facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 mar, 2022
- brak komentarzy
Kontynuacja wyżowej i zimnej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.03.2022r. – 13.03.2022r.

Kontynuacja wyżowej i zimnej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.03.2022r. – 13.03.2022r.

Kończy się pierwszy tydzień marca, który w pogodzie upływa pod dominacją układów wysokiego ciśnienia. Jedynie w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek, przechodził front atmosferyczny, który w wielu miejscach przyniósł niewielkie, przelotne opady śniegu. Obfitsze opady notowano jedynie w górach. Weekend to ponowna dominacja wyżów, chociaż w części Polski, licznie pojawiły się chmury warstwowe stratus i stratocumulus. W związku z tym zamiast błękitnego nieba, mieliśmy szarugę i chłód.

Chmury te są trudne do prognozowania i często nawet 2-3 dni wcześniej nie wiadomo, czy błękit nieba widziany przez modele numeryczne, nagle nie zasłoni “zgnilizna”, gdyż zakumulowana wilgoć w atmosferze nie zdoła odparować przez operację słoneczną. Na szczęście dni “zgniłych” wyżów są już policzone. Ciepła wiosna nadciąga, chociaż jeszcze trochę na nią poczekamy.

Na pewno nie przyjdzie ona w nadchodzącym tygodniu, który również będzie zdominowany przez wyże. Dodatkowo, po wilgotnym lutym, pierwsze połowa marca zapisze się dużym niedoborem opadów. W tym momencie, nie ma to jeszcze większego znaczenia dla przyrody i wegetacji oraz upraw, ale nie wiadomo, czy pogodowy trend na najbliższe tygodnie nie podąży właśnie w tym kierunku, czyli opadów poniżej normy. Jak to w pogodzie bywa, każdy scenariusz jest możliwy.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 7 marca 2022

Na początku nowego tygodnia nad wschodnimi dzielnicami Polski będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny związany z niżem znad Europy Północno-Wschodniej. Tymczasem na północnym zachodzie i zachodzie swój wpływ zaznaczy wyż z centrum nad Morzem Północnym. W dalszym ciągu z północy będzie napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W ciągu dnia na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu opady nie wystąpią – w tych regionach prognozuje się od godzin porannych wiele przejaśnień i rozpogodzeń.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie zmienne i wystąpią przelotne opady śniegu oraz krupy śnieżnej. Na wschodzie, a pod koniec dnia również w Małopolsce i na Podkarpaciu opady mogą być dość intensywne. Będzie zimno – na termometrach odnotuje się od około 0 stopni C na Podkarpaciu i 1-2 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Roztoczu i Lubelszczyźnie do 3-4 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Najcieplej, do 5-6 stopni C będzie w województwach zachodnich i środkowych. Wiatr z północy, chwilami nieco silniejszy.

Wtorek, 8 marca 2022

We wtorek wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż, którego centrum przesunie się bardziej na wschód i znajdzie się na pograniczu Polski i Niemiec. W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, ale opady nie są prognozowane. Dopiero wieczorem na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie mogą pojawić się niewielkie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Poranek w całym kraju będzie mroźny, lokalnie na zachodzie i Pojezierzu Pomorskim temperatura spadnie do -6/-4 stopni C.

W ciągu dnia odnotuje się od 2-3 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, krańcach wschodnich i południowych oraz 4-5 stopni C w głębi kraju do 6-7 stopni C lokalnie na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Na zachodzie wiatr będzie słaby, miejscami nawet bezwietrznie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i zachodzie Dolnego Śląska. Poza tym będzie wiać na ogół umiarkowanie, na południowym wschodzie kraju nawet nieco silniej, przeważnie z kierunków północnych.

Środa, 9 marca 2022

W środę, zarówno na zachodzie, jak i krańcach wschodnich zapowiada się słoneczna pogoda. Na pozostałym obszarze kraju będzie przeważać zachmurzenie duże, ale przejaśnienia również się pojawią. Lokalnie mogą wystąpić zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Front atmosferyczny podzieli Polskę na dwie części – zimną z arktyczną masą powietrza na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie odnotuje się od 0 do 2 stopni C i zdecydowanie cieplejszą z łagodniejszymi masami powietrza na zachodzie i północnym-zachodzie, gdzie po porannych przymrozkach temperatura wzrośnie do 7-8 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i wschodni.

Czwartek, 10 marca 2022

W czwartek nad Europą utworzy się rozległy i potężny układ wysokiego ciśnienia, który w każdym dniu będzie powoli przemieszczać się na wschód. Wyż ten w czwartek i piątek – zwłaszcza nad regiony wschodzie, centralne i południowe sprowadzi bardzo zimne masy powietrza. W czwartek odnotuje się od -2 do 0 stopni C na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyzny, a także na Podkarpaciu i 1-2 stopnia C na Podlasiu, północy oraz zachodzie Mazowsza, w centrum i na Górnym Śląsku do 3-5 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Dzień powinien upłynąć pod znakiem pogodnej, słonecznej i zimnej aury. Uczucie zimna wzmocni silniejszy wiatr ze wschodu, a na zachodzie z południowego-wschodu.

Piątek, 11 marca 2022

W piątek czeka nas kontynuacja wyżowej i zimnej pogody. O poranku na południu i wschodzie Polski wystąpią spadki temperatury do -8/-6 stopni C, a lokalnie do -10 stopni C. W regionach podgórskich może być  jeszcze o kilka stopni zimniej. Na zachodzie i Pomorzu odnotuje się od -2 do -4 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 0 stopni C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 1-2 stopni C w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, południowej i wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny oraz 3-5 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach, w centrum i na Górnym Śląsku do 5-7 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Wiatr na wschodzie słaby, poza tym okresami umiarkowany, na zachodzie nieco silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.

Weekend, 12-13 marca 2022

Koniec tygodnia zapowiada się cieplejszy, ale tylko w ciągu dnia. Noce wciąż będą mroźne z temperaturami na poziomie od -8 do -6 stopni C na wschodzie, południu i w centrum Polski do -3/-1 stopnia C na zachodzie i Pomorzu. W dzień prognozuje się dominację Słońca, a z południa zaczną napływać łagodniejsze masy powietrza. W związku z tym odnotuje się od 4-5 stopni C na wschodzie i w centrum do 7-8 stopni C na zachodzie. W niedzielę zrobi się jeszcze cieplej – przeważnie od 6 do 12 stopni C. Natomiast początek następnego tygodnia ma przynieść pierwszy, wyraźniejszy powiew wiosny, gdzie temperatury mogą wzrosnąć do 15 stopni C lub jeszcze wyżej.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.03.2022r. – 13.03.2022r.

07.03.2022r. – godz. 07:38 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 0°46`;

10.03.2022r. – godz. 11:45 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

13.03.2022r. – godz. 12:44 – Neptun w złączeniu ze Słońcem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.