facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 maj, 2023
- brak komentarzy
Ciepło, wyżowo i sucho, ale niektóre noce zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.05.2023r. – 04.06.2023r.

Ciepło, wyżowo i sucho, ale niektóre noce zimne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.05.2023r. – 04.06.2023r.

Kończy się meteorologiczna wiosna, 1. czerwca rozpocznie się meteorologiczne lato. Chociaż temperatury w ciągu dnia, na razie ocierają się o granice komfortu termicznego, to noce bywają jeszcze chłodne/zimne i wciąż lokalnie pojawiają się lekkie przygruntowe przymrozki. Jednak najpoważniejszym problemem staje się posucha, zwłaszcza w zachodniej i północnej części kraju. Kilka dni temu ukazał się pierwszy tegoroczny Klimatyczny Bilans Wodny.

(1) PIERWSZY KBW 2023

W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -29 mm. Największe niedobory wody notowano na terenach: Wysoczyzny Łaskiej, na Pojezierzu Mazurskim i Pomorskim oraz na Przedgórzu Sudeckim od -50 do -119 mm. Nieco mniejszy deficyt wody powyżej -50 mm występował na dużej powierzchni pozostałej części Polski. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

Warto zauważyć, że pierwszy KBW obejmuje okres, który charakteryzował się stosunkowo niskimi temperaturami i w miarę regularnymi opadami. Obecna sytuacja baryczna sprzyja szybkiemu zwiększaniu się dysproporcji między parowaniem a równoważeniem go przez opady, zatem drugi raport może być już mniej optymistyczny.

(2) TEMPERATURY

Mijający tydzień były “wahadłowy”, jeżeli chodzi o temperatury maksymalne. Najwyższe wartości na termometrach, początkowo notowano na zachodzie kraju, następnie na wschodzie.

Później zaznaczył się dość duży kontrast termiczny między chłodniejszym i pochmurnym zachodem oraz cieplejszym i pogodnym wschodem.

Pod koniec tygodnia temperatury wyrównały się, wszędzie zapanowała wyżowa i sucha pogoda.

Jednak niektóre noce jak na końcówkę maja były bardzo chłodne lub zimne. Przy gruncie punktowo notowano przymrozki.

Noc z soboty na niedzielę przyniosła w Łodzi spadek temperatury do -3 stopni C. Najcieplej było w Kołobrzegu +9 stopni C.

(3) OPADY

Początek mijającego tygodnia zapisał się jako bardzo suchy na terenie całego kraju. Widoczne punktowe opady burzowe z Kotliny Jeleniogórskiej miały miejsce jeszcze w ubiegłą niedzielę.

Wraz z początkiem tygodnia nadciągnął front, który przyniósł opady tylko na krańcach zachodniej, południowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Polski. Lokalnie padało też na północy, jednak i tak nad przeważającym obszarem kraju, opadów nie odnotowano.

Następne dni były jeszcze bardziej suche, tylko na wschodzie odnotowano punktowe, ale za to bardzo obfite opady, które doprowadziły do lokalnych podtopień.

Tydzień kończy się suchą, pogodną, ciepłą i wyżową pogodą, która zdominuje aurę również w nadchodzącym tygodniu.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 29 maja 2023

Na początku nowego tygodnia nad Wyspami Brytyjskimi umiejscowi się potężny wyż, który będzie wpływał na pogodę w Polsce. Mimo to, z północnego-zachodu na południowy wschód będzie przemieszczać się front atmosferyczny do niżu znajdującego się daleko od Polski (w południowej części Arktyki). Jednak będzie on wysuszony i nieaktywny, jego przejście objawi się tylko nieco zwiększonym zachmurzeniem.

Za frontem nad północno-zachodnie dzielnice Polski zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego od strony południowej Skandynawii, natomiast reszta kraju pozostanie w nieco cieplejszych masach powietrza. Pogoda będzie bardzo podobna do weekendowej, czyli czeka nas przewaga słonecznej aury, chociaż w porównaniu do ostatnich dni rozwinie się nieco więcej chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych, które jednak nie przyniosą żadnych opadów.

