facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 lip, 2019
- brak komentarzy
Chłodniejsze oblicze lipca. Nieco więcej opadów, tylko lokalnie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.07.2019r. – 14.07.2019r.

Ze skrajności w skrajność. Tak można określić to, co wydarzyło się w tym tygodniu w pogodzie. Początek lipca przywitał nas solidnym upałem, po najcieplejszym w historii pomiarów instrumentalnych czerwcu. Pojawiły się burze, lokalnie niebezpieczne i powodujące spore szkody. Lokalnie też mocniej popadało, ale nie na tyle, żeby zażegnać posuchę w dużej części kraju. Za to temperatury mocno spadły, miejscami na tyle, że pojawiły się przymrozki.

Posucha, a właściwie susza w Polsce przybiera coraz większe i skrajne rozmiary, a silnych opadów, które powinny o tej porze roku się pojawić, w ogóle nie widać. Mamy coraz niższe stany wód rzek na wodowskazach, a wiele mniejszych dopływów, strumieni i rowów już powysychało. Niższe temperatury zmniejszyły tylko proces wysychania gleby.

Co najgorsze – na razie w żadnych prognozach i symulacjach nie widać rychłego nadejścia wieloskalowych opadów, które powstrzymałyby to kolejne “szaleństwo” suszy, która nęka nas od kilku lat w każdym sezonie z różnych natężeniem, ale najczęściej okupując zachodnie i centralne regiony kraju, chociaż teraz, także południe Polski oraz częściowo południowy-wschód i sam wschód, zmagają się z tym zjawiskiem.

Nadchodzący tydzień będzie niezbyt ciepły, jak na lipiec i pojawi się trochę więcej opadów, głównie na północy kraju, częściowo też na południowym-wschodzie. Tam, gdzie jest najbardziej sucho, nadal będzie padać tyle, co kot napłakał. Niektóre modele numeryczne “wyrzucają” wielkie opady, ale w najnowszych odsłonach, natychmiast się z nich wycofują. Konkludując – kiepsko to wszystko wygląda…

W związku z kompletnie wysuszoną ściółką w lasach, coraz więcej nadleśnictw Dolnego Śląska (i nie tylko) wprowadza zakazy wstępu do lasów, min. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska ( https://www.olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/6RcEg1bFQvYd/content/zakaz-wstepu-do-la-2 ), Nadleśnictwo Oława ( https://www.olawa.wroclaw.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/okresowy-zakaz-wstepu-do-lasu ), Nadleśnictwo Oborniki Śląskie ( https://www.oborniki.wroclaw.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/zakaz-wstepu-do-la-3 ).

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 8 lipca 2019
Na początku nowego tygodnia na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na północy i wschodzie Mazowsza, w wilgotnym i chłodnym powietrzu polarnomorskim, zwiększy się energia chwiejności termodynamicznej, co umożliwi formowanie się komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Przelotne i bardzo małe opady deszczu prognozuje się też miejscami w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Najwięcej słonecznych chwil i bez opadów będzie na południu oraz w centrum kraju. Termometry wskażą około 17-19 stopni C, a 20 stopni C prognozuje się lokalnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Natomiast na północy i zachodzie będzie w przedziale 16-18 stopni, a tam, gdzie wystąpią opady deszczu może być o kilka stopni chłodniej. Wiatr – miejscami dość silny i porywisty z kierunku zachodniego i północno-zachodniego będzie wzmagać odczucie chłodu.

Wtorek, 9 lipca 2019
We wtorek wpływ na pogodę w naszym kraju będzie mieć zatoka niżu rosyjskiego i związany z nim front atmosferyczny, który daje nadzieję na opady. Najwięcej prognozuje się ich na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i – zwłaszcza w drugiej części dnia – na południowym wschodzie. Lokalnie może padać intensywniej, a miejscami pojawią się burze. Jednak na zachodzie i południowym zachodzie sytuacja – jeśli chodzi o deszcz – pozostanie bardzo niekorzystna.

Temperatura na północy kraju wyniesie maksymalnie 16-18 stopni C. Tam, gdzie będzie więcej Słońca, czyli na zachodzie i południu cieplej, do 20-21 stopni C. Wtorkowy poranek będzie bardzo zimny na południu. Termometry wskażą miejscami tylko 5 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni i zachodni.

Środa, 10 lipca 2019
W środę prognozy wskazują na stabilizację pogody nad morzem, gdzie od rana ma być dość pogodnie i sucho. Termometry wskażą tam maksymalnie 18-20 stopni. Nad resztą Polski, za wyjątkiem dzielnic południowych, będzie sporo wilgoci w powietrzu, co spowoduje duży, pionowy gradient temperatury, czego efektem będzie popołudniowa konwekcja z silniejszymi, ale przelotnymi i lokalnymi opadami deszczu. Możliwe są też burze. Pomiędzy opadami będą występować dłuższe rozpogodzenia podczas których będzie najcieplej – około 20 stopni C. Nieco cieplej, w przedziale 21-22 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany.

Czwartek, 11 lipca 2019
W czwartek, opady zaczną się “wyczerpywać”, ponieważ zaczniemy się dostawać pod wpływ nieco bardziej suchego powietrza napływającego od strony Skandynawii. Lokalnie może jeszcze przelotnie i słabo padać deszcz, ale generalnie ma dominować słoneczna pogoda. Silniejsza operacja słoneczna sprawi, że zrobi się też nieco cieplej – około 20 stopni C będzie na wschodzie i północy do 22-24 stopni C na zachodzie kraju. Wiatr wciąż północno-zachodni, umiarkowany.

Piątek, 12 lipca 2019
Kontynuacja chłodniejszego oblicza lipca. Wyż rosyjski dalej będzie sprowadzać do Polski z północy chłodne powietrze polarnomorskie, które jednak dzięki silnie i długo świecącemu Słońcu, ogrzeje powietrze na zachodzie oraz Śląsku do 25 stopni C. Poranki nadal będą rześkie, a nawet zimne jak na lipiec. Poza tym zobaczymy 21-23 stopnie C, chłodniej w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na północnym wschodzie – 18-20 stopni C. Opadów niewiele, słoneczna aura będzie przeważać. Wiatr umiarkowany, nadal północny i północno-zachodni.

Weekend, 13-14 lipca 2019
Końcówka tygodnia zapowiada się bardzo podobnie, czyli nadal skąpstwo opadowe, przewaga słonecznej pogody i umiarkowane temperatury – na północy na pewno poniżej 20 stopni C, nad resztą kraju około 20-23 stopni C, ale należy pamiętać, że pogodne poranki – z uwagi na zalegające chłodne powietrze, nadal będą chłodne, miejscami z temperaturami poniżej 10 stopni C. Lepiej się śpi przy takich temperaturach i tyle.

OPTYCZNIE W NIEBO 08.07.2019r. – 14.07.2019r.

09.07.2019r. – godz. 12:56 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

09.07.2019r. – godz. 19:06 – Saturn w opozycji;

13.07.2019r. – godz. 22:10 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°18`;

14.07.2019r. – Pluton w opozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.