facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 kwi, 2022
- brak komentarzy
Pierwsza połowa tygodnia chłodna/zimna, miejscami z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Druga połowa pogodniejsza i cieplejsza. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.04.2022r. – 24.04.2022r.

Pierwsza połowa tygodnia chłodna/zimna, miejscami z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Druga połowa pogodniejsza i cieplejsza.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.04.2022r. – 24.04.2022r.

Przebieg pogody w mijającym tygodniu, w dość dużym stopniu przypominał pogodowy scenariusz z zeszłego tygodnia. W pierwszej połowie tygodnia, stopniowo wzrastała temperatura, w czwartek nastąpiła kulminacja ciepła, natomiast od piątku przyszła raptowna korekta i spadek temperatury, który przeciągnął się również na weekend. 

Żeby kwietniowej pletniowej tradycji stało się zadość, to również nadchodzący tydzień zacznie się zimno, ale w drugiej połowie tygodnia zrobi się cieplej, jednakże takiego ciepła, jakie notowano w minioną środę i czwartek nie odnotujemy. Za to weekend powinien być całkiem przyjemny, zwłaszcza sobota.

Mijający tydzień przyniósł opady. Nie były one zbyt obfite, ale pozwoliły złagodzić posuchę i zmniejszyć zagrożenie pożarowe w lasach. Ważne, że wystąpiły praktycznie na terenie całego kraju, chociaż wciąż są potrzebne dłuższe opady o średnim natężeniu, aby wierzchnie warstwy gleby zaczerpnęły porządną ilość wilgoci. Później do pełni wiosny potrzeba już tylko wyższych temperatur.

Najwięcej opadów wystąpiło przed weekendem w związku z wtargnięciem chłodnego frontu atmosferycznego i wymianą mas powietrza. Lokalnie wystąpiły słabe burze. Weekend przyniósł już mniej wilgoci, za to umiarkowany, zimny wiatr i stosunkowo niskie temperatury jak na połowę kwietnia.

Nadchodzący tydzień ponownie przyniesie zmienną i chłodną/zimną pogodę, zwłaszcza w pierwszych dniach. Wystąpią też opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Następnie ociepli się, jednak taka pogodowa przeplatanka prognozowana jest już do końca miesiąca.

Mapy temperatur maksymalnych: METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Na początku nowego tygodnia rozkład ciśnienia nad Europą w porównaniu do poprzedniej doby, nie ulegnie większej zmianie. Od północnej Rosji przez Skandynawię po kraje Europy Zachodniej nadal będzie rozciągać się rozległa strefa wysokiego ciśnienia, dzięki czemu przeważać będzie słoneczna pogoda z wyższymi temperaturami. Jednocześnie nad Morzem Czarnym będzie stacjonował niż.

Wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż rosyjsko-skandynawski, dzięki któremu na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku przez cały dzień będzie pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, a na wybrzeżu ma być praktycznie bezchmurne przez cały dzień. Nad resztą kraju początkowo będzie słonecznie, jednak w godzinach popołudniowych rozwinie się sporo chmur, ale słabe i przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupą śnieżną wystąpią punktowo tylko na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, a pod koniec dnia na północnym wschodzie kraju.

Temperatura wyniesie od 6-7 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie oraz nad samym morzem, 8-9 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, w centrum i na Górnym Śląsku do 11-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Na zachodzie i Pomorzu wiatr słaby, poza tym umiarkowany, północno-wschodni.

Wtorek, 19 kwietnia 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek nad Polskę nadciągnie niż górny, który przyniesie opady deszczu, w centrum deszczu ze śniegiem, a na południu nawet samego śniegu. W ciągu dnia na zachodzie oraz w centrum nadal mogą występować opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, które stopniowo będą przemieszczać się na zachód i południowy-zachód, a od wschodu będą zanikać.

Na pozostałym obszarze wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak na północnym wschodzie w ciągu dnia, zachmurzenie ponownie zacznie wzrastać aż do wystąpienia opadów deszczu. Najchłodniej będzie na krańcach południowo-zachodnich – około 5-6 stopni C, 7-8 stopni C prognozuje się na północnym wschodzie, a najcieplej do 10-12 stopni C ma być na Pomorzu, północy Wielkopolski, Kujawach i Żuławach Wiślanych. W północnej i zachodniej części kraju wiatr umiarkowany, północno-wschodni, na pozostałym obszarze słaby, przeważnie z kierunków południowych i południowo-wschodni.

Środa, 20 kwietnia 2022

W środę wpływ na pogodę w Polsce będzie miał niż znad północnej Ukrainy, który przyniesie opady deszczu, za wyjątkiem dzielnic zachodnich i północnych, gdzie nie powinno padać i pojawią się przejaśnienia, a nawet dłuższe rozpogodzenia. Dzięki operacji słonecznej temperatura wzrośnie tam do 12-15 stopni C, a miejscami, zwłaszcza na Pojezierzu Pomorskim może być o 1-2 stopnie C cieplej. Na pozostałym obszarze pod deszczowymi chmurami będzie zdecydowanie zimniej – w Małopolsce, na Podkarpaciu, Górnym Śląsku, w centrum, na południu, w centrum Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie odnotuje się maksymalnie 6-8 stopni C. Wiatr umiarkowany, na południu zachodni, poza tym północny i północno-zachodni.

Czwartek, 21 kwietnia 2022

W czwartek pogoda zacznie się stabilizować, a opady będą ustępować, chociaż zachmurzenie będzie raczej umiarkowane i duże, poza regionami zachodnimi i północnymi, gdzie można liczyć na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Dzięki temu w tych regionach będzie najcieplej (poza wybrzeżem), gdzie prognozuje się się od 14 do 17 stopni C. Za to na południowym wschodzie oraz Lubelszczyźnie ma przeważać zachmurzone niebo i niewykluczone są opady deszczu, a temperatury wyniosą od 10 do 12 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych i wschodnich.

Piątek, 22 kwietnia 2022

Za to piątek w całym kraju powinien być pogodny i słoneczny, a na termometrach słupki rtęci wskażą od 14 do 17 stopni C, najcieplej będzie na krańcach zachodnich, gdzie temperatury mają szansę zbliżyć się do 20 stopni C. Wiatr wciąż z północy i wschodu, przeważnie słaby, chwilami umiarkowany.

Weekend, 23-24 kwietnia 2022

Przyszły weekend powinien być cieplejszy niż ten mijający z temperaturami na poziomie od 15-17 stopni C na północy i wschodzie do 18-20 stopni C w głębi kraju i 21-22 stopni C na południu i zachodzie. Według prognoz modeli sobota powinna być słoneczna i bez opadów, natomiast w niedzielę na Śląsku i w Małopolsce mogą pojawiać się wiosenne burze z przelotnymi opadami deszczu. Wiatr słaby i umiarkowany, nadal z północy i wschodu.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.04.2022r. – 24.04.2022r.

18.04.2022r. – godz. 06:52 – koniunkcja Merkury i Uran w odległości – 1°59`;

21/22.04.2022r. – Maksimum meteorów z roju Lirydów (ZHR: 18)`;

23.04.2022r. – godz. 13:58 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.