Aktualności Pogoda

Kilka zdjęć z wczorajszych burz.

Po wielu ciepłych, słonecznych i bardzo suchych dniach, Wrocław i okolice doczekały się wreszcie pierwszych, wiosennych burz w tym roku. W stolicy Dolnego Śląska przetoczyły się dwie burze. Pierwsza z rana, po godzinie 6-stej, druga – silniejsza, nadciągnęła po godzinie 15-stej.

Burza poranna przyszła też do Oławy, gdzie zrobiłem jej kilka zdjęć. Najbardziej efektownie wyglądała najpierw zachodnia część nieba (skąd burza nadciągała), następnie wschodnia, gdzie ołowiane chmury mocno kontrastowały z poświatą mniej zachmurzonej część nieba i promieniami słonecznymi. Maksymalnie wydajana opadowo część burzy, tzw. rdzeń opadowy przeszedł kilka kilometrów od centrum Oławy.

Drugą, popołudniową burzę złapałem do obiektywu we Wrocławiu. Przez kilka minut lało całkiem porządnie i miejscami padał grad. Najsilniejsze zjawiska wystąpiły głównie w zachodnich częściach miasta. Burza ta również przemieściła się nad Oławę, gdzie podlała spragnione i będące w wiosennym rozkwicie rośliny.

Chociaż piorunów nie udało mi się sfotografować, to trzeba przyznać, że całkiem dużo odnotowałem błyskawic i grzmotów. Front, który nasunął się do nas od zachodu, przemieścił się na wschód, gdzie w wielu miejscach także przyniósł opady deszczu i burze. Obecnie deszcz jest bardziej niż potrzebny.

W najbliższych dniach jeszcze trochę popada, najwięcej na północy kraju. Każda kropla wody jest teraz na wagę złota, tym bardziej, że prognozy pogody coraz bardziej wieszczą temperatury bliskie 30 stopni C w pierwszych dniach maja, co zintensyfikuje parowanie i zapotrzebowanie na wodę.

Patrząc na mapę rozkładu dobowej sumy opadów, widać, że deszcz padał wczoraj prawie w całym kraju. Dzięki temu w dużym stopniu spadło zagrożenie pożarowe w lasach. I oby ten stan trwał jak najdłużej. A ponieważ maj już za pasem, coraz bardziej myślami jestem na… pierwszych, majowych boletusach, kozakach, kurkach i gniewusach. Oby bór coś nam grzybnął w maju. Darz Grzyb! ;))

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

– Mapa zagrożenia pożarowego: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.