facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 paź, 2023
- brak komentarzy
Liczne fronty atmosferyczne i zmienność w zachmurzeniu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.10.2023r. – 29.10.2023r.

Liczne fronty atmosferyczne i zmienność w zachmurzeniu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.10.2023r. – 29.10.2023r.

Kończy się bardzo interesujący tydzień w pogodzie, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, kiedy to wystąpiła znaczna różnica temperatur między regionami północnymi i południowymi. Prognozy pogody z poprzedniego tygodnia na ten weekend nie sprawdziły się. Zamiast kulminacji ochłodzenia, mieliśmy kulminację ocieplenia w południowej części kraju, chociaż na północy kraju, rzeczywiście było najzimniej z całego tygodnia. Niemniej ciekawie było pod względem opadów.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

W zeszłą niedzielę rozpoczęło się jak na razie najgłębsze ochłodzenie tej jesieni, którego kontynuacja miała miejsce również w poniedziałek. Stolicą chłodu było Zakopane, gdzie zanotowano tylko +6,6 oraz +6,7 stopnia C.

Także wtorek i środa upłynęły pod znakiem trwającego ochłodzenia, chociaż od środy na południu zaznaczyło się już ocieplenie. Stacje w Jeleniej Górze i Białymstoku zanotowały +13,8 stopnia C.

W czwartek ponownie ochłodziło się, ale na południu… ociepliło. Zróżnicowanie termiczne kraju zaczęło się zwiększać, aby w piątek przybrać imponujące rozmiary. Podczas gdy w Elblągu temperatura wzrosła zaledwie do +2,6 stopnia C, to w Bielsku-Białej zanotowano aż +23,6 stopnia C a w Cieszynie +24,8 stopnia C.

Równie imponująco przedstawia się temperatura powietrza zanotowana w piątek. W Suwałkach ledwie +0,9 stopnia C, a w Bielsku-Białej +18 stopni C.

Imponujący podział termiczny kraju był kontynuowany w sobotę, przy czym ciepło powędrowało jeszcze głębiej na północ. W Suwałkach zanotowano tylko +2,0 stopnie C, a w Przemyślu 23,9 stopnia C. Jeszcze cieplej – aż 24,5 stopnia C było w Makowie Podhalańskim.

Dzięki wiatrowi fenowemu znaczny podział termiczny utrzymywał się także w nocy. Z piątku na sobotę w Bielsku-Białej temperatura nie spadła poniżej 19,8 stopnia C, a w Elblągu w tym samym czasie notowano tylko +2,1 stopnia C.

Niezwykła była również anomalia dodatnia temperatury powietrza dla 21 października, bowiem na krańcu południowym wyniosła aż +12,9 stopnia C.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

W pierwszej części mijającego tygodnia notowano liczne przymrozki. Tylko w północnych rejonach utrzymywały się dodatnie wartości na termometrach.

Ze środy na czwartek przymrozki zaczęły się wycofywać i póki co na horyzoncie prognostycznym do końca miesiąca, nie widać ponownych przymrozków w takiej skali, a jedynie lokalnie i to głównie w górach oraz na terenach podgórskich.

(3) OPADY

Początek tygodnia (i końcówka poprzedniego) najbardziej wilgotne były na północy kraju.

Następne 2 dni były suche, niewielkie przelotne opady notowano na północy. Mimo to z uwagi na dużą wilgotność powietrza, w wielu regionach dominowało całkowite zachmurzenie.

Druga część tygodnia przyniosła sporo opadów, najobfitszych ponownie w północnej części kraju.

Jeszcze bardziej obfite opady przetoczyły się w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Wyjątkowo mocno padało np. w Łodzi czy Warszawie, doszło tam do licznych podtopień i zalania ulic.

Przyczyną tych opadów były bardzo uwodnione fronty od niżu, który wędrował z południa Europy.

I jak to bywa przy tego typu frontach, miejscami padało bardzo obficie a miejscami bardzo mało lub w ogóle. A przed nami kolejny zmienny pogodowo tydzień z częstymi frontami i przejaśnieniami po ich przejściu, a przed nadejściem kolejnych. Temperatury utrzymają się na przyzwoitym poziomie i wystarczającym, aby w wielu miejscach rozwinął się wyjątkowo późny w tym roku wysyp podgrzybków.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 23 października 2023

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał rozległy wyż, który obejmie swoim zasięgiem prawie całą południową i środkową część Europy. Jedynie obszar Polski północno-wschodniej pozostanie jeszcze w zasięgu oddziaływania niżu rosyjskiego. Z północnego-zachodu i zachodu będą napływać chłodne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

W godzinach porannych w wielu regionach będzie się chmurzyć, a na wybrzeżu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie wystąpią przelotne opady deszczu. W ciągu dnia pojawi się coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Tylko na krańcach północnych nadal mogą występować przelotne opady deszczu, w szczególności na wybrzeżu środkowym i wschodnim, Warmii, Mazurach czy Suwalszczyźnie.

