Po chłodnym i deszczowym początku tygodnia przyjdzie ocieplenie i przewaga słonecznej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.10.2022r. – 09.10.2022r.
Po chłodnym i deszczowym początku tygodnia przyjdzie ocieplenie i przewaga słonecznej pogody.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.10.2022r. – 09.10.2022r.
Tygodniowa prognoza pogody ukazuje się z lekkim poślizgiem spowodowanym natłokiem spraw i obowiązków. Dostałem kilka maili z pytaniami: co się dzieje? Dziękuję za czujność, wszystko w porządku. ;)) Żeby nie rozciągać tematu opóźnienia przechodzę od razu do sedna pogodowej sprawy. Zacznę od przedostatniego, trzynastego KBW 2022.
(1) TRZYNASTY KBW 2022
W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -36 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 43 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VII – 10 IX).
Największy deficyt wody notowano na terenie wschodniej części Pojezierza Mazurskiego, na Pobrzeżu Słowińskim, w środkowej części Pojezierza Pomorskiego oraz na Pojezierzu Wielkopolskim, od -120 do -159 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od 0 do -119 mm, a w niektórych miejscach notowano nawet dodatnie wartości KBW. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzynastym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Susza rolnicza występowała na terenie 5 województw.
Zatem na ten rok można już na 100% odetchnąć, ponieważ kulminacja tegorocznej suszy jest kilka tygodni za nami. Oby w przyszłym roku nie powróciła.
♦ Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/
(2) TEMPERATURY
Ostatni weekend września był stosunkowo chłodny. Najwyższe wartości na termometrach odnotowano z zachodniej części kraju, tj. 16-18 stopni C. Najchłodniej było w górach, częściowo północy i wschodzie kraju.
Początek poprzedniego tygodnia to również dominacja umiarkowanych temperatur, z tym, że najwyższe wartości odnotowano tym razem w środkowych i częściowo wschodnich regionach kraju.
Pod koniec września ochłodziło się w całym kraju. Ciepło pozostało już tylko na niewielkim wycinku południowo-wschodnich krańców Polski.
Podczas nocnych rozpogodzeń pojawiły się przymrozki. W dzielnicach z większym zachmurzeniem temperatury nie spadły poniżej 10 stopni C.
♦ Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL
(3) OPADY
W minionym tygodniu każdy dzień przyniósł opady, ale ich sumy były mocno zróżnicowane w obrębie kraju. Początek tygodnia najbardziej mokry był na południu i miejscami w centrum.
W środkowej części tygodnia porządnie popadało w północnych i częściowo centralnych dzielnicach, jednak lokalne przelotne opady notowano na znacznym obszarze Polski.
Przed weekendem i częściowo w sam weekend najbardziej uwodnione chmury krążyły nad wschodnimi regionami kraju.
Końcówka weekendu przyniosła wiele przelotnych opadów, miejscami obfitych, ale krótkotrwałych z efektownie wyglądającymi chmurami kłębiastymi. Na południowym-wschodzie lokalnie padało bardzo mocno.
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Przed nami pochmurny, zimny i mokry początek tygodnia, ale od wtorku rozpoczną się istotne zmiany w pogodzie, które najszybciej zaznaczą się na zachodzie kraju.
Poniedziałek, 3 października 2022
Na początku nowego tygodnia Polska jest pod wpływem niżu znajdującego się na pograniczu Białorusi i Rosji. Z północnego-zachodu napływają chłodne i wilgotne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Dzień upłynął ze zmienną i dynamiczną pogodą. Poza Podlasiem i krańcami południowo-zachodnimi, gdzie notowano najmniej opadów lub w ogóle nie padało, niebo często było szczelnie pokryte chmurami i występowały opady deszczu, ale pojawiały się również chwile ze Słońcem i przejaśnienia.
Lokalnie odnotowano wyładowania atmosferyczne, natomiast wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na termometrach słupki rtęci dobiły w ciągu dnia do 10-11 stopni C na Podlasiu oraz miejscami w regionach podgórskich, do 13-15 stopni C na przeważającym obszarze kraju i do 16 stopni C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr był umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach do 55-60 km/godz., północno-zachodni. Wieczorem znacznie osłabł.
