facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 gru, 2019
- brak komentarzy
Ochłodzenie, ale zimowo tylko w górach i na wschodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.12.2019r. – 29.12.2019r.

Bardzo wysokie temperatury jak na grudzień i potężny wiatr halny na południu kraju. To najbardziej wyraziste akcenty pogodowe mijającego tygodnia. Nieco chybiły prognozy odnośnie zachmurzenia na początku tygodnia, ale generalnie, jej przebieg sprawdził się w znacznej przewadze.

To były najcieplejsze dni tegorocznego grudnia. Niestety, problemem staje się ponowny brak wystarczającej ilości opadów. Chociaż parowanie mamy teraz minimalne, w lasach zrobiło się sucho. Opady z ostatniej doby trochę poprawiły  tę niekorzystną sytuację (która w skali kraju jest mocno zróżnicowana).

Od kilku lat mamy pewną powtarzalność bezśnieżnych Świąt. Nie inaczej będzie w tym roku. Zima ze śniegiem prognozowana jest wyłącznie w górach i miejscami na terenach podgórskich oraz na wschodzie kraju.

Wprawdzie w nowym tygodniu rozpocznie się ochłodzenie i pojawią się akcenty zimowe (we wspomnianych wyżej rejonach), to będą ono krótkie, a im dalej na zachód, tym będzie cieplej. Ochłodzenie to ma potrwać tylko do Sylwestra. Tak więc tezy i prognozy o “zimie trzydziestolecia” w listopadzie i grudniu 2019 roku runęły na zawsze.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 23 grudnia 2019

Nowy tydzień rozpocznie się dość dynamiczną pogodą, ponieważ wpływ na nią będą mieć dwa fronty związane z dwoma niżami. W Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu będzie padać obficie, do 20-30 mm deszczu w ciągu doby. Opady te przyniesie front okluzji od niżu znad północnej Rumunii (w Tatrach przybędzie około 30 cm śniegu). Natomiast od Pomorza Zachodniego po Wielkopolskę, Dolnym Śląsk i Opolszczyznę, swój wpływ zaznaczy drugi front związany z niżem znad Danii – w tych regionach także wystąpią opady deszczu, ale zdecydowanie mniejsze, do 5 mm w ciągu doby. 

Nad resztą Polski będzie przeważać pochmurna pogoda z nielicznymi przejaśnieniami, a opady prognozowane są głównie w centrum kraju. Na północnym wschodzie przez większą część dnia mogą utrzymywać się mgły. Temperatura będzie raczej wyrównana i wyniesie w przedziale 5-6 stopni C, jedynie na środkowym-wschodzie Polski oraz na zachodzie nieco cieplej – do 7-8 stopni C. Wiatr na północy naszego kraju słaby, jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej umiarkowany, nad resztą Polski umiarkowany, na Dolnym Śląsku nieco silniejszy, przeważnie z zachodu i północnego-zachodu.

Wtorek, 24 grudnia 2019

We wtorek, przewaga pochmurnej pogody z opadami deszczu prognozowana jest jeszcze we wschodnich regionach naszego kraju. Jednak w miarę upływu dnia, opady zaczną powoli zanikać. Reszta Polski zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego, co daje szansę na więcej przejaśnień i rozpogodzeń. W godzinach wieczornych na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku ponownie zacznie się chmurzyć i zacznie padać deszcz. Temperatura wyniesie od 4-5 stopni C na wschodzie i w Małopolsce, 6 stopni C w centrum do 7-8 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na zachodzie skręcający na południowy.

Środa, 25 grudnia 2019

Noc z wtorku na środę zapowiada się deszczowo na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Śląsku. Będzie ciepło, jak na grudniową noc, około 5 stopni C. Na wschodzie i północnym wschodzie będzie pochmurno, a temperatura wzrośnie do 3-5 stopni C. Za to miejscami na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu jest szansa na rozpogodzenia, ale będzie jednocześnie chłodniej – około 0 stopni C, miejscami z przygruntowymi przymrozkami.

W dzień temperatury dodatnie, przeważnie od 3-4 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 5-7 stopni C na zachodzie i Pomorzu. W pogodzie przeplatanka – chwile słoneczne będą przeplatać się ze wzrostem zachmurzenia, a miejscami, zwłaszcza na południu i Pomorzu mogą wystąpić opady deszczu, tylko w górach i na Podhalu śnieg z deszczem i śnieg, przy temperaturach “okołozerowych”.

Czwartek, 26 grudnia 2019

We czwartek pogoda niewiele się zmieni. Zimowo będzie tylko w rejonach górskich, natomiast nad resztą kraju prognozowane są przelotne opady deszczu przy temperaturach w przedziale 3-4 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i na krańcach wschodnich do 5-6 stopni C nad morzem i zachodzie. Wiatr umiarkowany z kierunku zachodniego.

Piątek, 27 grudnia 2019

Przed weekendem czeka nas ochłodzenie. Już w piątek na przeważającym obszarze kraju temperatury maksymalne wyniosą 3-5 stopni C, jedynie na zachodzie i wybrzeżu będzie jeszcze w przedziale 6-7 stopni C, a na południu o poranku może chwycić lekki mróz. Opadów będzie niewiele, przeważać będzie pogodne niebo.

Weekend, 28-29 grudnia 2019

Podczas ostatniego weekendu w roku ma się ochłodzić jeszcze mocniej. Na południu i wschodzie naszego kraju, gdzie w ciągu dnia będzie około zera stopni C, w nocy chwyci mróz. Na zachodzie i Pomorzu utrzyma się ciepła pogoda i będzie powyżej 5 stopni C. Na wschodzie kraju prognozuje się też opady śniegu. Jednak w świetle obecnych prognoz, Sylwester przyniesie już ocieplenie, które pogłębi się jeszcze bardziej w Nowy Rok.

OPTYCZNIE W NIEBO 23.12.2019r. – 29.12.2019r.

26.12.2019r. – godz. 06:15 – faza Księżyca – nów;

26.12.2019r. – godz. 08:28 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°11`;

29.12.2019r. – godz. 03:06 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 0°59`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.