facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lis, 2023
- brak komentarzy
Dalszy ciąg zmiennej pogody, w piątek niewykluczone lokalne burze. Temperatury nieco niższe, w nocy lokalne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.11.2023r. – 12.11.2023r.

Dalszy ciąg zmiennej pogody, w piątek niewykluczone lokalne burze. Temperatury nieco niższe, w nocy lokalne przymrozki.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.11.2023r. – 12.11.2023r.

Pogodowym wydarzeniem numer jeden w Europie w mijającym tygodniu był orkan Ciaran, który najbardziej dał się we znakiem w regionach zachodnich. W wyniku jego uderzenia zginęło co najmniej 17 osób. Orkan przyniósł rekordowy wiatr o prędkości przekraczającej 200 km/h i spowodował chaos komunikacyjny w postaci zamkniętych portów oraz zakłóceniami lotów i na kolei. W Hiszpanii żywioł przyczynił się do gwałtownego rozprzestrzeniania się pożaru. Włoskie władze odpowiedzialne za ochronę ludności stwierdziły, że w ciągu trzech godzin spadło 200 milimetrów deszczu, zwłaszcza od nadmorskiego miasta Livorno po śródlądową dolinę Mugello, co spowodowało wystąpienie rzek z brzegów i powodzie błyskawiczne.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury to październik 2023 roku, podobnie jak wrzesień zapisał się anomalią dodatnią. Na jego podsumowanie przyjdzie czas za kilka/kilkanaście dni. Ostatnie dni miesiąca to wyraźny podział termiczny na cieplejsze południe i zimniejszą północ.

W ostatnim dniu października najcieplej było w Przemyślu +20,6 stopnia C, najzimniej w Łebie +11,6 stopnia C. W pierwszym dniu listopada nadeszło ochłodzenie, ale niezbyt silne.

W czwartek zrobiło się cieplej, od piątku ponownie zaczęły napływać nieco chłodniejsze masy powietrza.

Sobota przyniosła wyrównanie termiczne na terenie całego kraju. Wciąż mamy ciepłe noce jak na ten okres w roku. Niewielkie przymrozki wystąpiły głównie w ćwiartce północno-wschodniej.

(2) OPADY

Podobnie jak poprzedni tydzień, ten również był wilgotny. Ostanie dni października najbardziej deszczowe okazały się w Polsce północnej.

Przełom miesięcy najwięcej deszczu przyniósł w regionach Polski południowo-wschodniej i południowej.

Początek listopada na przeważającym obszarze Polski był słoneczny i suchy.

Jednak od zachodu nadciągały już uwodnione fronty od niżu Ciaran, który narozrabiał w zachodniej Europie.

Piątek był bardzo deszczowy w zachodniej części Polski. Na wielu stacjach meteo odnotowano ponad 20 mm opadów, najwięcej w Gdańsku 44,7 mm, jednak na terenach górskich miejscami spadło nawet 70 mm deszczu.

Po bardzo deszczowym piątku nadeszła znacznie pogodniejsza i sucha sobota.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Przed nami kontynuacja pogody późnojesiennej z nieco niższymi już temperaturami, ale wciąż powyżej normy dla początku listopada. Nadal będziemy mieć pogodową przeplatankę słonecznych momentów z pochmurnymi i deszczowymi. W piątek lokalnie może zagrzmieć, a weekend upłynie pod znakiem dalszej zmienności pogodowej, przy czym w niedzielę ma się bardziej ochłodzić. 

Poniedziałek, 6 listopada 2023

Na początku nowego tygodnia od Wysp Brytyjskich, Skandynawii i południowo-zachodniej części Rosji będzie rozciągać się obszar niskiego ciśnienia. Jednocześnie w rejonie Basenu Morza Śródziemnego oraz nad Bałkanami znajdzie się strefa podwyższonego ciśnienia. W Polsce wpływ na pogodę w północnej części kraju będzie miał wspomniany wyżej rozległy wielocentryczny niż z centrum nad środkowym Bałtykiem. Z południowego-zachodu będą napływały masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

W północnej i północno-wschodniej części kraju – tj. na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach, w północnej i wschodniej części Mazowsza, początkowo również w centrum, a po południu także na krańcach zachodnich będzie przeważać pochmurna pogoda z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Za to na zachodzie (poza samymi krańcami), południu, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie oraz w północnej i środkowej części Mazowsza zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane.

Po dość ciepłym poranku, z temperaturami oscylującymi na poziomie od 7 do 10 stopni C (jedynie w regionach podgórskich będzie nieco chłodniej), w ciągu dnia odnotuje się od 9-11 stopni C w regionach północnych i północno-wschodnich, 12-13 stopni C będzie w głębi kraju, a najcieplej – do 14 stopni C wskażą słupki rtęci na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, porywisty, w porywach do 55-60 km/h, na wybrzeżu do 65 km/h, południowo-zachodni.

