facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 mar, 2016
- brak komentarzy
Zwiastuny zmian na niebie północy. Pogoda na Święta.

CIMG6312

Na północy Europy zaczyna przebudowywać się pole baryczne. Dzięki temu już za kilka dni, odczujemy pierwszy w tym sezonie poważny powiew wiosny termicznej. Do pogodowego boju wkroczy cyrkulacja strefowa, która wpuści liczne niże na zachodzie Europy. Spowodują one dużą ilość opadów, m.in. we Francji i w Anglii. Na przeciwnym brzegu pogodowej układanki, czyli na  wschodzie i południu Europy, zaczną prężyć się wyże. Współpraca tych układów, spowoduje zmianę kierunku napływu mas powietrza na południową i południowo-zachodnią.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwsze symptomy zbliżającego się większego ocieplenia, poczujemy już jutro na zachodzie i w centrum Polski, gdzie temperatura wzrośnie do 11-12 stopni C. Wschód i północ Polski będzie jeszcze zdominowana przez chłodniejszą masę powietrza. Tam termometry wskażą maksymalnie 8 stopni ciepła.

CIMG7117

SZCZEGÓŁOWA POGODA NA ŚWIĘTA

Wielka Sobota, 26 marca 2016
W Wielką Sobotę wyraźnie zaznaczy się termiczny podział Polski na ciepły zachód i chłodny wschód
. Spowoduje to chłodny front atmosferyczny, który, wędrując właśnie z zachodu na wschód, przyniesie najwięcej pochmurnego nieba i opadów deszczu na  wschodzie i południowym wschodzie kraju. Tam też będzie najchłodniej do 5-6 stopni. Równie chłodno będzie także na Mazowszu. Najlepsza pogoda utrzyma się na wybrzeżu, w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Tam będzie też najcieplej do 13 stopni C.

CIMG7923

Wielkanoc, 27 marca 2016
Od niedzieli będzie już zdecydowanie dominować słoneczna pogoda, która przy napływie ciepłego powietrza, spowoduje wzrost temperatury od 7-9 stopni na wschodzie, 12-14 stopni w głębi kraju do 15-17 stopni na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i zachodzie Wielkopolski.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Poranne przymrozki wystąpią na północy, w centrum i na wschodzie, do -1, -4 stopnia. Nieco chmur, może pojawić się na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu, ale opadów one nie dadzą.

CIMG7954

Lany Poniedziałek, 28 marca 2016
W poniedziałek przynajmniej przez większą część dnia dobra pogoda utrzyma się na wschodzie. Sporo słońca, po przejściu frontu, będzie także na zachodzie. Tymczasem od Pomorza Gdańskiego, przez dzielnice środkowe po Górny Śląsk i Małopolskę, gdzie obecny będzie front, popada deszcz. W strefie bardziej zachmurzonej będzie jednocześnie chłodniej 9-11 stopni. Poza tym od 11 stopni na Podlasiu, 12-14 stopni na Podkarpaciu, wschodzie Małopolski, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Warmii do 15-17 stopni na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowanym południowy. To w końcu Lany Poniedziałek, więc pogoda chce zachować się zgodnie z tradycją. ;))

CIMG8177

Wszystko wskazuje na to, że Święta będą wstępem do jeszcze większego ocieplenia, które we wtorek ma się objawić pierwszą w tym roku, wartością 20 stopni na plusie. Taka ciepła aura ma potrwać co najmniej kilka dni. Istnieje też prawdopodobieństwo pojawienia się pierwszych wiosennych burz.

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.