facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lip, 2021
- 2 komentarze
Dąb szypułkowy Dunin Drzewem Roku 2021!

Dąb szypułkowy Dunin Drzewem Roku 2021!

Ależ to była walka! Ostatnie dni w konkursie Drzewo Roku 2021 to ciągła zmiana lidera pomiędzy Duninem a dębem w Lublinie. Jeszcze 10 minut przed końcem głosowania nie było do końca wiadomo, kto zwycięży. Ostatecznie wygrał Strażnik Puszczyogromny, majestatyczny – Król Patriarcha Szypułkowy, który w lutym przyszłego roku będzie reprezentować naszą dendroflorę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022

Jak podaje gospodarz i organizator konkursu – Klub Gaja“W tym roku w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja królują dęby. Zwyciężył Dąb Dunin zwany też Strażnikiem Puszczy, zdobywając 7380 głosów internautów! Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Olbrzymów w Puszczy Białowieskiej – symbol siły i potęgi. Rosnący w Przybudkach w woj. podlaskim, dąb od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. W lutym 2022 roku Dąb Dunin będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku! Na podium tegorocznego konkursu znalazły się także kolejne dwa dęby – Dąb z Lublina i Dąb Obrońca ze Śladowa z woj. mazowieckiego.

Do ostatniej chwili trwała zacięta walka o tytuł Drzewa Roku 2021 pomiędzy miłośnikami dwóch dębów – Dębu Dunin z Puszczy Białowieskiej i Dębu z Lublina. Równie emocjonująca rozgrywka odbyła się pomiędzy Dębem Obrońcą ze Śladowa, Strażnikiem Kopalni z Sosnowca, Kasztanem Jadalnym w Reptach i Joshua Tree w Gliwicach, których zwolennicy walczyli o trzecie miejsce w konkursie. Ostatecznie na podium znalazły się trzy dęby. Zwyciężył Dąb Dunin z 7380 głosami internautów. Niewiele mniej, bo 7130 głosy uzyskał Dąb z Lublina, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanął Dąb Obrońca ze Śladowa w woj. mazowieckim z sumą 1964 głosów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Statuetka Drzewa Roku 2021 trafi w ręce Agnieszki Aleksiejczuk i Tomasza Niechody, którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Gminy Narew. Wręczenie nagród odbędzie się 11 października 2021 roku w Warszawie podczas inauguracji 19. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja”.
 

Tak Agnieszka i Tomek napisali po wygranej Dunina: “Dziękujemy Wszystkim, którzy zagłosowali na Dunina, to nasza wspólna wygrana. Dlatego z całego serca Wam gratulujemy, bo bez Was byłoby to niemożliwe. Ta dobra energia, która została wyzwolona w ostatnich dniach głosowania była niesamowita. Zgłaszając dąb do konkursu chcieliśmy m.in. upowszechnić imię Dunin, które nadał drzewu Nasz Przyjaciel Janusz Korbel na cześć białoruskiego poety Wincentego Dunin-Marcinkiewicza. Chcielibyśmy, aby ten dąb funkcjonował w świadomości społecznej po nazwą Dąb Dunin-Strażnik Puszczy. Poza tym udział dębu w konkursie pozwoli na łatwiejsze zgromadzenie funduszy na poprawę kondycji drzewa. Z tego co wiem taka zbiórka niedługo ruszy. Sam pochodzę z Lublina i wiem, że główny przeciwnik Dunina w konkursie też ma swoją ciekawą historię – warto się z nią zapoznać na stronie konkursowej Klubu Gaja. To taki młodszy dębowy brat naszego Dunina. W lutym kolejne wyzwanie przed Duninem-Strażnikiem Puszczy – udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku”.

A ja ze swojej strony zapewniam ponowne wsparcie dla Dunina i zachęcanie ludzi do głosowania na Strażnika Puszczy. Jednocześnie dziękuję Wszystkim znajomym, którzy dzielnie dopingowali i wspierali głosami Dunina.

Zdobywca tytułu Drzewa Roku 2021Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 400 lat, wys. 13 m, obwód ok. 700 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Tomasza Niechodę i Agnieszkę Aleksiejczuk z Lublina.

Puszcza Białowieska i okolice to miejsce obfitujące w wyjątkowe drzewa. Można by rzec, że to Sanktuarium Puszczańskich Olbrzymów, z których jednym z najbardziej znanych jest dąb Dunin. Legenda głosi, że zostawiono go tam, gdzie wyrósł po to, żeby pokazać dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. To wyjątkowe drzewo skradło serce wielu ludziom. „To nasza wizytówka” – mówi jeden z mieszkańców Przybudek i ma rację, bo wielu turystów z Polski i nie tylko przyjeżdża tutaj właśnie po to, by go zobaczyć, zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Dunin to także charakterystyczny punkt spotkań. „Do zobaczenia przy dębie” – mówili mieszkańcy. Był i jest też inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky. Reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”. Drzewu nadał nazwę DUNIN Janusz Korbel – jeden z twórców ruchu ekologicznego – na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. W ostatnim czasie Dunin zgubił konar i istnieje ryzyko, że rozpadnie się na pół, a mieszkańcy i pasjonaci drzewa walczą o jego przetrwanie.

2. miejsceDąb w Lublinie (woj. lubelskie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 74 lata, wys. 16 m, obwód 186 cm. Zgłoszony przez Urząd Miasta Lublin. Biuro Miejskiego Architekta Zieleni.

