facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 paź, 2023
- brak komentarzy
Chłodno/zimno z przymrozkami, miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Kulminacja ochłodzenia w weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.10.2023r. – 22.10.2023r.

Chłodno/zimno z przymrozkami, miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Kulminacja ochłodzenia w weekend.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.10.2023r. – 22.10.2023r.

Mijający tydzień był w pogodzie bardzo zmienny. Na przemian mieliśmy pogodne i bardzo ciepłe chwile ze Słońcem, po czym wzrastało zachmurzenie, wzmagał się wiatr i występowały opady deszczu. Największy przeskok w temperaturach nastąpił w sobotę, podczas przechodzenia frontu atmosferycznego, przed którym napływała bardzo ciepła masa powietrza, a za frontem zimniejsza co najmniej o 10 stopni C.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Podczas poprzedniego weekendu nadeszło ochłodzenie, którego kulminacja miała miejsce w poniedziałek. Wówczas najwyższą temperaturę w ciągu dnia zanotowano w Szczecinku +13,5 stopnia C, a najniższą w Lesku +5,9 stopnia C.

Bardzo szybko nadeszło ocieplenie i już w środę w Legnicy mieliśmy +24,7 stopnia C. W czwartek najcieplejsza masa powietrza przesunęła się na południe. W Tarnowie było +24,9 stopnia C.

Piątek i sobota to jeszcze dominacja wysokich temperatur, w Tarnowie w sobotę zanotowano aż +26,1 stopnia C. To był jednak ostatni tak ciepły dzień, bowiem od północy nadciągało już spore ochłodzenie.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Przed ociepleniem w nocy wystąpiły liczne przymrozki we wschodniej i centralnej części kraju. Najniższą temperaturę zanotowała stacja we Włodawie -2,2 stopnia C.

Za to w środkowej części tygodnia, nocne wartości zanotowane na termometrach, mogłyby śmiało konkurować z wartościami notowanymi podczas letnich nocy. Ze środy na czwartek w Legnicy odnotowano +17,4 stopnia C, a z piątku na sobotę w Bielsku-Białej aż +18,6 stopnia C. 

W sobotę po przejściu frontu, nocne wartości na termometrach były już bliższe tym, które zazwyczaj notuje się w połowie października.

Warto też wskazać na bardzo wysokie wartości średniej dobowej temperatury, które zanotowano w piątek (najwyższa w Bielsku-Białej +18,2 stopnia C) i sobotę (najwyższa w Przemyślu +19,6 stopnia C).

(3) OPADY

Początek tygodnia najwięcej opadów przyniósł na skrawkach Polski południowo-zachodniej.

Za to w następnych dniach, większe opady wystąpiły w dzielnicach północnych. Ich sumy nie były jednak zbyt duże.

Także druga część tygodnia upłynęła pod znakiem wielu przelotnych opadów w różnych regionach kraju, ale były też takie obszary, gdzie praktycznie nic nie spadło.

Koniec tygodnia również przyniósł trochę opadów, najwięcej na południu. W przyszłym tygodniu też trochę popada, ale raczej nie będą to zbyt obfite opady.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 16 października 2023

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce północnej i częściowo wschodniej będzie miał niż z centrum nad Półwyspem Kola, natomiast w głębi kraju zaznaczy się rozległy układ wysokiego ciśnienia ciągnący się od Bałkanów, Alp, Niemiec, Krajów Beneluksu aż po Wyspy Brytyjskie. Z zachodu będą napływać chłodne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

W ciągu dnia na terenie całego kraju istnieje szansa na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Lubelszczyzny wystąpią przelotne opady deszczu. Za to na Ziemi Lubuskiej, przeważającym obszarze Wielkopolski, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Roztoczu, Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu przeważać będzie słoneczna aura, a opady nie są tam prognozowane.

Temperatura maksymalna wyniesie od 9-11 stopni C na wybrzeżu, Warmii, Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu do 12 stopni C w pozostałych regionach kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami – zwłaszcza na północy, wschodzie oraz w centrum silniejszy, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 17 października 2023

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia znad zachodniej Ukrainy, dzięki któremu nigdzie nie będzie padać, ale pojawi się więcej niskich chmur z uwagi na zwiększoną wilgotność powietrza. Więcej pogodnego nieba prognozuje się dla Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia. W regionach zachodnich i południowych o poranku w wielu miejscach będzie mglisto.

