30-metrowa asteroida przeleci w pobliżu naszej planety już dziś, 8 marca – informuje NASA. Kilkanaście godzin później na Pacyfiku dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca.
Jak informuje NASA, 2013 TX68 przeleci około 3,6 mln kilometrów nad Ziemią. Choć jest szansa, że podejdzie do nas bliżej, do 24 tys. km, ale nie ma szans, by doszło do kolizji.
Pierwotnie przewidywano, że asteroida przejdzie w pobliżu Ziemi w dniu 5 marca. Jednak najnowsze obserwacje prowadzone przez naukowców z Centrum Badań Obiektów Znajdujących się Blisko Ziemi (CEOS), którzy bazowali na porównaniach do zarchiwizowanych obrazów trajektorii lotu asteroidy 2013 TX68, pozwoliły udoskonalić wcześniejsze prognozy i obliczyć bardziej dokładną odległość obiektu od Ziemi.
„My już wiedzieliśmy, że planetoida 2013 TX68 bezpiecznie przeleci obok Ziemi na początku marca, ale te dodatkowe dane pozwalają nam uzyskać lepszy odczyt obiektu lecącego po swojej orbicie” – powiedział menadżer CHAOS Paul Chodas. „Dane wskazują, że ta mała asteroida prawdopodobnie przejdzie znacznie dalej od Ziemi niż wcześniej sądzono”.
Dzięki najnowszym obliczeniom naukowcom udało się ustalić, że 2013 TX68 nie będzie stanowić dla nas większego zagrożenia w ciągu najbliższego stulecia.
„Nie ma żadnej obawy, jeśli chodzi o tę asteroidę – chyba, że będziesz ciekaw oglądać ją przez teleskop” – powiedział Chodas. „Perspektywy dotyczące obserwacji tej asteroidy, które nie były bardzo dobre już na samym początku, są teraz jeszcze gorsze, ponieważ asteroida prawdopodobnie przeleci dalej, a więc będzie ciemniejsza niż wcześniej sądzono” – dodaje.
Obliczenia orbit są aktualizowane na bieżąco, a nowe obserwacje przekazywane do Minor Planet Center. Asteroida 2013 TX68 został odkryta przez Catalina Sky Survey w dn. 6 października 2013. Według NASA, jeśli asteroida o podobnej wielkości zderzyłaby się z Ziemią, mogłaby spowodować wybuch w powietrzu, który wyzwoli dwukrotnie większą ilość energii niż asteroida, która zniszczyła części Czelabińska w Rosji trzy lata temu.
Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat