Aktualności Pogoda

Bardzo zimna pierwsza połowa tygodnia (noce miejscami z większym mrozem). Następnie ocieplenie, z przewagą opadów w dzielnicach południowych i bardziej pogodną oraz cieplejszą północą. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.04.2023r. – 09.04.2023r.

Bardzo zimna pierwsza połowa tygodnia (noce miejscami z większym mrozem). Następnie ocieplenie, z przewagą opadów w dzielnicach południowych i bardziej pogodną oraz cieplejszą północą.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.04.2023r. – 09.04.2023r.

Chociaż zima 2022/2023 na terenie Polski zapisała się przeważnie jako łagodna, a nawet bardzo łagodna (na jej podsumowanie wkrótce przyjdzie czas), to jakoś nie może się z nami rozstać. Początek mijającego tygodnia był mokry, wietrzny z częstymi zmianami zachmurzenia, przewagą opadów śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem oraz przenikliwym zimnem. Nocami temperatury spadały poniżej zera stopni C. W drugiej połowie tygodnia dość szybko ociepliło się, miejscami przeszły całkiem solidne burze (głównie w zachodniej części kraju), a na weekend wypadło kolejne ochłodzenie, które będzie nam towarzyszyć przez pierwszą połowę przyszłego tygodnia i jeszcze się pogłębi. 

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Zeszła niedziela była ostatnim przyjemnym temperaturowo dniem. W nocy z niedzieli na poniedziałek wtargnęło zimne wilgotne powietrze, które w poniedziałkowy poranek uszczęśliwiło wszystkich zmierzających do pracy i szkół. ;)) Temperatura gwałtownie spadła, a miejscami całkiem solidnie nasypał śnieg.

Kulminacja ochłodzenia wystąpiła we wtorek. Po przejściu frontu zaczęło się wypogadzać i to wtedy odnotowano najniższe wartości na termometrach (w Zakopanem przez cały dzień trzymał leki mróz). Od środy zaczęło się ocieplać.

Ostatnie dni marca to wiosenny akcent, przy czym pojawiły się opady deszczu, a nawet burze, miejscami bardziej aktywne elektrycznie. Na stacjach meteo, najwyższe wartości odnotowano w Słubicach i Tarnowie +17,5 stopnia C.

Sobota była ostatnim cieplejszym dniem, ale nie wszędzie. Od północnych regionów, ponownie zaczęło napływać zimne arktyczne powietrze, które w niedzielę objęło już cały kraj.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Podczas spływu arktycznego powietrza i przy nocnych oraz porannych rozpogodzeniach, prawie wszędzie odnotowano ujemne wartości na termometrach.

Najzimniejszy okazała się noc z wtorku na środę. W Zakopanem było -11,8 stopnia C, ale na terenie tzw. mrozowisk, było dużo zimniej, nawet -18,6 stopnia C, a przy gruncie -22,8 stopnia C. Takie wartości zanotowano w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

(3) OPADY

Początek mijającego tygodnia przyniósł opady praktycznie na terenie całego kraju, ale to południowy-wschód, wyraźnie otrzymał ich najwięcej i to głównie pod postacią śniegu.

Następne dni to opady niewielkie, przelotne i głównie na zachodzie, północy, w centrum i na południu.

Również następne dni przyniosły opady, z wyraźnym pasem większego ich natężenia w północno-zachodnich regionach i częściowo centralnych, gdzie przechodziły burze.

W sobotę niż kręcił frontem z wydajnymi opadowo chmurami, głównie w pasie południowo-zachodniej Polski i częściowo północno-wschodniej.

Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Na początku nowego tygodnia nad Danią znajdzie się centrum potężnego wyżu, który obejmie obszar od północnej i północno-zachodniej Rosji przez większość Skandynawii, Morze Północne, Wyspy Brytyjskie po kraje Europy Zachodniej. Wyż ten będzie również kształtował pogodę nad Polską. Tymczasem nad Ukrainą, środkową częścią Morza Śródziemnego, w północnej części Morza Norweskiego i nad Północnym Atlantykiem umiejscowią się niże z frontami atmosferycznymi. Do Polski będą napływać zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Pomimo coraz silniejszego wpływu wyżu na pogodę, już w godzinach przedpołudniowych na Lubelszczyźnie, we wschodniej części woj. świętokrzyskiego, w Małopolsce i na Podkarpaciu, wystąpią przelotne opady śniegu, które w miarę upływu dnia stopniowo zaczną zanikać. Na pozostałym obszarze w wilgotnym powietrzu pochodzenia arktycznego będzie rozwijać się sporo chmur, ale nie zabraknie też przejaśnień i rozpogodzeń. Przelotne opady śniegu są możliwe na wybrzeżu.

Po mroźnym poranku w ciągu dnia słupki rtęci wskażą od 1-2 stopni C na Roztoczu, Podkarpaciu i w większości Małopolski, 3-4 stopnie C będzie na Pomorzu, Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie, do 5-6 stopni C w głębi kraju. Umiarkowany, a miejscami silny wiatr, który na wybrzeżu osiągnie w porywach 55-60 km/h, z północy i północnego-zachodu, zdecydowanie zwiększy odczucie zimna.

