facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 maj, 2021
- 2 komentarze
Do środy bardzo ciepło. Następnie front z opadami i burzami oraz ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.05.2021r. – 16.05.2021r.

Do środy bardzo ciepło. Następnie front z opadami i burzami oraz chłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.05.2021r. – 16.05.2021r.

Za nami naprawdę długi okres zmiennej, dynamicznej, wietrznej i w znacznej przewadze chłodnej/zimnej pogody. W zeszłą niedzielę przeszedł nad Polską wydajny opadowo niż, który miejscami przyniósł nawet 50mm deszczu na metr kwadratowy.

Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl“Niż ‘Daniel’, który przetransportował ze sobą wielkie ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego przyniósł opady wielkoskalowe. Przyniosły one na nizinach w jeden dzień miesięczne sumy opadowe. W Toruniu spadło aż ponad 50 mm deszczu.

Nie tylko wysokie opady deszczu były sporym zaskoczeniem na wyczekiwaną majówkę. Temperatura spadła na wystarczająco niski poziom, że pojawiły się opady śniegu (np. Warmia i Mazury) oraz oczywiście na terenach górskich. Na dokładkę wiał silny, północny, zimny wiatr, który dawał się we znaki jeszcze wczoraj, tj. 8 maja.

Od dzisiaj rozpoczęło się raptowne ocieplenie, można stwierdzić, że to już podmuch lata i to dosłownie, ponieważ cały czas daje się odczuć nieco większe porywy wiatru, który tym razem jest znacznie przyjemniejszy niż lodowaty z północy, towarzyszący nam w pogodzie do soboty włącznie. 

Przed nami bardzo ciepły początek tygodnia. Poniedziałek i wtorek będą bardzo pogodne, w środę od zachodu wkroczy front z opadami deszczu i burzami za którym zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Od czwartku chłodniej zrobi się w całym kraju, ale o tak głębokim ochłodzeniu jak ostatnio nie ma mowy (i prognoz).

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 10 maja 2021

Nowy tydzień rozpocznie się słoneczną i ciepłą pogodą, gdzie wpływ na aurę w naszym kraju będzie miał rozległy wyż znad wschodniej części kontynentu, który z południa i południowego-wschodu zaciągnie bardzo ciepłe i suche masy powietrza zwrotnikowego. Dzień zapowiada się w całym kraju słonecznie – w wielu regionach będzie bezchmurnie, miejscami tylko pojawi się niewiele małych chmur.

Za to na zachodzie i Pomorzu od czasu do czasu będzie można podziwiać malownicze ławice chmur pierzastych. W całym kraju bez opadów. Zrobi się bardzo ciepło – od 21-22 stopni C na północnym wschodzie i 23-24 stopni C w głębi kraju (także nad samym morzem) do 25-26 stopni C lokalnie w Małopolsce i krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, chwilami nieco silniejszy, z południa.

Wtorek, 11 maja 2021

We wtorek czeka nas kontynuacja ciepłej i słonecznej pogody. Polska nadal będzie pod wpływem potężnego wyżu znad Europy Wschodniej, który zaciągnie jeszcze cieplejsze powietrze. Po bardzo ciepłym poranku z temperaturami na przeważającym obszarze nie niższymi niż 10-12 stopni C,

w dzień odnotuje się od 20-21 stopni C na Podlasiu i 22-24 stopni C od Zatoki Gdańskiej i Warmii po Lubelszczyznę do 25-27 stopni C w głębi kraju, natomiast w Małopolsce, na Śląsku oraz lokalnie na południu Wielkopolski będzie jeszcze cieplej – do 28-29 stopni C.  Nawet nad samym morzem ma być bardzo ciepło, w przedziale 25-26 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy.

Środa, 12 maja 2021

W środę pogoda zacznie się zmieniać. Do regionów zachodnich znad Niemiec dotrze front atmosferyczny z chmurami i opadami deszczu oraz burzami. Burze będą powstawać w drugiej części dnia na linii zbieżności rozciągającej się od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską, częściowo Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Podczas burz prognozuje się intensywne opady deszczu w przedziale 20-40 mm, silniejsze podmuchy wiatru do 75 km/godz., a miejscami także opady gradu.

Na pozostałym obszarze będzie jeszcze ciepło i słonecznie. Temperatury wyniosą na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 27 stopni C, na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, w centrum, w Małopolsce, na Górnym Śląsku od 23 do 26 stopni C, na krańcach wschodnich od 18 do 20 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

Czwartek, 13 maja 2021

W czwartek czeka nas większa zmiana pogody w skali całego kraju. Potężny wał wysokiego ciśnienia znad Europy Wschodniej sprawi, że chłodne powietrze, które w pierwszej części tygodnia będzie zalegać nad Ukrainą i Białorusią, zacznie wlewać się do Polski. Do tego z południa dotrze niż z frontem atmosferycznym.

Temperatura spadnie, ale nie będzie to bardzo duży spadek. Odnotuje się od 14-16 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 20-22 stopni C na Pomorzu, zachodzie i południu kraju. Na południu, wschodzie i krańcach zachodnich będą występowały opady deszczu i burze. Natomiast na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz w centrum zachmurzenie będzie zmienne, ale nie prognozuje się tam opadów.

Piątek, 14 maja 2021

W piątek, w północnej połowie naszego kraju prognozuje się przewagę dużego zachmurzenia i opady deszczu, miejscami obfite. Lokalnie możliwe są też burze. Im dalej na południe, tym więcej rozpogodzeń. Najchłodniej będzie na południowym zachodzie kraju w przedziale 14-15 stopni C. Cieplej – do 17-20 stopni C będzie w województwach północnych, częściowo południowych i wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko podczas burz silniejszy, zacznie skręcać na zachodni.

Weekend, 15-16 maja 2021

Pod koniec tygodnia prognozuje się stabilizację pogody. Opady zaczną zanikać, pojawi się znacznie więcej pogodnych chwil, ale nie będzie tak ciepło jak na początku tygodnia, jednak całkiem przyjemnie.  Temperatury będzie oscylować na poziomie 16-20 stopni C, lokalnie ciut więcej.

Wydaje się, że najpogodniejsza będzie sobota, w niedzielę zachmurzenie ma się zwiększyć. Co dalej? W prognozach widać możliwość powstania wydajnego opadowo niżu z południa Europy i wtargnięcie jego frontów nad Polskę południową, jednak na obecną chwilę, prognoza ta jest obarczona dużym ryzykiem błędu.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.05.2021r. – 16.05.2021r.

11.05.2021r. – godz. 00:36 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 2°11`;

11.05.2021r. – godz. 21:01 – faza Księżyca – nów;

13.05.2021r. – godz. 00:21 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 0°41`;

13.05.2021r. – godz. 20:33 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 2°06`;

16.05.2021r. – godz. 07:06 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 1°29`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //10 maj 2021

  Witam Towarzysza Pawła:)
  Towarzyszu na Trygława i Swaroga żadnych już ochłodzeń. Przecież to ewidentny sabotaż. Kiedy ja posadzę pomidory i ogórki o papryce już nie mówiąc? W lipcu? Wykluczone przecież. Dość, że mi brzoskwinię diabli a raczej przymrozki wzięły:(
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //10 maj 2021

   To ochłodzenie nie będzie już tak mocne jak poprzednie, także możesz działać na Rodos i walczyć z papryką w pomidorach. 😉