Wtorek, 4 października 2022
We wtorek w zachodniej połowie naszego kraju nastąpi już zdecydowana zmiana pogody, ponieważ będzie dominować Słońce i nie odnotuje się opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, a w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz miejscami na Mazowszu mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu.
Czeka nas rześki wtorkowy poranek, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju gdzie prognozuje się spadki temperatury do 4-6 stopni C. W ciągu dnia będzie od 13-14 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i około 15 stopni C na przeważającym obszarze do 16 stopni C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, na wschodzie chwilami dość silny, zachodni i północno-zachodni.
Środa, 5 października 2022
W środę nastąpi przebudowa pola barycznego w Europie. Nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi oraz Morzem Norweskim znajdzie się rozległy, wielocentryczny niż, natomiast nad Bałkanami znajdzie się wyż, który obejmie swoim zasięgiem Europę Południową i Środkową. Taki rozkład ciśnienia spowoduje napływ ciepłych i suchych mas powietrza z południowego-zachodu. W dzień przeważać będzie pogodne niebo, jednak nie zabraknie również chmur piętra wysokiego – cirrus i cirrostratus, które nie przyniosą żadnych opadów.
O poranku na wschodzie, południu i w centrum wystąpią spadki temperatur do zaledwie 2-4 stopni C, a przy gruncie pojawią się przymrozki. Za to w ciągu dnia odnotuje się od 14-15 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, krańcach wschodnich i 17-19 stopni na przeważającym obszarze kraju do 20 stopni w Małopolsce, na Ziemi Lubuskiej i południu Wielkopolski. Jeszcze cieplej do 21-22 stopni C będzie na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany z południowego-zachodu, w Sudetach, na Górnym Śląsku i Podkarpaciu chwilami dość silny i porywisty, w Karkonoszach pojawi się wiatr fenowy do 80 km/godz., a w górach nawet powyżej 120 km/godz.
Czwartek, 6 października 2022
W nocy ze środy na czwartek na południu Polski wystąpi silny wiatr halny, za sprawą którego w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej 15 stopni C. Bardzo ciepły poranek prognozowany jest również na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku gdzie odnotuje się 13-14 stopni C. Natomiast w pozostałych regionach temperatura wyniesie na ogół w granicach 8-11 stopni C. W ciągu dnia będzie od 15-16 stopni C na Pomorzu oraz Warmii, Mazurach i 17-18 stopni C na Podlasiu,
północy Mazowsza, Kujawach, w północnej i środkowej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej, do 19-20 stopni C w głębi kraju oraz 21-22 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Roztoczu. Dzień zapowiada się pogodny i suchy, tylko lokalnie pojawi się trochę bezdeszczowych chmur. Wiatr na krańcach południowych będzie słaby, jedynie na Podkarpaciu pozostanie umiarkowany. Na pozostałym obszarze umiarkowany, na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej dość silny i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
Piątek, 7 października 2022
W piątek nadal prognozuje się przewagę ciepłej słonecznej pogody z temperaturami od 15-16 stopni C na północy i północnym wschodzie do 17-19 stopni C na zachodzie i południu. Poranek będzie jednak rześki, lokalnie w północnych, wschodnich i środkowych regionach słupki rtęci obniżą się do 5-7 stopni C.
Weekend, 8-9 października 2022
W weekend czeka nas kontynuacja ciepłej i słonecznej pogody. Najcieplej będzie w południowych regionach Polski, gdzie słupki rtęci będą przekraczać 20 stopni C. Pogoda zacznie się zmieniać w niedzielę, ponieważ od zachodu nadciągnie front atmosferyczny z opadami deszczu i ochłodzeniem. Niektóre modele wskazują, że front ten opóźni się i nadejdzie w poniedziałek.
OPTYCZNIE W NIEBO 03.10.2022r. – 09.10.2022r.
03.10.2022r. – godz. 02:14 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;
05.10.2022r. – godz. 20:00 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°52`;
08.10.2022r. – godz. 06:40 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°47`;
08.10.2022r. – godz. 21:37 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°50`;
08.10.2022r. – Maksimum meteorów z roju Drakonidów (ZHR: zmienne);
09.10.2022r. – godz. 22:54 – faza Księżyca – pełnia.