facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 lip, 2021
- brak komentarzy
Parno i burzowo do piątku. Lokalnie przejdą silne nawałnice. Weekend chłodniejszy i spokojniejszy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.07.2021r. – 01.08.2021r.

Parno i burzowo do piątku. Lokalnie przejdą silne nawałnice. Weekend chłodniejszy i spokojniejszy.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.07.2021r. – 01.08.2021r.

Za nami znacznie spokojniejszy tydzień w pogodzie, z komfortowymi temperaturami, przewagą zachmurzenia, bez silnych burz i nawalnych opadów, poza dzielnicami południowo-wschodnimi i południowymi, w których na początku tygodnia, lokalnie wystąpiły jeszcze groźne zjawiska atmosferyczne.

Następne dni przyniosły zdecydowanie spokojniejszą pogodę już w całym kraju, jednak w wielu miejscach nie padało od około 2 tygodni (lub wystąpiły tam bardzo słabe opady deszczu) i problemem stała się posucha oraz wzrost zagrożenia pożarowego w lasach.

W piątek zaczęło się wypogadzać i ocieplać, a sobota przyniosła znaczne ocieplenie, zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie miejscami odnotowano przekroczenia 30 stopni C. W niedzielę pojawiły się opady deszczu i burze, ale nie były to zbyt silne zjawiska.

To się jednak zmieni, ponieważ w ciągu najbliższych dni znajdziemy się “między pogodowym młotem a kowadłem”, czyli na granicy stykania się dwóch różnych termicznie mas powietrza. W efekcie wystąpią korzystne warunki do rozwoju silnych burz, które mogą przynieść cały arsenał niebezpiecznych zjawisk.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 26 lipca 2021

Nowy tydzień rozpocznie się parną, ciepłą i duszną pogodą. Od godzin porannych zacznie się chmurzyć aż do wystąpienia opadów deszczu w pasie od Pomorza przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie, ale nie będą to obfite opady, co najwyżej o małym i średnim natężeniu. Za to w godzinach popołudniowych i wieczornych wystąpią dobre warunki do rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

Burze będą raczej nieliczne i rozproszone, ale prawdopodobieństwo ich pojawienia się wystąpi praktycznie na terenie całego kraju poza północno-wschodnimi krańcami Polski oraz Pomorzem i Wielkopolską. Niektóre z nich mogą być silniejsze, z intensywnymi opadami do 20-30 mm, porywami wiatru do 80 km/godz. i gradem do 3 cm średnicy.

Na termometrach odnotuje się od 25 stopni C nad morzem (ale nie wszędzie, a raczej lokalnie) oraz miejscami w dzielnicach centralnych do 30-31 stopni C na południowym zachodzie i w regionach wschodnich. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, od Śląska skręcający na południowo-zachodni.

Wtorek, 27 lipca 2021

We wtorek w zachodnich regionach naszego kraju prognozuje się spokojną pogodę, bez opadów deszczu i burz. Nad resztą kraju w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej, dochodzącej nawet do 1500-2000 J/kg zaczną rozwijać się będą chmury burzowe. Ponieważ nad Polską znajdzie się front atmosferyczny i liczne strefy zbieżności, należy spodziewać się szybkiego rozwoju silnych burz, którym będzie też sprzyjać korzystne środowisko kinematyczne: na wschodzie i południu DLS w warstwie 0-6 km osiągnie 15-20 m/s, SRH do 100-200 m2/s2.

W związku z tym istnieje zagrożenie powstania superkomórek burzowych generujących bardzo wysokie sumy opadów przekraczające nawet 40 mm/godz., silne podmuchy wiatru do 90 km/godz. i opady gradu do 3-4 cm średnicy. Temperatury wyniosą od 27 do 31 stopni C. Najcieplej będzie w województwach wschodnich i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Środa, 28 lipca 2021

W środę we wschodniej części naszego w dalszym ciągu będą utrzymywać się korzystne warunki do inicjacji konwekcji głębokiej (CAPE przekraczające 1500 J/kg). Burze ponownie przyniosą ulewy powyżej 30 mm/godz., silny wiatr do 80 km/godz. i grad. Także w województwach zachodnich, w szczególności na Dolnym Śląsku,

Opolszczyźnie, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej należy spodziewać się rozwoju konwekcji i burz z obfitymi opadami deszczu i sporą wydajnością elektryczną. Na termometrach prognozuje się temperatury na poziomie od 26 do 30 stopni C. Wiatr umiarkowany, podczas burz znacznie silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Czwartek, 29 lipca 2021

Czwartkowy poranek i przedpołudnie zapowiada się pogodnie i sucho. Głęboki niż znad Wysp Brytyjskich będzie zaciągał z południa gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, dzięki czemu na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu termometry wskażą 32-33 stopnie C. Im dalej na północ, tym będzie nieco chłodniej – w głębi kraju na poziomie od 28 do 30 stopni C, chłodniej na wybrzeżu – w przedziale 25-27 stopni C.

Na znacznym obszarze kraju zapowiada się słoneczna i sucha pogoda, ale pod koniec dnia do regionów zachodnich dotrze front chłodny atmosferyczny. Wysoka chwiejność termodynamiczna w połączeniu z odpowiednimi warunkami kinematycznymi mogą spowodować rozwój bardzo silnych burz, przede wszystkim w południowo-zachodnich regionach Polski.

Z uwagi na duża dynamikę w pogodzie, prognozy mogą ulec jeszcze znacznej zmianie, dlatego na ten moment nie można potwierdzić na 100% tego scenariusza. Jeżeli faktycznie wystąpi znaczne zagrożenie nawałnicami, napiszę o tym odrębny artykuł.

Piątek, 30 lipca 2021

Na ten moment prognozy pogody wskazują, że w piątek wystąpią burze na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza, Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie wciąż będą występować bardzo korzystne warunki do rozwoju silnych burz. W wymienionych regionach burze mogą być skrajnie niebezpieczne, z opadami dużego gradu, ulewnym deszczem, a nawet ryzykiem powstania trąby powietrznej.

Nad resztą kraju powinno być już zdecydowanie spokojniej i chłodniej, ponieważ za frontem napłynie powietrze polarnomorskie. Na termometrach prognozuje się od 21-22 stopni C do 25-27 stopni C w pozostałych regionach kraju, poza dzielnicami południowo-wschodnimi, gdzie ma zalegać jeszcze gorąca masa powietrza i tam odnotuje się 30-32 stopnie C.

Weekend, 31 lipca – 1 sierpnia 2021

Wraz z weekendem pogoda uspokoi się, ale przy okazji ochłodzi na obszarze całego kraju. Zanikające opady deszczu i słabe burze mogą jeszcze wystąpić w dzielnicach północnych. Na termometrach komfort termiczny, ponieważ odnotuje się temperatury na poziomie 23-27 stopni C, przy czym najcieplej będzie na południowym wschodzie, a najchłodniej nad samym morzem – około 20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.07.2021r. – 01.08.2021r.

26.07.2021r. – godz. 05:56 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 3°55`;

27.07.2021r. – godz. 22:47 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°48`;

28.07.2021r. – maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów (ZHR:20);

31.07.2021r. – godz. 15:18 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

01.08.2021r. – godz. 03:34 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 1°41`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.