facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 gru, 2022
- brak komentarzy
Znaczne ocieplenie, odwilż, liczne fronty z opadami deszczu i silniejszy wiatr. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.12.2022r. – 25.12.2022r.

Znaczne ocieplenie, odwilż, liczne fronty z opadami deszczu i silniejszy wiatr.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.12.2022r. – 25.12.2022r.

Mijający tydzień zapisuje się jako najzimniejszy i w wielu miejscach również najbardziej śnieżny od początku sezonu jesienno-zimowego. Jeszcze kilka dni temu, niektóre modele prognozowały, że zimowa pogoda potrwa co najmniej do Świąt. Dzisiaj już wiadomo, że nie ma na to szansy, bowiem szykuje się bardzo duże ocieplenie, opady deszczu i silny wiatr. Zatem pokrywa śnieżna będzie zanikać bardzo szybko i na przeważającym obszarze kraju, Święta będą bezśnieżne. 

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

To był zimowy tydzień. W wielu regionach przez całą dobę notowano ujemne wartości na termometrach. Jedynie poniedziałek był częściowo “powyżej-zerowy”.

Od wtorku mroźne masy powietrza objęły cały kraj. Niewielkie plusy na termometrach odnotowano tylko nad samym morzem i punktowo na Podkarpaciu.

Ciekawa sytuacja wystąpiła w drugiej części tygodnia, gdzie na kilka godzin do południowo-wschodnich regionów wźliznął się cieplejszy front i przyniósł przejściową, krótkotrwałą odwilż.

Koniec tygodnia przynosi nasilający się mróz. Noce są bardzo mroźne, ale w części regionów spadki temperatur, hamuje utrzymujące się zachmurzenie.

Największy mróz notowano w regionach Polski północnej, gdyż to tam występowało najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń.

Południowa część Polski była zasnuta chmurami i mróz był mniejszy.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Wybrane mapy temperatur minimalnych ze stacji synoptycznych ukazują duże różnice, nawet kilkunasto-stopniowe w obrębie naszego kraju. Na północy siarczysty mróz, na południu miejscami zaledwie -2/-3 stopnie C. Co ciekawe, również okolice Helu były znacznie cieplejsze od sąsiadujących regionów.

Bardzo mroźna była noc z wtorku na środę. W Lublinie na wysokości 5 cm odnotowano -24 stopnie C. Za to w Przemyślu termometr wskazał tylko -1 stopień C. Najzimniejsze i najcieplejsze miejsce dzielił bardzo mały dystans.

Z czwartku na piątek najzimniej na poziomie 5 cm było w Łodzi -19 stopni C, a najcieplej w Lesku, gdzie odnotowano 0 stopni C.

I jeszcze rozkład najniższych temperatur godzinowych z 13 na 14 oraz z 15 na 16 grudnia.

(3) GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ

Pod względem pokrywy śnieżnej mamy bardzo dużą dysproporcję. Południowo-wschodnia, wschodnia, częściowo północna i południowo-zachodnia Polska jest zaśnieżona. Zachód i środkowy zachód bezśnieżny lub tylko z symboliczną, 1-3 centymetrową warstwą śniegu.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW

(4) OPADY

Jak na razie to południowe, wschodnie i przede wszystkim południowo-wschodnie regiony kraju są najbardziej uprzywilejowane pod względem opadów śniegu.

Częściowo obfite opady otrzymują też wybrane regiony północne, z uwagi na tzw. “efekt jeziora”. Większość Polski zachodniej i środkowo-zachodniej, wciąż nie otrzymało porządnej porcji śniegu.

Niże i ich uwodnione fronty wędrujące od południa, nie mogły przebić się bardziej na północ i najwięcej wilgoci zrzuciły na południu i południowym-wschodzie.

