facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 paź, 2022
- brak komentarzy
Bardzo ciepły początek tygodnia w regionach słonecznych, chłodny w pochmurnych i mglistych. W drugiej części tygodnia ochłodzenie w całym kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.10.2022r. – 06.11.2022r.

Bardzo ciepły początek tygodnia w regionach słonecznych, chłodny w pochmurnych i mglistych. W drugiej części tygodnia ochłodzenie w całym kraju.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.10.2022r. – 06.11.2022r.

(1) BARDZO WYSOKIE TEMPERATURY

Pogodowym wydarzeniem numer jeden minionego tygodnia w Polsce i Europie są bardzo wysokie temperatury, jak na końcówkę października. Zaledwie trzy miesiące temu Wielka Brytania doświadczyła najgorętszego dnia w historii. Rekordy zostały pobite również w Belgii, Niemczech i Holandii, gdy przez dużą część Europy przetaczała się fala ekstremalnych upałów. Teraz, kiedy większość Starego Kontynentu doświadcza niezwykle łagodnych jesiennych temperatur, w Wielkiej Brytanii słupki rtęci przekraczają 20 stopni C, a w Niemczech w piątek odnotowano 26 stopni C.

Choć naukowcy mówią, że taka niezwykle ciepła aura pod koniec października jest częścią naturalnego wzorca pogodowego lub „losowym szczęściem”, podkreślają, że jest jasne, iż kryzys klimatyczny przyczynia się do wyższych temperatur. „Część tego [prądu strumieniowego] jest naturalnym wzorcem pogodowym” – powiedział Peter Stott, ekspert ds. zmian klimatu. „Ale znowu wpływ jest nasilany przez zmiany klimatyczne, bowiem daje nam nie tylko wyższe temperatury, kiedy mamy tego typu wzorce pogodowe, ale także silniejsze opady, gdy już się pojawiają” – zaznaczył.

Ostatnie dni przyniosły Europie Zachodniej rekordowo wysokie temperatury, które mogą sprawić, że październik od Niemiec po Hiszpanię może zapisać się jako najcieplejszy w całej historii pomiarów meteorologicznych. Na południu Hiszpanii w andaluzyjskich miastach Kordoba, Sewilla i Granada w czwartek słupek rtęci pokazał 32 stopnie C, z kolei w mieście Morón de la Frontera, słynącym z bicia rekordów letnich upałów, zarejestrowano blisko 34 st. C.

Źródło: The Guardian/Reuters/The Local.es/NL News

W Polsce od początku tygodnia biegunem ciepła były regiony południowe i południowo-zachodnie, w których już w poniedziałek odnotowano 21,5 stopnia C. Dla odmiany w dzielnicach północno-wschodnich, pod zakrytym niebem chmurami stratus i mgłami było maksymalnie 13-14 stopni C.

W środkowej części tygodnia nastąpił wyraźny podział kraju na cieplejszy zachód i pochmurny chłodniejszy wschód. Czwartek przyniósł postępujące rozpogodzenia i przejaśnienia również na wschodzie, co od razu przełożyło się na wzrost wartości na termometrach. Jedynie skrawek Polski północno-wschodniej pozostał zimny i pochmurny.

W piątek przed weekendem, temperatury poszybowały jeszcze wyżej. W Jeleniej Górze odnotowano aż 24,5 stopnia C. Tymczasem na Suwalszczyźnie termometry wskazały zaledwie 12,4 – 12,5 stopnia C i wciąż przeważała mglista, pochmurna aura. W sobotę późno-październikowe ciepło rozlało się prawie na cały kraj.

W zachodniej połowie kraju nie tylko w dzień było wyjątkowo ciepło, także niektóre nocy zapisały się bardzo ciepło jak na tę porę roku, co w konsekwencji dało imponujące wartości średnich dobowych temperatur.

Jednak to niedziela okazała się najcieplejszym dniem minionego tygodnia. W Jeleniej Górze termometry wskazały aż 25,2 stopnia C, co oznacza, że można mówić już o tym dniu w kategorii gorącego. I ponownie północny-wschód kraju był najchłodniejszy z temperaturą na poziomie 12,5 stopnia C.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Tegoroczny październik przynosi nie tylko wysokie temperatury, które powodują silniejsze porwanie, ale również niskie sumy opadów. Na dużym obszarze Polski przez cały miesiąc spadło mniej niż 10 mm deszczu, czyli ledwie 20-40 proc. normy. Szczególnie słabo padało na zachodzie oraz na Pomorzu, czyli generalnie tam, gdzie w ostatnich miesiącach padało najmniej i notuje się najbardziej intensywną suszę.

Z powodu suszy panującej głęboko w ziemi, spada również lustro wód gruntowych. W związku z tym Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podtrzymał stan zagrożenia suszą hydrogeologiczną związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu ostrzegawczego.

We wrześniu zjawisko niżówki o charakterze regionalnym obejmowało przeważającą część województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. „Niżówka hydrogeologiczna odnotowana została również na znacznym obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, a także na pograniczu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. Obniżenia średniego poziomu wód podziemnych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego we wrześniu 2022 r. stwierdzono także w obrębie województw dolnośląskiego i śląskiego, jednak zjawisko to miało na tym obszarze charakter lokalny” – poinformował PIG-PIB.

