facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 cze, 2021
- brak komentarzy
Bardzo groźne burze nad Polską, miejscami 3. stopień zagrożenia.

Bardzo groźne burze nad Polską, miejscami 3. stopień zagrożenia.

Jak podają Polscy Łowcy Burz: “Od kilku dni na obszarze Polski mamy do czynienia z quasi stacjonarnym frontem atmosferycznym. W czwartek zafalowanie na froncie i powstanie lokalnego niżu barycznego doprowadzi do rozpoczęcia wypierania gorącej, zwrotnikowej masy powietrza ze znacznej części kraju. W piątek będzie gorąco tylko przy wschodnich krańcach Polski. Zwrotnikowa masa powietrza opuści nasz kraj, jej wyparcie z Polski będzie się wiązać z rozwojem silnych, a miejscami nawet ekstremalnych burz”.

W związku z powyższym wydano 1,2 oraz – co jest rzadkością – 3 – najwyższy stopień zagrożenia związanego z ekstremalnymi burzami.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  24.06.2021, godz. 16:45 CEST do 25.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 3 ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ryzyko niszczących porywów wiatru, opadów bardzo dużego gradu i ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na trąby powietrzne.

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ryzyko opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu, niszczących porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko uformowania się trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w sąsiedztwie strefy stopnia 2. zagrożenia ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

… Obszar objęty 3 stopniem zagrożenia…

W godzinach wieczornych nad obszarem Czech może dojść do rozwoju rozległego układu burzowego w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Układ MCS przekształcić się może nawet w derecho i wejść nad obszar naszego kraju.  Przy takim scenariuszu porywy wiatru znacznie przekraczać mogą prędkość 120 km/h. Zagrożeniem są także ulewne, wielkoskalowe opady deszczu i opady bardzo dużego gradu (powyżej 5-7 cm średnicy). Nad południe Polski prognozowany układ burzowy dotrze najwcześniej, a następnie późno w nocy przemieści się nad centrum i północny-wschód kraju (obszar objęty 2 stopniem zagrożenia).

Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozy na obszar Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, woj. świętokrzyskiego i południa Ziemi Łódzkiej. Układ burzowy może dojść tam wczesną nocą w szczytowym momencie swojej aktywności.

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Burze na tym obszarze prawdopodobnie będą słabsze, lecz nadal przynosić mogą gwałtowniejsze zjawiska takie jak silne, wielkoskalowe opady deszczu (do 30-40 mm) i silniejsze porywy wiatru (do 90 km/h).

Źródło oraz prognoza siły i aktywności burz dla Polski: https://lowcyburz.pl/2021/06/24/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-24-06-2021-i-noc-24-25-06-2021-aktualizacja/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.