Jak na razie kończy się jakakolwiek szansa na opady śniegu i utworzenie się pokrywy śnieżnej w regionach dotychczas bezśnieżnych i to co najmniej na tydzień lub dłużej. W rekompensacie otrzymają opady deszczu.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 19 grudnia 2022

Na początku nowego tygodnia centrum wyżu, który jeszcze w niedzielę znajduje się nad Polską, odsunie się nad środkową Ukrainę, tymczasem na zachód od Wysp Brytyjskich będzie stacjonował głęboki niż. Dzięki temu z południowego-zachodu zacznie napływać do naszego kraju coraz cieplejsze powietrze, ale na razie obejmie ono jedynie regiony zachodzie i Pomorze. Nad resztą kraju utrzymają się jeszcze mroźne masy powietrza z północy.

W ciągu dnia od zachodu zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego. W pierwszej części dnia na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, Pomorzu Gdańskim, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie praktycznie bezchmurne. Po południu najwięcej słonecznych chwil, co najwyżej z zachmurzeniem małym i umiarkowanym będzie na krańcach wschodnich, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej.

Tymczasem przed wieczorem nad Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską nasunie się ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu, który do wieczora obejmie również wybrzeże środkowe, Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk. Przejściowo opady mogą być marznące, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -8/-7 stopni C na Podlasiu, wschodzie i północy oraz miejscami na Warmii i Mazurach, -5/-3 stopnie C prognozuje się na Podkarpaciu, w zachodniej Małopolsce, Górnym Śląsku, w dzielnicach środkowych zachodniego Mazowsza, -2/-1 stopień C będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach,

we wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz w rejonie Tarnowa, a najcieplej – od 1 do 3 stopni C wskażą termometry na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w zachodniej i środkowej części Wielkopolski (najcieplej będzie w Kotlinie Jeleniogórskiej – tam do 5 stopni C). Wiatr w zachodniej Małopolsce oraz na Górnym Śląsku będzie słaby, poza tym chwilami umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim, Opolszczyźnie i wybrzeżu również dość silny i porywisty, w porywach do 50-60 km/godz., w górach do 90-110 km/godz., przeważnie z południa i południowego-wschodu.

Wtorek, 20 grudnia 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu i mżawki będzie wędrował w głąb kraju. W Polsce północnej i środkowej opady mogą być marznące, powodujące gołoledź. Za frontem będzie napływać znacznie cieplejsze powietrze, dlatego do rana niewielki mróz utrzyma się już tylko w regionach Polski południowej (jednak z uwagi na wiatr fenowy w regionach podgórskich, słupki rtęci będą na plusie), na wschodzie oraz w centrum.

We wtorek na wschodzie Polski w pierwszej części dnia możliwe są opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. W ciągu dnia deszcz prognozuje się przede wszystkim na Pomorzu, północy Wielkopolski, Kujawach, Warmii i Mazurach, z kolei na zachodzie, południu oraz w centrum, możliwe są lokalne przejaśnienia. Najchłodniej – na poziomie -2/0 stopni C będzie w Bieszczadach, Kotlinie Kłodzkiej oraz miejscami na północnym zachodzie Małopolski, 1-3 stopnie C wskażą termometry na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, północy i w centrum Podkarpacia,

na Górnym Śląsku i w dzielnicach środkowych, 4-5 stopni C będzie na Pomorzu i Kujawach, 7-8 stopni C na Podhalu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska. Wiatr w rejonie Krakowa będzie słaby, poza tym umiarkowany, a na Podkarpaciu, w Bieszczadach, na Śląsku i Przedgórzu Sudeckim silny i porywisty, w porywach do 65 km/godz., natomiast wysoko w górach do 100-120 km/godz. Na ogół będzie wiał z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

Środa, 21 grudnia 2022

Środowy poranek na wschodzie, południu i w centrum, w zależności od zachmurzenia, będzie na lekkim plusie lub minusie, co może spowodować niebezpieczne oblodzenia dróg i chodników. Na północnym wschodzie możliwe są niewielkie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W ciągu dnia nad województwa zachodnie znad Niemiec zacznie nasuwać się kolejny front atmosferyczny, który po południu na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku przyniesie opady deszczu. Na południu, wschodzie oraz w centrum będzie więcej przejaśnień i chwil ze Słońcem.