Cudem ocalały dąb rośnie na pasie zieleni ruchliwej ulicy. Jedyne drzewo, które pozostało po budowie, a później przebudowach ulicy Bohaterów Monte Cassino w Lublinie. Rośnie równomiernie i jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Ma również piękną regularną koronę. Liczne ingerencje w infrastrukturę otaczającą drzewo nie spowodowały uszkodzeń. W 2019 roku dąb został mianowany jednym ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, okazało się, że drzewo ma swoją historię. Teren ten niegdyś należał do ojca Lucjana Ważnego, który zasadził drzewo. Jak wspomina jego córka – Ilekroć przejeżdżaliśmy koło tego dębu, Tata zawsze mówił: Pamiętaj dziecko, że tego dęba zasadziłem ja po powrocie z wojny w 1946 roku. Zaproponowała, aby upamiętnić dąb, skoro przetrwał nietknięty w tak ruchliwym miejscu. I tak się stało. Jest to idealny przykład, że takie drzewa mogą być zachowane przy budowach i remontach dróg, tym samym zwiększając wartość krajobrazową pasów drogowych.

3. miejsceDąb Obrońca w Śladowie (gmina Brochów, woj. mazowieckie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 600 lat, wys. 25 m, obwód 720 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Jarosława Tempczyk i Arletę Tempczyk (Specjalista ds. Ochrony Środowiska), Szkołę Podstawową im. Władysława Jagiełły w Śladowie, Urząd Gminy Brochów.

Dąb Obrońca znajduje się na terenie posesji Państwa Tempczyków w Śladowie i ma niesamowitą historię. W czasie II Wojny Światowej Niemcy zrzucili tu bombę. Wybuchł ogromny pożar, niszcząc gospodarstwo sąsiadów, a ogień rozprzestrzeniał się na kolejne budynki. Ogromny i zdrowy dąb „zatrzymał” ogień i ocalił posesje Państwa Tempczyków przed żywiołem. Stary drewniany dom stoi do dzisiejszego dnia. Ślady pożaru są jednak widoczne od strony wschodniej na pniu dęba. Stąd nazwa heroicznego dębu – „Obrońca”. Od ponad 30 lat na dębie mają swoje gniazdo bociany – symbol polskiego krajobrazu i wsi. Dąb daje schronienie również innym zwierzętom – puszczykom, szpakom, wróblom, dzięciołom, szerszeniom, mrówkom, a także wiewiórkom! Z historią drzewa zapoznają się dzieci i młodzież z okolicznej Szkoły Podstawowej w Śladowie, ale także odwiedzają go wycieczki krajowe i zagraniczne. Dzięki władzom Urzędu Gminy w Brochowie i dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbywa się systematyczna pielęgnacja drzewa.

WYNIKI KONKURSU DRZEWO ROKU 2021

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ GŁOSÓW

1

Dąb Dunin zwany też Strażnikiem Puszczy

7 380

2

Dąb w Lublinie

7 130

3

Dąb Obrońca

1 964

4

Strażnik Kopalni

1 571

5

Joshua Tree

1 489

6

Kasztan jadalny w Reptach Śląskich

1 444

7

Dąb Fredry

1 256

8

Cypryśnik w Kórniku

972

9

Topola w Słońsku

804

10

Jodła Jagna

504

11

Lipa Ocalona

349

12

Magiczne drzewo na Cieńkowie

346

13

Najstarsze drzewo w mieście

307

14

Drzewo podwórkowe

299

15

Samotna Sosna

236

16

Wierzbowa brama Krakowa

215

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/1280

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //02 lip 2021

  Witam Towarzysza Pawła:)
  Odnieśliśmy wielką victorię to fakt. Ale trzeba przyznać Towarzyszu, że taktycznie bitwa była rozegrana wzorowo. Cóż szkolenie z taktyki dał nam jeszcze Towarzysz Jagiełło kiedyśmy pod Grunwaldem Krzyżaka sprali. Widzicie Towarzyszu wtedy Stary Wojciech nie był jeszcze Starym Wojciechem i rwaliśmy się do bitki. Na to Władek palnął jednego z drugim przez łeb i kazał czekać a i jeszcze wykład wygłosił. Czekamy aż wróg rzuci do boju wszystkie swoje rezerwy. O nasze wojsko jestem spokojny pola dotrzyma zawsze, a kiedy Krzyżak niby to zacznie brać górę upojony zwycięstwem, my rzucimy do boju swój odwód. Tego na pewno wróg już nie będzie w stanie odeprzeć:) Analogicznie było i tutaj. Jak widzieliście zapewne wyniki głosowania wróg był już pewien zwycięstwa ale my mieliśmy jeszcze rezerwy a wróg nie i nieuchronną porażkę udało się zamienić w zwycięstwo:) Także pamiętajcie Towarzyszu taktyka rzecz najważniejsza:)
  Pozdrawiam serdecznie:)
  Darz Grzyb!
  Ps.
  Ale musimy się dogadać z Towarzyszami z Lubelskiego Komitetu Partii co do współpracy w konkursie na Europejskie Drzewo Roku w końcu razem to jest około 15 tys. głosów:)

  • Paweł Lenart //07 lip 2021

   Zobaczymy, jak to wyjdzie w lutym w praktyce. Dzięki za zaangażowanie i głosy na Dunina. 😉