Przed wschodem Słońca będzie zimno, gdyż na przeważającym obszarze odnotuje się tylko 3-5 stopni C, jedynie na zachodzie i Pomorzu będzie nieco cieplej – na poziomie 6-7 stopni C. Jeszcze zimniej będzie na krańcach południowych – tam około 0 stopni C, a przy gruncie do -3 stopni C. W ciągu dnia temperatury wyrównane w granicach od 9 do 11 stopni C, tylko na Pomorzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach 12 stopni C. Wiatr na północy i północnym wschodzie chwilami umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim i środkowym nieco silniejszy, południowo-zachodni. Poza tym słaby, zmienny.

Środa, 18 października 2023

W środę pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Jednak w północnej części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, gdzie dotrze front atmosferyczny związany z niżem znad południowo-zachodniej Rosji, w ciągu dnia zacznie się chmurzyć i pojawią się opady deszczu. O poranku w wielu regionach temperatura spadnie do 0-2 stopni C, ale będą również takie miejsca, gdzie chwyci mróz na standardowej wysokości 2 metrów, do -2 stopni C (lokalnie w regionach podgórskich będzie -3/-4 stopnie C).

Cieplej tylko na krańcach północnych. W ciągu dnia odnotuje się maksymalnie od 9-10 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich, 11-12 stopni C będzie w głębi kraju, do 13-14 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr w regionach Polski zachodniej i południowej słaby, poza tym umiarkowany, na północnym wschodzie nieco silniejszy. Będzie wiał z zachodu i południowego-zachodu, w regionach Polski zachodniej oraz na Śląsku i w Małopolsce skręcający na południowy i południowo-wschodni.

Czwartek, 19 października 2023

W czwartek od zachodu nad Polskę nasunie się front atmosferyczny, który przede wszystkim w regionach Polski zachodniej i północno-zachodniej przyniesie zachmurzenie i opady. Bez opadów będzie na północy i północnym wschodzie, ponieważ w tych dzielnicach swój wpływ zaznaczy rozwijający się nad Skandynawią wyż.

Temperatura wyniesie maksymalnie od 7-9 stopni C na północy kraju, w północnej i środkowej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej, 12-14 stopni C będzie w centrum i na wschodzie, do 16-18 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W regionach podgórskich może być nieco cieplej. W dodatku na południu Polski prognozuje się najwięcej pogodnego nieba, ale chwilami będzie wiał silniejszy wiatr z południa.

Piątek, 20 października 2023

Z kolei w piątek od północnego-wschodu zaznaczy się wpływ rozbudowującego się wyżu, który zaciągnie powietrze pochodzenia arktycznego. Na północy zacznie się stopniowo przejaśniać, natomiast nad resztą Polski będzie przeważać jeszcze pochmurna aura, a na krańcach południowych mogą pojawiać się opady deszczu lub mżawki.

Słupki rtęci wskażą maksymalnie od 3-4 stopni C na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, 5-7 stopni C prognozuje się na przeważającym obszarze Polski, do 14-16 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich.

Weekend, 21-22 października 2023

Na nadchodzący weekend modele prognozują kulminację obecnie rozpoczętego ochłodzenia. W sobotę Polska będzie pod wpływem bardzo zimnych mas powietrza napływających ze wschodu, dlatego na przeważającym obszarze w najcieplejszym momencie dnia odnotuje się zaledwie około 3-5 stopni C, a ponadto z południa na północ będzie przemieszczać się strefa opadów deszczu.

W części północnej i wschodniej, gdzie będzie najzimniej, pojawią się również opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Niedziela również zapowiada się pochmurna, mokra i zimna, jedynie na południu Polski, gdzie dotrą łagodniejsze masy powietrza z południa istnieje szansa na trochę wyższe wartości na termometrach.

OPTYCZNIE W NIEBO 16.10.2023r. – 22.10.2023r.

21.10.2023r. – maksimum meteorów z roju Orionidów (ZHR: 30);

22.10.2023r. – godz. 05:31 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.