Wtorek, 7 listopada 2023

We wtorek północna część Polski pozostanie w zasięgu niżu nad Europy Północnej, ale od południa nasz kraj stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ strefy podwyższonego ciśnienia z centrum nad Morzem Jońskim. Nadal będą napływać polarnomorskie masy powietrza z południowego-zachodu. O poranku w wielu miejscach będzie sporo pogodnego nieba, jedynie na Pomorzu więcej chmur z przelotnym deszczem. W drugiej części dnia zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, w północnej części kraju okresami duże i miejscami wystąpią niewielkie przelotne opady deszczu.

O poranku odnotuje się przeważnie od 3 do 7 stopni C, lokalnie w regionach podgórskich, Górach Świętokrzyskich oraz w zachodniej części Mazowsza będzie ciut chłodniej – na poziomie 1-2 stopni C, a przy gruncie wystąpią przymrozki do -2 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 9-10 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu, 11-12 stopni C będzie w głębi kraju, do 13-14 stopni C na południu oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr już nie tak silny jak dobę wcześniej, jednak pozostanie umiarkowany, nad morzem nieco silniejszy, z kierunków południowo-zachodnich.

Środa, 8 listopada 2023

W środę w dalszym ciągu w północnej części Polski i początkowo również na wschodzie, będzie się chmurzyć i wystąpią przelotne opady deszczu. Natomiast na południu oraz w centrum pojawi się więcej rozpogodzeń, a więc przeważać będzie słoneczna i sucha pogoda. W regionach z przelotnymi opadami deszczu również można liczyć na przejaśnienia.

Na termometrach słupki rtęci wskażą od 8-9 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 10-11 stopni C będzie na zachodzie, w centrum, na południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie, do 12-13 stopni C na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, na zachodzie i Pomorzu chwilami również porywisty, w porywach do 55-60 km/h, południowo-zachodni.

Czwartek, 9 listopada 2023

W czwartek Polska zacznie stopniowo dostawać się pod wpływ niżu zlokalizowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Jednocześnie od środkowej i zachodniej Ukrainy, Bałkanów po Basen Morza Śródziemnego będzie rozciągała się strefa podwyższonego ciśnienia, która na wschodzie Polski – mimo stopniowo wzrastającego zachmurzenia od zachodu – powinna zagwarantować suchą aurę, z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na pozostałym obszarze będzie coraz więcej chmur i pojawią się opady deszczu.

Opady te wystąpią na ciepłym froncie atmosferycznym i nie będą miały zbyt dużego natężenia. Temperatura o poranku na wschodzie, w centrum i lokalnie na południu obniży się do około 0 stopni C, a miejscami w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich chwyci niewielki przymrozek. W dzień prognozuje się od 5 stopni C na Suwalszczyźnie oraz 6-8 stopni C w głębi Podlasia, na Mazowszu, Lubelszczyźnie,

Warmii, Mazurach oraz Podkarpaciu i 9-10 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum, Górach Świętokrzyskich, a także częściowo w Małopolsce, do 11-13 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku. Najcieplej do 14-15 stopni C ma być na Dolnym Śląsku oraz w pozostałych regionach Małopolski. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Piątek, 10 listopada 2023

W piątek nad Polską jeszcze mocniej zaznaczy się wpływ układu niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym, który przyniesie sporo opadów deszczu, ale głównie o charakterze przelotnym. W przerwach między opadami pojawi się trochę przejaśnień. Według wyliczeń modeli pojawi się też podwyższona energia chwiejności termodynamicznej, dzięki której mogą wystąpić korzystne warunki do wystąpienia lokalnych burz.

Temperatura wyniesie od 7-8 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i 9-10 stopni C w pasie dzielnic centralnych, do 11-12 stopni C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie oraz 13-14 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, na południu chwilami silniejszy, południowo-zachodni.

Weekend, 11-12 listopada 2023

Na przyszły weekend zapowiada się pogoda zmienna z przewagą zachmurzenia i przelotnymi opadami deszczu. W sobotę będzie jeszcze dość ciepło, z temperaturami maksymalnymi od 6-7 stopni C na północy i zachodzie do 8-9 stopni C na Pomorzu, w centrum, na południu i Lubelszczyźnie. W niedzielę pojawi się więcej przejaśnień, zwłaszcza w zachodniej części kraju, na wschodzie jeszcze pochmurnie i deszczowo, chociaż im bliżej wieczora, tym opadów powinno być mniej. Ochłodzi się średnio o 2-3 stopnie C. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie zimna, lokalnie na terenach podgórskich pojawią się przymrozki.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.11.2023r. – 12.11.2023r.

09.11.2023r. – godz. 11:00 – dzienne zakrycie Wenus – 42 st.;

09.11.2023r. – godz. 11:23 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 0°53.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.