Miesiąc: wrzesień 2018

Dolnośląski komentarz grzybowy. Na niżu cisza, tylko bardzo lokalnie pierwszy – i jeszcze rzadziej – drugi stopień napięcia grzybowego. W górach podobnie.

Czy w tym roku Bóg Grzybów (Kniejowładny Boletus) odwrócił się do dolnośląskich grzybiarzy plecami? Może za dużo narozrabialiśmy i mamy za swoje? ;)) A może deszcze, które przyniósł tzw. “niż wtórny” w niedzielę i poniedziałek, spowodują chociaż przyzwoity wysyp październikowych…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (17) Dąbrowa Goszczańska – część wewnętrzna.

(17) DĄBROWA GOSZCZAŃSKA – CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA Po prezentacji części zewnętrznej Dąbrowy Goszczańskiej, czas na jeszcze bardziej wyjątkową enklawę sędziwego drzewostanu, czyli jej część wewnętrzną. Dużą ciekawostką jest fakt, że odkryłem ją dopiero w tym roku, chociaż po części zewnętrznej kręciłem…

13. Klimatyczny Bilans Wodny 2018. Susza na zachodzie kraju większa niż w 2015 roku.

TRZYNASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (21 lipca do 20 września 2018 roku) To już jeden z ostatnich w tym roku Klimatycznych Bilansów Wodnych opracowany przez IUNG-PIB w Puławach. Jest to dokładnie 13. raport i jak się okazuje – bardzo pechowy dla…

Robert Sobolewski poprowadzi szkolenie z rozpoznawania drzew i krzewów. Podstawy rozszerzone.

W drugim weekendzie października zapowiada się bardzo dobre szkolenie, które poprowadzi mgr inż. Robert Sobolewski – dendrolog, architekt krajobrazu, ogrodnik. Autor bloga Dendrologia Sobolewski (wcześniej Dendrologia stosowana). Roberta miałem okazję poznać m. in. podczas organizowanych przez Niego spacerów dendrologicznych i…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (16) Najgrubszy dąb szypułkowy w części zewnętrznej Dąbrowy Goszczańskiej.

(16) NAJGRUBSZY DĄB SZYPUŁKOWY W CZĘŚCI ZEWNĘTRZNEJ DĄBROWY GOSZCZAŃSKIEJ W prezentowanej ostatnio części zewnętrznej Dąbrowy Goszczańskiej w lasach pomiędzy Twardogórą Sycowską a Bukowiną Sycowską, można spotkać wiele sędziwych dębów, wśród których nieliczne mają obwody pierśnicowe dochodzące do prawie czterech metrów….

Jednostki chorobowe grzybiarzy.

Jednostki chorobowe grzybiarzy. Jednostki chorobowe grzybiarzy. Pomyślisz. O co temu Pawłowi chodzi? Czy z powodu braku grzybów zgłupiał? ;)) A może chodzi o choroby związane z zatruciem grzybów? Otóż nie. Chcę tylko przybliżyć pewien “problem”, który dotyka wszystkich (bez wyjątku)…

Gwałtowne załamanie pogody w najbliższych godzinach i w poniedziałek. W tygodniu spokojniej, ale także dosyć zmiennie i dynamicznie. Początkowo bardzo zimne noce. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.09.2018r. – 30.09.2018r.

Rozpoczęła się astronomiczna jesień. W pierwszym i drugim dniu jej panowania, czeka nas gwałtowne załamanie pogody, bardzo silny wiatr, obfite opady i burze. Najbardziej niebezpieczne zjawiska czekają nas tej nocy. Wiatr na południu naszego kraju zacznie nasilać się od godzin…

W nocy rozpocznie się astronomiczna jesień.

Jesień meteorologiczna rozpoczęła się w dniu 1. września. Jednak dla większości ludzi, jesień, która kojarzy z żółknięciem i opadaniem liści, coraz niższymi temperaturami i zbliżającą się szarugą, rozpoczyna się wraz z nadejściem jej astronomicznego oblicza. Stanie się to w niedzielę,…

Dolnośląski komentarz grzybowy. Wrzesień na niżu stracony. W górach – przeważnie pierwszy, punktowo drugi stopień napięcia grzybowego.

Dzisiaj mamy prawdopodobnie ostatni, tak ciepły dzień w tym roku na Dolnym Śląsku. Od jutra mocno się ochłodzi i pojawią się opady deszczu, ale nie wyglądają one imponująco i – co najważniejsze – nie dają większych nadziei na mocne nawodnienie…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (15) Dąbrowa Goszczańska – część zewnętrzna.

(15) DĄBROWA GOSZCZAŃSKA – CZĘŚĆ ZEWNĘTRZNA Lasy pomiędzy Bukowiną Sycowską a Twardogórą Sycowską skrywają tajemnice i perły dendrologiczne. Jest to o tyle niezwykłe, że są to typowe lasy gospodarcze i wydawać by się mogło, że będziemy mieć tu do czynienia…