Aktualności Las Perły dendroflory

Lipa drobnolistna Babcia w Niedźwiedzicach.

Lipa drobnolistna Babcia w Niedźwiedzicach.

Stare obiekty sakralne i stara lipa. Zastanawiam się, kto w ogóle po raz pierwszy wpadł na pomysł sadzenia tego gatunku drzewa w miejscach kultu religijnego, przy kapliczkach, na cmentarzach i innych obiektach związanych z religią, refleksją, zadumą i przemijaniem?

Jedno, co przychodzi mi to głowy to konkluzja, że to wszystko do siebie bardzo pasuje. Lipy to długowieczne drzewa, które często widziały naszych przodków, których teraz odwiedzamy na cmentarzach. Upływ czasu i przemijanie wyryte jest w lipowych konarach, koronie i na pniu. Elastyczne drewno daje na sobie odcisnąć wszelkie piętno spod znaku przemijania.

Jedną z takich niezwykłych lip jest Babcia, która rośnie w Niedźwiedzicach. Miejscowość leży niedaleko Chojnowa nad rzeką Skora (woj. dolnośląskie, powiat legnicki, gmina Chojnów). Wieś była zasiedlona już w XIII wieku i należała do możnego rodu Bożywojów. Wieś posiada hodowlane stawy rybne.

Przysadzista i poddana zabiegom pielęgnacyjno-redukcyjnym prezentuje się wspaniale! Rozcapierzona, rosochata, powykręcana i po prostu piękna. Oparta na murze, który jest jej potrzebny jak dziura w moście. Nadaje niezwykły klimat całemu otoczeniu. Figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyLipa_drobnolistna_Babcia_w_Niedźwiedzicach ).

Według zawartych w nim danych, lipa Babcia mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 540 cm, a jej wysokość wynosi 10 metrów. Lipę odwiedziłem z Markiem – gospodarzem blogu pomniki-przyrody.pl w maju, kiedy Babcia była całkowicie pokryta bogatym ulistnieniem i nie chcąc go naruszać czy uszkodzić, nie zdecydowałem się na wykonanie aktualnego pomiaru obwodu pnia.

Na pniu drzewa widnieją przyczepione dwie tabliczki. Pierwsza honoruje Babcię jako pomnik przyrody, a druga – drewniana wskazuje imię i wiek lipy, który oszacowano na 250 lat. Pytanie, na ile jest on prawidłowo oszacowany i w którym roku powieszono tabliczkę? O tym niestety nic nie wiadomo.

Zdjęcia Babci w stanie bezlistnym mam od Marka, dzięki czemu mogą pokazać Babcię w szacie zimowej i letniej. Poza tą okazała lipą, w Niedźwiedzicach rośnie jeszcze kilka innych, ciekawych pomnikowych drzew o których warto przeczytać na blogu Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=10879

PODSUMOWANIE

1) W Niedźwiedzicach (woj. dolnośląskie, powiat legnicki, gmina Chojnów), które znane są z rybnych stawów hodowlanych i licznej populacji bociana białego, rośnie kilka pomnikowych drzew. Wśród nich jest m.in. lipa drobnolistna Babcia, która rośnie przy murze w pobliżu kościoła. 

2) Drzewo mierzy według CRFOP 540 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość wynosi 10 metrów. Ma przysadzisty, butelkowato rozszerzający się w dolnej części pień oraz liczne guzy i narośle. Korona drzewa jest mocno zredukowana przez wyłamania niektórych gałęzi i konarów oraz przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjno-redukcyjne. Mimo to, drzewo odznacza się dobrym stanem zdrowotnym i w okresie wiosenno-letnim bardzo obficie pokrywa się gęstym ulistnieniem.

