2024

OPTYCZNIE W NIEBO 22.01.2024r. – 28.01.2024r.

25.01.2024r. – godz. 18:54 – faza Księżyca – pełnia;

27.01.2024r. – godz. 15:59 – koniunkcja Merkury i Mars w odległości – 0°15.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.