facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lut, 2020
- brak komentarzy
Aktualizacja prognozy pogody na najbliższy wieczór i noc.

Aktualizacja prognozy pogody na najbliższy wieczór i noc.

Z uwagi na najnowsze odsłony modeli numerycznych i zmianę prognoz pogody na najbliższe godziny, które jednoznacznie wskazują na wyjątkowo niebezpieczny incydent wiatrowy, niniejsza aktualizacja jest jak najbardziej uzasadniona.

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-zachodniej i południowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych i niszczących porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla regionów przylegających od północy do strefy stopnia 2. z uwagi na ryzyko wystąpienia tych samych groźnych zjawisk, co w stopniu 2., lecz o mniejszym nasileniu oraz ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Ostatnie wyniki modeli numerycznych zawęziły spektrum możliwych wariantów rozwoju sytuacji. Praktycznie wszystkie prognozy skłaniają się ku wersji „agresywnej” przejścia rozwijającego się niżu wtórnego przez Polskę, z czym będzie wiązał się duży wzrost prędkości wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Przejściu tego niżu, oprócz dużego wzrostu prędkości wiatru na różnych poziomach i dużemu wartości pionowego ścinania wiatru (do ok. 50 m/s w warstwie 0-6 km AGL i 40 m/s w warstwie 0-3 km AGL), będzie towarzyszyć silne wymuszanie wznoszenia, zwłaszcza w środkowej troposferze.

Dodatkowo pojawi się też większy pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze. Modele o większej rozdzielczości wskazują na rozwój dość silnego liniowego układu konwekcyjnego znajdującego się na chłodnym froncie atmosferycznym, który w takiej sytuacji będzie zdolny wygenerować na dużym obszarze niebezpiecznie silne porywy wiatru osiągające i przekraczające prędkość 120 km/h.

Ze względu na silne pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-1 km AGL i dynamikę przejścia prognozowanej linii szkwału, nie wyklucza się rozwoju kilku umiarkowanie silnych (do T3-T4) tornad szkwałowych.

Początki rozwoju liniowego układu konwekcyjnego są już widoczne na zobrazowaniach radarowych nad krajami Beneluksu. Przejście układu przez Polskę nastąpi między godz. 20:00 CET a 03:00 CET. Za linią frontu możliwe jest rozwinięcie kolejnych, znacznie mniejszych formacji konwekcyjnych przynoszących wyładowania atmosferyczne, który również mogą przynosić bardzo silne porywy wiatru, do ok. 100-110 km/h, lecz już w o wiele większym rozproszeniu, niż na linii szkwału.

Źródło: https://lowcyburz.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.