facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 lis, 2020
- brak komentarzy
Na pograniczu późnej jesieni i zimy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.11.2020r. – 06.12.2020r.

Na pograniczu późnej jesieni i zimy.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.11.2020r. – 06.12.2020r.

Pierwszy powiew zimy w tym sezonie stał się faktem. O ile prognozy pogody z poprzedniej niedzieli, wskazywały na wyżowy, chociaż w przewadze pochmurny weekend, o tyle najnowsze odsłony modeli szybko je zweryfikowały na rzecz pierwszego pazurka zimy i to nawet na nizinach. Przepięknie zimowo zrobiło się w wyższych partiach gór.

Czy to wstęp do poważniejszego incydentu zimowego, obejmującego cały? Raczej nie, a nawet zdecydowanie nie, przynajmniej w perspektywie 10-12 dni, chociaż pierwsza część nadchodzącego tygodnia będzie bliższa zimie, zwłaszcza nocami, gdzie lokalnie możemy odnotować nawet dwucyfrowe wartości ujemne na termometrach.

Skąd ta pewność? Trzy zjawiska na to wskazują. Niżowa dominacja na zachodzie Europy, zasoby wilgoci w południowej Europie (cyklogeneza), a także silny i rozległy wyż rosyjski ustawiony południkowo. Taka mieszanka zacznie pompować ciepłe masy powietrza z południa i południowego-wschodu, które nie dadzą nam całodobowego mrozu i opadów śniegu.

Zanim odczujemy cieplejsze masy powietrza, “korytarzem” środkowej Europy popłynie chłód, który nocami przyniesie większe spadki temperatur, największe tam, gdzie się wypogodzi. Czyli czeka nas pogoda “rycerska”, w której potyczkę rozegra późna jesień z wczesną zimą, przy czym ta pierwsza zacznie zwyciężać pod koniec tygodnia.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 30 listopada 2020

Koniec listopada przywita nas mroźną pogodą z rana, za wyjątkiem krańców zachodnich i wybrzeża. Na południu kraju w wielu regionach temperatura spadnie poniżej -5 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 0 stopni C na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 1-2 stopni C w głębi kraju. Tylko na Pomorzu i w Wielkopolsce będzie ciut cieplej do 3-4 stopni C.

W północnej i zachodniej części naszego kraju będzie przeważać pochmurna pogoda. Za to na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w centrum powinny przeważać chwile ze Słońcem i dłuższe przejaśnienia. Niewielkie, przelotne opady śniegu wystąpią na północnym wschodzie, a mokry śnieg i śnieg z deszczem lokalnie spadnie na wybrzeżu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, a pod koniec dnia także na Kujawach oraz w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Wtorek, 1 grudnia 2020

We wtorek nad zachodnie krańce naszego kraju – tj. Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską, zachodnią Wielkopolskę i Dolny Śląsk wejdzie front atmosferyczny związany z niżem znad Niemiec, który przyniesie opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Nad resztą kraju tylko początkowo mogą wystąpić słabe opady śniegu na Podlasiu, ale po południu szybko zanikną. Poza tym przez cały dzień będzie pogodnie i sucho. Temperatura maksymalna wyniesie od 0-1 stopnia C w województwach wschodnich i 2-3 stopni C w głębi Polski do 4 stopni C miejscami na wybrzeżu. Wiatr jedynie w rejonie Krakowa słaby, poza tym umiarkowany, z kierunków południowych.

Środa, 2 grudnia 2020

W środę o poranku będzie przeważnie pogodnie, ale mroźno. Największe spadki temperatury wystąpią na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych regionach prognozuje się -8/-6 stopni C, a w rejonach podgórskich do -10 stopni C. Ujemne temperatury w przedziale -3/-1 stopień C mogą utrzymywać się przez cały dzień. 

Cieplejsza noc wystąpi na zachodzie kraju, w przedziale 0/-3 stopni C, a po południu temperatura wzrośnie powyżej zera. Na Dolnym Śląsku będzie najcieplej, do 4-5 stopni C. Z uwagi na to, że zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu rosyjskiego, opady wszędzie zanikną i zacznie dominować słoneczna pogoda. Wiatr na południu słaby, poza tym umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Czwartek, 3 grudnia 2020

W czwartek o poranku w całym kraju chwyci mróz, ale tym razem najniższe temperatury wystąpią na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach, w centrum i na południu – w przedziale od -7 do -3 stopni C, a w rejonach podgórskich do -10 stopni C.

W ciągu dnia nad południowe regiony Polski zacznie już napływać cieplejsze powietrze, w związku z czym np. w Małopolsce temperatura lokalnie wzrośnie do 5 stopni C. W pobliżu 0 stopni C lub nieco mniej prognozuje się w centrum, na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza oraz Podlasiu. Przybędzie trochę chmur, ale opady nie wystąpią. Wiatr słaby i umiarkowany z południa, zacznie się nasilać w godzinach popołudniowych.

Piątek, 4 grudnia 2020

W piątek zacznie się większa i prawdopodobnie dłuższa zmiana pogody. Z uwagi na silną blokadę cyrkulacji strefowej nad Atlantykiem do Europy Zachodniej i Południowo-Zachodniej wtargnie niż z zimnym powietrzem. Chłód ten ma dotrzeć nad Półwysep Iberyjski – w tym do Hiszpanii i północno-zachodniej Afryki, gdzie dojdzie do powstania odrębnego układu niżowego.

Jednocześnie nad Rosją będzie umacniał się wyż. Zakończy się zatem napływ zimnych mas powietrza do naszego kraju, a zacznie adwekcja dużo cieplejszych z południowego-wschodu. W związku z tym, piątkowy poranek będzie już wyraźnie cieplejszy, a w dzień będzie jeszcze cieplej.

Temperatura wzrośnie do 5 stopni C, a na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 7-9 stopni C. Trochę chłodniej będzie na północy i zachodzie – w przedziale 1/3 stopni C. Za to zdecydowanie wzrośnie prędkość wiatru, który będzie wiać z południa i południowego-wschodu i który obniży odczuwalną temperaturę.

Weekend, 5-6 grudnia 2020

Piątek będzie wstępem do większego ocieplenia, które prognozowane jest na weekend, ponieważ napłynie do nas jeszcze cieplejsze powietrze i od soboty już w całym kraju zrobi się ciepło.

Na przeważającym obszarze Polski odnotuje się w przedziale 6/10 stopni C, ale na południu, gdzie pojawi się wiatr halny, temperatura może wzrosnąć do 11-13 stopni C. Zdecydowanie najcieplejsza ma być niedziela. Noce już bez ujemnych temperatur, poza rejonami Krakowa. Zachmurzenie na ogół zmienne, pojawią się też opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.11.2020r. – 06.12.2020r.

30.11.2020r. – godz. 10:32 – faza Księżyca – pełnia;

30.11.2020r. – godz. 10:43 – półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.