Temperatura maksymalna wyniesie od 11-12 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza i Kujawach, 13-14 stopni C odnotuje się w głębi kraju, a najcieplej do 15-16 stopni C ma być na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Niewykluczone, że w rejonie Tarnowa może być jeszcze cieplej, do 17 stopni C. Wiatr na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku oraz krańcach południowych słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Wtorek, 24 października 2023

Podobnie we wtorkowy poranek w wielu regionach będzie się chmurzyć, natomiast większych przejaśnień i rozpogodzeń należy spodziewać się przede wszystkim na zachodzie i południu kraju. Tymczasem na północy i wschodzie będzie mglisto. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie będą takie miejsca, gdzie mgły mogą utrzymywać się nawet do godzin późno przedpołudniowych, a lokalnie nawet dłużej. W pozostałych regionach zachmurzenie będzie zmienne, chwile słoneczne będą przeplatać się z pochmurnymi.

W ciągu dnia najpierw w województwach zachodnich, a następnie południowych i centralnych mogą występować opady deszczu. O poranku na termometrach odnotuje się od 2-4 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, zwłaszcza w jego wschodniej części, Kujawach, Mazowszu, Warmii, Mazurach, a także w regionach podgórskich (lokalnie mogą wystąpić przygruntowe przymrozki do -1/-2 stopni C), do 7-9 stopni C na Podlasiu, zachodzie i południu kraju.

W ciągu dnia prognozuje się 9-10 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, 12-14 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, w północnej Wielkopolsce oraz centrum i wschodzie Mazowsza, 15-17 stopni C w pasie dzielnic centralnych – od Ziemi Lubuskiej i południowej części Wielkopolski, przez Ziemię Łódzką, północną część woj. śląskiego, południową Mazowieckiego, Góry Świętokrzyskie i Lubelszczyznę, do 18-20 stopni C na południu. Na północnym wschodzie oraz w rejonie Krakowa wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-zachodniego, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, południowo-wschodni.

Środa, 25 października 2023

Nocą z wtorku na środę z zachodu nadciągnie front atmosferyczny z opadami deszczu, który w środę powinien zacząć opuszczać tereny Polski. W ślad za nim będzie przybywać przejaśnień i rozpogodzeń, jedynie na północy i południowym wschodzie może przeważać pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 stopni C na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, do 13-15 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, przeważnie z kierunków północno-zachodnich i zachodnich, tylko na północnym wschodzie powieje ze wschodu, a na Podkarpaciu, w Małopolsce i Lubelszczyźnie – z południa i południowego-zachodu.

Czwartek, 26 października 2023

W czwartek od zachodu dotrze do Polski kolejny front z opadami deszczu. O poranku na terenie większości kraju temperatura spadnie do 5-8 stopni C, a lokalnie w regionach podgórskich będzie jeszcze zimniej. W ciągu dnia słupki rtęci wskażą od 9-11 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, do 14-16 C stopni w południowej połowie kraju, a także w centrum. Wiatr z zachodu i południowego-zachodu, słaby i umiarkowany.

Piątek, 27 października 2023

W piątek po przejściu frontu, wpływ na pogodę w Polsce będzie miał niż znad Wysp Brytyjski, który przyniesie kolejną porcję opadów, ale w przerwach między nimi będzie można liczyć na na przejaśnienia i rozpogodzenia. Na termometrach bez istotnych zmian, zatem w północnej części kraju najchłodniej – od 9 do 11 stopni C, a na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu cieplej – do 15-16 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Weekend, 28-29 października 2023

Ostatni weekend października, w którym przesuniemy zegary na czas zimowy (o jedną godzinę wstecz) przyniesie nam kontynuację pogody zmiennej, czyli nadal przez Polskę będą przemieszczać się fronty atmosferyczne, które przyniosą opady deszczu, a po ich przejściu pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. W ciągu dnia odnotuje się od 6-8 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, do 12-14 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr pozostanie na ogół umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

OPTYCZNIE W NIEBO 23.10.2023r. – 29.10.2023r.

24.10.2023r. – godz. 11:34 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°32;

26.10.2023r. – godz. 04:22 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°20;

28.10.2023r. – godz. 22:14 – częściowe zaćmienie Księżyca – faza 13%;

28.10.2023r. – godz. 22:25 – faza Księżyca – pełnia;

29.10.2023r. – godz. 08:37 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°54;

29.10.2023r. – godz. 16:22 – koniunkcja Merkury i Mars w odległości – 0°20.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.