Na termometrach odnotuje się od około -1/0 stopni C w Bieszczadach i Kotlinie Kłodzkiej, 1-3 stopnie C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w zachodniej Małopolsce, na Górnym Śląsku oraz w centrum, 4-6 stopni C będzie na Pomorzu, Kujawach, we wschodniej Małopolsce oraz na Podhalu, 7-8 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce, a najcieplej, nawet do 9-10 stopni C na zachodzie Dolnego Śląska. Wiatr na zachodzie Małopolski nadal słaby, poza tym umiarkowany, w rejonach podgórskich i w górach silny i porywisty z zachodu i południowego-zachodu.

Czwartek, 22 grudnia 2022

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy zapowiada się wybitnie późnojesiennie. Polska dostanie się pod wpływ rozległych układów niskiego ciśnienia, ciągnących się od europejskiej części Rosji, przez Skandynawię, Wyspy Brytyjskie po Atlantyk. Dzięki takiej sytuacji barycznej, z zachodu na wschód będą przechodzić liczne fronty atmosferyczne z coraz cieplejszymi masami powietrza, opadami deszczu i silnym wiatrem, co znacznie przyśpieszy proces topnienia pokrywy śnieżnej.

W czwartek tylko na południowym wschodzie Polski, przede wszystkim na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a przez większość dnia również na południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku będzie w miarę pogodnie i sucho. Poza tym sporo chmur i przemieszczające się z zachodu na wschód strefy opadów deszczu. O poranku na południu oraz w centrum wystąpią niewielkie przymrozki, natomiast w ciągu dnia już wszędzie odnotuje się dodatnie wartości na termometrach.

I tak – od 1-3 stopni C będzie na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na zachodzie Małopolski i Górnym Śląsku, 4-5 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i w pozostałej części Małopolski, do 6-7 stopni C na zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach na Pomorzu do 60-65 km/godz., południowo-zachodni.

Piątek, 23 grudnia 2022

W piątek Polska dostanie się pod wpływ kolejnego niżu, który przyniesie dużo opadów deszczu (opady w wielu regionach mogą być intensywne). Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na północnym wschodzie, 4-6 stopni C na Górnym Śląsku, w centrum, Małopolsce, na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz Lubelszczyźnie, 7-9 stopni na Pomorzu i Kujawach do 10-12 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Wiatr chwilami silny i porywisty, z południowego-zachodu.

Weekend, 24-25 grudnia 2022

W Wigilię czeka nas kontynuacja dynamicznej, zmiennej pogody, z wysokimi jak na grudzień wartościami na termometrach. W sobotę w całym kraju będzie przeważać duże zachmurzenie, często z towarzyszącymi mu opadami deszczu, a lokalnie mogą pojawić się nawet grudniowe grzmoty i błyskawice. Temperatury “nie grudniowe”, bowiem odnotuje się od 7-9 stopni C w województwach północnych,

10-12 stopni C będzie w głębi kraju do 13-14 stopni C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr silny i porywisty z południowego-zachodu i zachodu. W niedzielę trochę się ochłodzi – w północnej części kraju prognozuje się 0 do 3 stopni C i tam opady deszczu mogą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Im dalej na południe, tym cieplej – do 6-8 stopni C na Śląsku i w Małopolsce.

Warto jeszcze dodać, że w Polsce i Europie Środkowej zrobi się bardzo ciepło jak na drugą połową grudnia, za to po drugiej stronie oceanu, szykuje się rekordowe ochłodzenie. W Teksasie i na Florydzie, czyli z reguły w najcieplejszych miejscach w Stanach Zjednoczonych temperatura obniży się do ujemnych wartości i wystąpią opady śniegu. Mróz ma sięgnąć nawet nad północne obszary Zatoki Meksykańskiej oraz północny Meksyk. Jeżeli prognozy się sprawdzą to w Teksasie mogą to być jedne z najzimniejszych Świąt Bożego Narodzenia w całej historii pomiarów meteorologicznych.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.12.2022r. – 25.12.2022r.

21.12.2022r. – godz. 22:48 – początek astronomicznej zimy;

22.12.2022r. – maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR: 10);

23.12.2022r. – godz. 11:17 – faza Księżyca – nów;

24.12.2022r. – godz. 13:16 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 3°28`;

24.12.2022r. – godz. 20:33 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°44`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.