facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 sty, 2019
- brak komentarzy
Mniej opadów, więcej Słońca i niższe temperatury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.01.2019r. – 27.01.2019r.

Przed nami statystycznie najzimniejszy okres w roku. Nie zawsze ta reguła się sprawdza, ale to właśnie począwszy od trzeciej dekady stycznia, można spodziewać się solidnych mrozów. W górach mamy baśniowe widoki, gdzie miejscami mamy pokrywę śnieżną w grubości nie notowanej od lat.

Zupełnie inaczej sytuacja ze śniegiem wygląda na nizinach, a zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie w wielu miejscach nie ma ani grama śniegu (tradycyjnie Wrocław i okolice). Wygląda na to, że ten podział na coraz bardziej zasypany śniegiem wschód i południe, częściowo też północ oraz bezśnieżny zachód, nadal się utrzyma.

W nadchodzącym tygodniu, możemy liczyć na więcej słonecznych dni, mniej opadów i większy mróz. Szczególnie noce będą zimne, ale bez syberyjskich mrozów, chociaż kilkanaście stopni na minusie z pewnością odnotuje się we wschodniej połowie kraju. Pierwsze dni nowego tygodnia, przy bezchmurnym niebie i grubej pokrywie śnieżnej, zafundują baśniowe krajobrazy w górach.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Na początku nowego tygodnia będzie przeważać duże lub całkowite zachmurzenie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w północnej części Mazowsza, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Opady śniegu prognozowane są tylko na Podlasiu, a w pierwszej części dnia również na Warmii i Mazurach oraz na północy Mazowsza.

Na zachodzie oraz w centrum będzie pogodnie i sucho, dopiero pod wieczór na Pomorzu zacznie się chmurzyć i wystąpią niewielkie opady śniegu. Temperatura około zera stopni C odnotowana zostanie wyłącznie na wybrzeżu i Dolnym Śląsku. Nad resztą kraju słupki rtęci będą wskazywać od -4 do -2 stopni C, przy czym najzimniej będzie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu oraz w woj. świętokrzyskim. Wiatr na południu słaby, a im dalej na północ, tym bardziej odczuwalny, na Pomorzu okresami silniejszy, południowo-zachodni i zachodni.

Wtorek, 22 stycznia 2019
We wtorek w północnej części naszego kraju oraz na południowym wschodzie, nadal będzie przeważać pochmurna pogoda, miejscami z małymi, przelotnymi opadami śniegu, ale przejaśnienia też mogą się pojawić. Największe szanse na Słońce będą mieć mieszkańcy Polski środkowej i Śląska. Temperatura minimalna od -4/-2 stopni C na wschodzie, południu oraz w centrum do około 0 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu. Wiatr słaby, tylko na północy okresami umiarkowany, z południa.

Środa, 23 stycznia 2019
W środę będziemy dostawać się pod wpływ mroźnego wyżu znad Europy Wschodniej. Prognozowany jest też silniejszy wiatr, który spotęguje odczucie zimna, ale dzięki temu powinno być dużo Słońca ponieważ wiatr ten rozwieje niskie, warstwowe chmury. Na przeważającym obszarze kraju powinno dominować Słońce od samego rana do wieczora. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od -5/-3 stopni C na wschodzie, południu oraz w centrum do -2/0 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wspomniany, silniejszy, południowo-wschodni wiatr, obniży temperaturę odczuwalną.

Czwartek, 24 stycznia 2019
W czwartek w całym kraju prognozuje się znaczną dominację słonecznej pogody, tylko na wschodzie, miejscami może być więcej chmur z których będzie padać śnieg, lokalnie intensywnie. Temperatura maksymalna od -6/-8 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz północy Mazowsza do -5/-3 stopni w głębi kraju. Tylko na wybrzeżu w pobliżu -2 stopni C. Wiatr umiarkowany, ze wschodu.

Piątek, 25 stycznia 2019
Prognozy co do piątkowej pogody wciąż są niepewne, ale obecnie modele wskazują, że na zachodzie Polski będzie dość pogodnie i bez opadów. Im dalej na wschód, tym większe prawdopodobieństwo na opady śniegu. Na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu opady mogą być dość intensywnie. Temperatura w dalszym ciągu niska, na poziomie od -7 do -4 stopni C, tylko na północnym zachodzie i Roztoczu -2 stopnie C. Wiatr północny i północno-zachodni, umiarkowany.

Weekend, 26-27 stycznia 2019
Koniec tygodnia zapowiada się zimowo. W sobotę prognozowane są intensywne opady śniegu na południu kraju. Nad resztą Polski będzie pogodnie i mroźno. Na wschodzie, południu oraz w centrum od -6 do -3 stopni C, trochę cieplej na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku od -2 do 0 stopni C. W niedzielę podobnie, miejscami wystąpią opady śniegu przy kilkustopniowym mrozie. Noce będą bardziej mroźne i z reguły pogodne.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.01.2019r. – 27.01.2019r.

21.01.2019r. – godz. 05:41 – całkowite zaćmienie Księżyca;

21.01.2019r. – godz. 06:15 – faza Księżyca – pełnia;

27.01.2019r. – godz. 22:09 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.