Suszę hydrologiczną widać również na rzekach. Stan wód układa się w strefie wód niskich i średnich. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu Polski, zwłaszcza na mniejszych potokach górskich oraz dopływach.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 31 października 2022

W ostatnim dniu października i jednocześnie na początku nowego tygodnia pogodę w Polsce kształtuje wyż rozciągający się południkowo od Skandynawii po Basen Morza Śródziemnego, ale nie wszędzie przyniesie on słoneczną pogodę. Na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu już od rana przeważa duża ilość Słońca i tak pozostanie do wieczora. Na pozostałym obszarze dominować będzie mglista i pochmurna aura, a ze względu na dużą wilgotność powietrza i bardzo słaby ruch powietrza, taka późnojesienna szaruga z niskimi chmurami i mgłami utrzyma się tam przez cały dzień.

W regionach z mgłami i całkowitym zachmurzeniem będzie zdecydowanie chłodniej – na Suwalszczyźnie prognozuje się 8 stopni C, a na Warmii i Mazurach, Podlasiu, we wschodniej i północnej części Mazowsza oraz północy Lubelszczyzny 9-11 stopni C. Na Pomorzu, Kujawach, w północnej Wielkopolsce, w centrum, na południu Mazowsza i Roztoczu odnotuje się 12-13 stopni C. Za to w regionach pogodnych będzie dużo cieplej – na Podkarpaciu, północy woj. śląskiego, południu wielkopolskiego, Ziemi Lubuskiej 17-19 stopni C, w Małopolsce i na Śląsku 20-22 stopnie C, a na Dolnym Śląsku nawet 23-24 stopnie C. Wiatr na ogół z kierunków zmiennych, w województwach północnych i środkowych przeważnie z południa.

Wtorek, 1 listopada 2022

Listopad na przeważającym obszarze Polski powita nas listopadową pogodą, ponieważ będzie pochmurno i mglisto. Nawet w pełni dnia mgły będą ograniczać widoczność do 300-500 metrów. Większa szansa na słoneczną pogodę wystąpi na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, we wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych regionach będzie też najcieplej – do 16-18 stopni C, a w regionach podgórskich może być nawet ok. 20-22 stopni C.

Na pozostałym obszarze odnotuje się od 8-9 stopni C na północnym wschodzie do 11-14 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, w regionach podgórskich, a także na Pomorzu chwilami silniejszy, południowy i południowo-wschodni, na Śląsku, południu Wielkopolski oraz w centrum południowo-zachodni.

Środa, 2 listopada 2022

W środę, dzięki silniejszym podmuchom wiatru, poranne mgły szybko ustąpią. Nad ranem we wschodnich regionach i w centrum może przeważać pochmurna pogoda, z niewielkimi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze powinno być pogodnie. W dzień sporo pogodnych chwil, ale na północnym zachodzie, w środowisku podwyższonej chwiejności zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a nawet lokalnymi burzami.

Na termometrach będzie od 14-15 stopni C na Pomorzu oraz od Podlasia po Roztocze do 16-17 stopni C na pozostałym obszarze. Tylko na Dolnym Śląsku może być o 1-2 stopnie cieplej. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu chwilami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 3 listopada 2022

W czwartek nasz kraj od południa ponownie dostanie się pod wpływ wyżu znad Słowacji. O poranku na Przedgórzu Sudeckim temperatura spadnie do około 0 stopni C, a przy gruncie pojawią się przymrozki. Na zachodzie i w centrum odnotuje się 2-4 stopnie C, 5-7 stopni C na północy i wschodzie (na wybrzeżu 8-10 stopni C). W ciągu dnia przeważać będzie słoneczna aura, ale na zachodzie zachmurzenie zacznie wzrastać, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

Na termometrach słupki rtęci wskażą od 8-9 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 11-13 stopni C na przeważającym obszarze do 14-15 stopni C w Małopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Górnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, w województwach zachodnich i Pomorzu skręcający na południowo-zachodni i południowy.

Piątek, 4 listopada 2022

W piątek o poranku na wschodzie Polski temperatura obniży się do około zera stopni C, a przy gruncie pojawią się niewielkie przymrozki. Im dalej na zachód, tym cieplej i więcej chmur. W dzień w zachodnich województwach Polski pojawią się opady deszczu, ale będą miały charakter przelotny i niewielkie natężenie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, ale tam padać nie powinno.

Najchłodniej – na poziomie 7-8 stopni C będzie na północnym wschodzie, 9-10 stopni C na Pomorzu, Mazowszu i Lubelszczyźnie do 13-15 stopni C na południu, zachodzie oraz w centrum. Lokalnie w regionach podgórskich, gdzie pojawi się wiatr halny, może być nieco cieplej. Wiatr umiarkowany, na południu chwilami dość silny i porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Weekend, 5-6 listopada 2022

Pierwszy weekend listopada przyniesie zróżnicowaną pogodę. Sobota w prognozach widnieje jako pochmurna z opadami deszczu, za to w niedzielę po przejściu frontu, powinno pojawić się dużo przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatury wyrównane w całym kraju na poziomie 8-12 stopni C. W dalszych prognozach widać podobny typ pogody, czyli trochę Słońca, trochę opadów z temperaturami maksymalnymi oscylującymi wokół 7-13 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 31.10.2022r. – 06.11.2022r.

01.11.2022r. – godz. 07:37 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

02.11.2022r. – godz. 00:22 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°58`;

04.11.2022r. – godz. 11:34 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°52`;

04.11.2022r. – godz. 23:05 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°08`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.