Wtorek, 4 kwietnia 2023

We wtorek rozległy wał wysokiego ciśnienia umocni się, a jego centrum przesunie się nad południową część Morza Północnego. Z północy do Polski będą napływać bardzo zimne masy powietrza arktycznego, które będzie na tyle wilgotne, że utworzy się sporo chmur. Przelotne opady śniegu mogą wystąpić przede wszystkim na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

O poranku na przeważającym obszarze Polski wystąpi solidny mróz jak na początek kwietnia. W Kotlinie Jeleniogórskiej odnotuje się nawet -8/-7 stopni C, w pasie od Warmii i Mazur przez Podlasie, Mazowsze, centrum, Dolny Śląsk i na Opolszczyźnie od -5 do -3 stopni C, w głębi kraju -2/0 stopni C. Lekko na plusie będzie na wybrzeżu oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej.

W ciągu dnia termometry wskażą zaledwie kilka stopni na plusie, od 1-2 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i na południowych krańcach Polski, 3-4 stopnie C będzie w głębi kraju, do 5-6 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w północnej, zachodniej i środkowej części Wielkopolski. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków północnych.

Środa, 5 kwietnia 2023

W środę na zachodzie kraju wystąpią korzystniejsze warunki do rozwoju konwekcyjnych chmur kłębiastych, które przyniosą przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej, miejscami deszczu ze śniegiem. W przerwach między opadami wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze w pierwszej części dnia będzie na ogół bez opadów, natomiast w godzinach popołudniowych zachmurzenie wzrośnie i pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Prognozy wskazują, że opady będą pochodzić od niżu znad Morza Czarnego, który w następnych dniach może przynieść większe sumy opadów, przede wszystkim w południowych dzielnicach Polski. Do Polski nadal będą napływać bardzo zimne masy powietrza arktycznego, co przełoży się na wartości notowane na termometrach. Poranek ponownie będzie bardzo zimny – przeważnie odnotuje się od -6 do -3 stopni C, jedynie na wybrzeżu za sprawą wiatru od morza będzie około 0 stopni C. W ciągu dnia zaledwie od 2 do 4 stopni C, tylko na północnym zachodzie do ok. 5 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Czwartek, 6 kwietnia 2023

W czwartek w południowej połowie Polski prognozuje się pogodę pochmurną i deszczową za sprawą niżu, który dotrze nad zachodnią Ukrainę. Co ciekawe, z północnego-wschodu zaczną napływać nieco cieplejsze masy powietrza, jednak w regionach podgórskich, opady będą miały charakter mieszany (deszczu ze śniegiem), a w górach ma padać wyłącznie śnieg.

Za to w północnej połowie kraju będzie zdecydowanie spokojniej i pogodniej. Temperatury będą zróżnicowane; na krańcach południowych zaledwie na poziomie 2-3 stopni C, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu odnotuje się od 4 do 8 stopni C. Generalnie im dalej na północ, tym będzie cieplej. Na pozostałym obszarze wyraźnie się ociepli, gdyż słupki rtęci wskażą od 9 do 11 stopni C. Na Pomorzu, północy Wielkopolski i Kujawach będzie 13-14 stopni C, a na północnym wschodzie najcieplej – do 15 stopni C. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Piątek, 7 kwietnia 2023

Przed weekendem nad Europą Południową i Bałkanami nadal będą dominować układy niskiego ciśnienia. Jednocześnie nad Rosją, Krajami Nadbałtyckimi, Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi będzie rozciągać się wał wysokiego ciśnienia. Południowe regiony Polski wciąż pozostaną pod wpływem chłodnych, polarnomorskich i wilgotnych mas powietrza, jednak im dalej na północ, tym będzie cieplej za sprawą obecności wyżu.

W ciągu dnia w północnej połowie Polski powinno być sucho i pogodnie z wiosennymi temperaturami. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza prognozuje się od 13 do 15 stopni C. Na Pomorzu, Kujawach i północy oraz w centrum Mazowsza odnotuje się 11-13 stopni C, jedynie na wybrzeżu za sprawą wiatru od morza będzie chłodniej. Im dalej na południe, tym zimniej.

Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, słupki rtęci wskażą maksymalnie 5-8 stopni C przy pochmurnym niebie i opadach deszczu. W regionach górskich nadal ma padać śnieg. Opady deszczu mogą również wystąpić lokalnie na zachodzie oraz w centrum. Wiatr na południowym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, północny i północno-wschodni.

Weekend, 8-9 kwietnia 2023

Świąteczny weekend najlepszy pod względem pogody zapowiada się w północnych i zachodnich regionach Polski. Tam ma przeważać pogodna aura z dużą ilością słonecznych chwil, a na termometrach prognozuje się temperatury powyżej 10 stopni C, lokalnie nawet 15-16 stopni C. Za to na południu, w centrum i na Lubelszczyźnie dominować będzie pogoda pochmurna i mogą występować na przemian chwile ze Słońcem i z opadami.

Tam również temperatury wzrosną, gdyż na termometrach będzie od 10 do 13 stopni C. Wstępne prognozy wskazują, że po Świętach Wielkanocnych wiosna zacznie się rozkręcać na całego, ale nie będzie to jeszcze jakieś duże uderzenie ciepła, tylko przyjemne, kilkunastostopniowe ocieplenie przy większych ilościach pogodnego nieba.

OPTYCZNIE W NIEBO 03.04.2023r. – 09.04.2023r.

06.04.2023r. – godz. 06:34 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.