3) Wiek tej sędziwej, rosochatej i przepięknej, lipowej Babci jest oszacowany na ponad 250 lat. Stare lipy w miejscach kultu religijnego, na cmentarzach, czy przy przydrożnych kapliczkach są pewnego rodzaju pośredniczkami łączącymi świat żywych i umarłych. Nadają im też wyjątkowej aury. Skłaniają do zadumy, refleksji i przemyśleń.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

6 KOMENTARZY

  1. Witajcie Towarzyszu:)
    Zaliczamy Wam reportaż z wyróżnieniem:) Chociaż były bardzo poważne wątpliwości co do lokalizacji tych Niedźwiedzic. Przecież każdy wie, że Niedźwiedzice leżą nieopodal Zagórza Śląskiego gdzie nijakich stawów nie masz jeno zalew. Jednakże dokonaliśmy z Towarzyszami weryfikacji w Kronikach Partyjnych i cóż się okazało. Kiedy zakładaliśmy z Towarzyszami Cystersami stawy nieopodal Milicza ujęliśmy szpiega. Łaził gdzieś po groblach, mierzył notatki jakieś uskuteczniał. Wzięty na spytki nie bardzo chciał gadać ale już po siódmym piwie wyznał iz jest Bożywoj z Niedźwiedzicy a stawy rybne chce uskutecznić u siebie. Chłop okazał się charakterny. Grzywny należne uiścił z bonusem a i co łaska dla Towarzyszy Cystersów była większa:) Wobec czego miał darowane a i na drogę go zaopatrzyliśmy godziwie. Co do lipy okaz i owszem ładny ale muszę Ci powiedzieć, że niedaleko Wrocka odkryłem całą aleję lipową. Narwałem tam sobie kwiatu lipy na zimę:) Oczywiście nie powiem gdzie to jest ale oczywiście zapraszam do zwiedzania:) Przy okazji rosną tam dwa potężne dęby ale ich stan zdrowotny jest raczej kiepski.
    Pozdrawiam serdecznie
    Darz Grzyb Przyjacielu:)

    • No jak żeście Towarzyszu popili to nie dziwota, że mieszacie się w zeznaniach, kwerendzie, itp. ;)) Dobrze, że już wiecie, o jakie Niedźwiedzice chodzi. 😉
      Swoją drogą, wiele razy spotykam się z taką samą nazwą miejscowości w różnych częściach kraju. Dlatego pisząc o drzewie czy drzewach, zawsze wskazuję w jakim województwie jest dana miejscowość, w jakim powiecie i gminie, żeby sprecyzować, o którą mi chodzi i uniknąć zamieszania.
      Gdzie jest ta aleja lipowa i czy są to jakieś okazałe osobniki, czy nie?
      Pozdrawiam. 😉

  2. Witajcie Towarzyszu:)
    Zdradzę Wam tą lokalizację po starej znajomości ale nie tak łatwo tą alejkę znaleźć:) a po drodze spotkacie jeszcze dwa potężne dęby choć mocno nadgryzione zębem czasu. Paweł wspomniana aleja znajduje się w Tyńcu nad Ślęzą i chętnie tam Towarzysza zaprowadzę, a właściwie zawiozę bo trzeba by pojechać rowerem. Pieszo to trochę za daleko. A po drodze można jeszcze odwiedzić drzewka, o których wspominałem Ci wcześniej.
    Serdecznie pozdrawiam:)

  3. Witajcie Towarzyszu:)
    Skoro tak to rezerwujcie termin jakiś na wrzesień. W sierpniu obowiązki wezwały mnie na Pmorze Zachodnie gdzie go końca augusta bawił będę. September co innego jak tylko znajdziesz troszkę wolnego czasu to zaliczymy Tyniec a może i na coś jeszcze czasu wystarczy?
    Pozdrawiam serdecznie:)
    Darz Grzyb Przyjacielu pomimo aury nie sprzyjającej nam wybitnie:( przynajmniej tutaj

    • Cześć Wojtek! Zdaje się, że na Pomorzu Zachodnim w tym tygodniu całkiem solidnie popada. Trzymam kciuki, żeby wszędzie dolało, a przyroda i las zrobią resztę. W oczekiwaniu na jesienny wysyp, pozdrawiam serdecznie. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.