Najchłodniej będzie na wybrzeżu, gdzie odnotuje się 12-14 stopni C, w głębi Pomorza i na Żuławach będzie 17-19 stopni C, w Polsce centralnej od 20 do 23 stopni C, a najcieplej – do 24 stopni C będzie na południowym wschodzie Polski. Wiatr na wschodzie, a do południa także w centrum będzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, głównie z północy i północnego-wschodu.

Wtorek, 30 maja 2023

We wtorek Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad Wielkiej Brytanii. Podobnie jak dobę wcześniej, w ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, ale nie przyniosą deszczu. Tylko w Bieszczadach i Tatrach mogą pojawić się lokalne burze. Zrobi się chłodniej, ponieważ z północy napłynie powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Nad ranem na Pomorzu termometry wskażą poniżej 5 stopni C, a przy gruncie będzie około zera stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 13-14 stopni C nad samym morzem i 17-19 stopni C w głębi Pomorza oraz na Żuławach, do 20-22 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Środa, 31 maja 2023

W ostatnim dniu maja wyż brytyjski przesunie się nieco na zachód, nad Atlantyk, jednak wyżowe manewry nie wpłyną na zmianę pogody w Polsce. Układ ten będzie na tyle silny i rozległy, że nadal zapewni nam słoneczną, suchą pogodę, w wielu regionach niebo będzie wręcz bezchmurne. Nad ranem na północy Polski ponownie wystąpią spadki temperatury poniżej 5 stopni C, a przy gruncie w wielu miejscach odnotuje się przymrozki.

W dzień z zachodu, za sprawą niżu znajdującego się nad Skandynawią, zaczną napływać cieplejsze masy powietrza. W związku z tym na terenie całego kraju, oprócz wybrzeża, odnotuje się nieco powyżej 20 stopni C, najczęściej termometry wskażą od 21 do 24 stopni C, przy czym najwyższe wartości wystąpią na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Czwartek, 1 czerwca 2023

W czwartek przez Polskę będzie przechodzić front atmosferyczny, ale – podobnie jak ten poniedziałkowy, jego aktywność i wydajność opadowa będzie zerowa, a sam front przyniesie wyłącznie zwiększone zachmurzenie kłębiaste, ale też nie wszędzie. Przejściowo przed frontem napłynie cieplejsze powietrze, dlatego z wyjątkiem obszarów nadmorskich, gdzie za sprawą wiatru od Bałtyku, odnotuje się maksymalnie 15-16 stopni C, wszędzie będzie ponad 20 stopni C.

Najwyższe temperatury prognozuje się na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, gdzie odnotuje się 25-27 stopni C. Na południu, Pomorzu Gdańskim oraz Warmii i Mazurach będzie 22-24 stopnie C, a w głębi Pomorza 20-21 stopni C. Wiatr północno-zachodni i zachodni, na ogół umiarkowany.

Piątek, 2 czerwca 2023

W piątek na południowych krańcach Polski, przede wszystkim w górach, w ciągu dnia rozwiną się chmury z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małymi i umiarkowanym. Po przejściu frontu atmosferycznego, który nie przyniesie żadnego deszczu, ponownie napłyną chłodniejsze masy powietrza. Temperatury maksymalne wyniosą w regionach nadmorskich 14-16 stopni C, 18-20 stopni C będzie w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 21-23 stopni C w głębi kraju, do 25 stopni C na południowym wschodzie Polski. Wiatr północno-zachodni i północny, umiarkowany.

Weekend, 3-4 czerwca 2023

Pierwszy weekend czerwca przyniesie kontynuację suchej, słonecznej pogody. Zrobi się jednak chłodniej, ponieważ z północy będą napływać rześkie masy powietrza. W sobotę na przeważającym obszarze kraju będzie poniżej 20 stopni C, przeważnie na poziomie 16-18 stopni C, za to niedziela powinna być już cieplejsza i na zachodzie słupki rtęci wskażą nawet 25 stopni C. Patrząc na pierwsze odsłony prognoz pogody na następny tydzień czerwca, to wciąż widać zdecydowaną dominację suchej i wyżowej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.05.2023r. – 04.06.2023r.

01.06.2023r. – początek sezonu na obserwacje obłoków srebrzystych;

04.06.2023r. – godz. 05:41 – faza Księżyca – pełnia;

04.06.2023r. – godz. 21:49 – koniunkcja Merkury i Uran w odległości – 2°44.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.