facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 wrz, 2022
- brak komentarzy
Mocniejszy podmuch pogody późno-jesiennej z licznymi przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.09.2022r. – 25.09.2022r.

Mocniejszy podmuch pogody późno-jesiennej z licznymi przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.09.2022r. – 25.09.2022r.

Lato meteorologiczne zakończyło się 31 sierpnia, natomiast 22 września zakończy się jego odsłona kalendarzowa. O ile początek mijającego tygodnia przyniósł jeszcze komfortowe temperatury, o tyle w piątek zaczęło się wyraźnie ochładzać, a pogoda podczas weekendu przypomina zaawansowaną jesień z pogranicza października/listopada. Taka aura pozostanie z nami co najmniej przez cały najbliższy tydzień, z tym, że od czwartku będzie znacznie więcej przejaśnień. Jednak przy zalegających zimnych masach powietrza pojawi się sporo przygruntowych przymrozków. 

Mijający tydzień – poza podmuchem późnojesiennej aury, przyniósł również duży incydent opadowy, tym razem na Pomorzu, a w wyższych partiach gór zawitała zima, gdzie miejscami spadło nawet kilkanaście cm śniegu przy silnym wietrze i bardzo niskich temperaturach. Zatem lato 2022 odchodzi definitywnie. Warto też wspomnieć o ogromnych opadach na południu Europy.

(1) NAWALNE OPADY DESZCZU NA POMORZU

Tym razem bardzo duże opady, ale na ograniczonym obszarze (podobnie jak to miało miejsce niedawno w Gorzowie Wielkopolskim) wystąpiły na Pomorzu. Stacja w Izbicy zanotowała aż 102,3 mm ustanawiając nowy rekord, który do tej pory wynosił 72,1 mm i był zanotowany 14-07-2016 r.

Strefa najbardziej obfitych opadów rozciągała się w wąskim, ale długim pasie od wybrzeża Bałtyku między Ustką i Łebą na wschód w głąb lądu przez Lębork i Wejherowo do okolic Trójmiasta. Sumy opadów deszczu przekraczały tam 70 mm, a na terenie gminy Główczyce 100 mm.

Źródło: IMGW

(2) POTĘŻNE OPADY NA POŁUDNIU EUROPY

Powodzie błyskawiczne i bardzo silne burze odnotowano na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, gdzie miejscami spadło aż 400 mm deszczu w bardzo krótkim czasie (okolice Ankony). Wystąpiły znaczne szkody materialne, są też ofiary śmiertelne. Niektóre prognozy wskazywały na możliwość przyblokowaniu niżu genueńskiego nad naszymi górami, co w konsekwencji mogłoby wywołać powódź, jednak na nasze szczęście niż obrał inną trajektorię.

(3) DWUNASTY KBW 2022

Publikacje tegorocznych Klimatycznych Bilansów Wodnych dobiegają do końca. Najnowszy dwunasty jest bardzo podobny do poprzedniego. Jak podają specjaliści z IUNG-PIB – “W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -79 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 2 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VII – 31 VIII).

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na Pobrzeżu Słowińskim oraz na Pojezierzu Wielkopolskim, od -160 do -189 mm. Duże niedobory stwierdzono także na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej od -160 do -179 mm. Nieco mniejszy deficyt od -120 mm do -159 mm wystąpił na Nizinie: Wielkopolskiej i Mazowieckiej oraz na Wyżynie Lubelskiej. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od 0 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dwunastym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(4) OPADY

Mijający tydzień przyniósł sporo opadów, ale głównie przelotnych i o niewielkim natężeniu. Na początku tygodnia większe porcje deszczówki otrzymały wschodnie dzielnice kraju.

W środkowej części tygodnia silniejsze opady wystąpiły na południu i południowym-zachodzie. Jeszcze mocniej popadało w Bieszczadach.

Koniec tygodnia to ponownie większe opady na południu kraju, w pozostałych regionach przelotne i częste, ale nie przynoszące dużych sum oraz oczywiście “oberwanie chmury” na Pomorzu. Mimo częstych opadów i spadku temperatur, w wielu miejscach nadal jest sucho, co dobrze widać po Klimatycznym Bilansie Wodnym.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

(5) TEMPERATURY

Utrzymujący się pod koniec zeszłego tygodnia termiczny podział kraju na chłodniejszy wschód i cieplejsze pozostałe obszary Polski przeciągnął się również na początek tego tygodnia. Maksymalne wartości temperatury dobijały lokalnie do 20 stopni C.

Następnie ociepliło się w całym kraju, najcieplej było na południu, gdzie odnotowano prawie 24 stopnie C.

Przed weekendem wciąż było przyjemnie ciepło, jednak w powietrzu “czuć” było nadciągające ochłodzenie i to dość radykalne. Najszybciej temperatury zaczęły spadać w kotlinach podgórskich, górach i na północy.

Sobota i niedziela to już podmuch późniejszej jesieni w całym kraju, chociaż w kalendarzu mamy jeszcze lato. Cały przyszły tydzień również upłynie pod znakiem chłodnej/zimnej pogody jak na drugą połowę września, ale nie będzie to nic, czego by nie notowano w historii już wiele razy w analogicznym okresie.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

Poniedziałek, 19 września 2022

Na początku nowego tygodnia Polska pozostanie pod wpływem głębokiego niżu znad Rosji. Tymczasem od Arktyki przez archipelag wysp Svalbardu, Morze Norweskie, Wyspy Brytyjskie aż po Azory będzie stacjonować układ wysokiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna zapewni nam spływ zimnych arktycznych mas powietrza. W ciągu dnia będzie przeważać zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami, jednak w pierwszej części dnia w centrum, na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz przed południem na wybrzeżu i Pomorzu prognozuje się znaczną dominację pochmurnej pogody.

