facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 lut, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowy jałowiec wirginijski z arboretum w Lipnie. Pod wysokimi drzewami.

Pomnikowy jałowiec wirginijski z arboretum w Lipnie.

Pod wysokimi drzewami.

Jeszcze raz urokliwe arboretum w Lipnie, w którym rośnie “fikuśny egzot” ( http://server962300.nazwa.pl/tulipanowiec-amerykanski-z-arboretum-w-lipnie-fikusny-egzot.html ), w osobliwości tulipanowca amerykańskiego i drzewo do “głaskania”, czyli wspaniały żywotnik olbrzymi ( http://server962300.nazwa.pl/zywotnik-olbrzymi-z-arboretum-w-lipnie-drzewo-do-glaskania.html ).

Prezentowany dzisiaj okaz to prawdopodobnie najstarszy i najokazalszy jałowiec wirginijski rosnący na terenie naszego kraju. Jak podają autorzy albumu “Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze.” drzewo to pochodzi z pierwszego okresu istnienia arboretum, jeszcze z czasów jego założyciela – Jana Nepomucena II.

Osobnik ten ma formę drzewiastą i odznacza się pniem charakterystycznie skręconym na kształt korkociągu. Na pniu, na wysokości około 170 cm nad ziemią widnieje malownicza narośl, a po drugiej stronie pnia, po drzewie wspina się bluszcz.

Wszystko to powoduje, że drzewo to ma bardzo malowniczy wygląd. Niemniej, zacny jałowiec rośnie w mocno zacienionym miejscu pod koronami innych, znacznie od niego wyższych drzew, dlatego trudno jest sfotografować go w całości, z uwagi na panujący tu głęboki cień.

Nawet w okresie zimowym, fotografowanie drzewa jest dużym wyzwaniem, natomiast w lecie jest to jeszcze trudniejsze zadanie. Na dokładkę, pnący się po jałowcu zimozielony bluszcz, bardziej komplikuje fotografowanie korony drzewa.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Autorzy wyżej przywołanego albumu zmierzyli drzewo w 2014 roku i wówczas jałowiec ten miał 218 cm obwodu pierśnicowego pnia. Obecnie, w 2020 roku wynosi on 224 cm. Czyli przez 6 lat przytyło mu się o 6 cm, co średnio daje przyrost o 1 cm rocznie.

Wiek drzewa podawany jest historycznie (przyjęto, że drzewo posadzono w momencie powstania arboretum) i obecnie szacowany jest on na 236 lat (230 lat w 2014 roku). Natomiast wysokość drzewa wynosi 28 metrów (według autorów albumu).

Jałowiec wirginijski z Lipna figuruje też w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyJałowiec_wirginijski_z_arboretum_w_Lipnie ), w którym podano następujące dane o drzewie: Jałowiec wirginijski – Juniperus virginiana; pierśnica: 70cm; obwód: 220cm; wysokość:27m). Jałowiec wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej i występuje od Ontario po Florydę. W literaturze podaje się, że jest on łatwy do pomylenia z jałowcem chińskim. Znane są też odmiany jałowca wirginijskiego, m.in. ‘Canaertii’ i ‘Glauca’.

Warto też pamiętać, że jałowiec wirginijski jest rośliną dwupienną. Dostarcza aromatycznego, wartościowego drewna zwanego – czerwonym drewnem cedrowym. Jest ono trwałe, łatwe do obróbki, idealne dla produkcji ołówków, toteż drzewo bywa nazywane także cedrem ołówkowym. Chętnie wykorzystywane przy produkcji pudełek na cygara.

PODSUMOWANIE

1) Niepozorny, chociaż malowniczy z charakterystycznie skręconym pniem, po którym wspina się bluszcz i na którym widnieje malownicza narośl. Jałowiec wirginijski z arboretum w Lipnie to nieprzeciętny osobnik w swoim gatunku na terenie naszego kraju. Obecnie ma 224 cm obwodu pierśnicowego pnia, wysokość 28 metrów, a jego wiek szacowany jest na 236 lat.

2) Odznacza się doskonałym stanem zdrowotnym i jest kolejną, wspaniałą osobliwością niewielkiego arboretum, w którym rośnie także unikatowy żywotnik olbrzymi i tulipanowiec amerykański. Natomiast całe arboretum to z pewnością gratka dla ludzi zafascynowanych światem drzew. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.