Wystąpi też sporo przelotnych opadów deszczu, lokalnie w centrum, na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce mogą być to być opady ciągłe, a na północy i zachodzie, gdzie pojawią się korzystniejsze warunki do konwekcji, opadom mogą towarzyszyć burze, miejscami z opadami gradu. Natomiast wysoko w górach będzie padać śnieg. Najmniej opadów wystąpi na wschodzie, a na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej – zwłaszcza po południu – w ogóle nie będzie padać.

Temperatury niskie. Na Mazowszu, w centrum, na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce termometry wskażą maksymalnie 8-10 stopni C, 12-13 stopni C będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, a najcieplej – do 14-16 stopni C na zachodzie i północy. Wiatr umiarkowany, w czasie opadów konwekcyjnych i na wybrzeżu chwilami silniejszy, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 20 września 2022

We wtorek niż przesunie się nad Morze Białe, ale z północnego-zachodu i północy wciąż napływać będą zimne masy powietrza, w których rozwinie się dużo chmur. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady deszczu, jednak z uwagi obniżonej izotermy 0 stopni do 1,5 km możliwe są również opady drobnego gradu, natomiast w górach śniegu. Mimo to w wielu miejscach kraju pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Na ranem będzie zimno, ponieważ odnotuje się zaledwie od 4 do 6 stopni C, za to w rejonach podgórskich przy rozpogodzeniach będzie jeszcze zimniej i tam możliwe są przygruntowe przymrozki. W ciągu dnia odnotuje się od 10-11 stopni C na krańcach południowych do 14-16 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany.

Środa, 21 września 2022

W środę nad ranem w regionach podgórskich temperatura lokalnie obniży się do około zera stopni C, a nawet lekko poniżej. Nad resztą kraju odnotuje się przeważnie od 3 do 6 stopni C, lokalne przymrozki również nie są wykluczone, jedynie na wybrzeżu za sprawą wiatru od morza słupki rtęci wskażą od 10 do 12 stopni C. W dzień słonecznych chwil powinno być więcej niż w poprzednich dniach, ale w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej nadal mogą rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu,

a z racji obniżonej izotermy 0 stopni również drobnego gradu. Lokalnie możliwe burze. Na termometrach zobaczymy od 10-11 stopni C na krańcach południowych i 13-15 stopni C na przeważającym obszarze kraju do 16 stopni C lokalnie na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany będzie wiał z kierunków północnych i zwiększy odczucie zimna.

Czwartek, 22 września 2022

W czwartek w pogodzie rozpoczną się zmiany, ponieważ Polska zacznie dostawać się pod wpływ rozległego układu wysokiego ciśnienia rozciągającego się od zachodniej Rosji i Skandynawii przez Bałtyk, kraje Europy Środkowej po północne Włochy, Alpy i zachodnie Bałkany. Pojawi się dużo przejaśnień i rozpogodzeń, jednak pozostaną nad nami zimne masy powietrza, co spowoduje jeszcze większe spadki temperatur w nocy i nad ranem. W pierwszy poranek astronomicznej jesieni, ponownie w regionach podgórskich odnotuje się około zera stopni C, a przy gruncie wystąpią przymrozki.

Na południu, zachodzie oraz w centrum będzie od 2 do 5 stopni C, jedynie nad samym morzem cieplej – tam do 10-12 stopni C. W ciągu dnia pogoda bez większych zmian – na termometrach od 12-13 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu, 14-15 stopni C w głębi kraju do 16 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. W dzielnicach zachodnich w dzień powinno być pogodnie, poza tym rozwinie się jeszcze sporo chmur, z których przelotnie popada deszcz, głównie na wschodzie, w centrum i Małopolsce. Wiatr na krańcach zachodnich słaby, poza tym umiarkowany, z północy.

Piątek, 23 września 2022

Piątek zapowiada się znacznie pogodniejszy na przeważającym obszarze kraju, jedynie na samych krańcach wschodnich mogą jeszcze wystąpić niewielkie i zanikające opady deszczu. Poranek zapowiada się bardzo zimny, w wielu regionach z przymrozkami nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów (do -2 stopni C). W ciągu dnia prognozuje się od 13-14 stopni C na wschodzie i Małopolsce oraz 15-16 stopni C w głębi kraju do 17 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby, na zachodzie zacznie skręcać na południowy.

Weekend, 24-25 września 2022

Pierwszy weekend kalendarzowej jesieni zapowiada się ciut cieplejszy od mijającego. W sobotę, po porannych przymrozkach i opadnięciu jesiennych mgieł powinna przeważać pogodna i słoneczna aura, co najwyżej z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 15-16 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 17-18 stopni C w głębi kraju. O jeden stopień cieplej będzie w regionach zachodnich. Za to w niedzielę zachmurzenie zacznie wzrastać, a na zachodzie i południu pojawią się opady deszczu. Na termometrach maksymalnie 18-20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.09.2022r. – 25.09.2022r.

23.09.2022r. – godz. 03:03 – początek astronomicznej jesieni;

25.09.2022r. – godz. 09:24 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°27`;

25.09.2022r. – godz. 23:54 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.