facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 paź, 2020
- brak komentarzy
Początek tygodnia chłodny, następnie duże ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.10.2020r. – 25.10.2020r.

Początek tygodnia chłodny, następnie duże ocieplenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.10.2020r. – 25.10.2020r.

W mijającym tygodniu październikowy dynamizm pogodowy nie zwolnił. Nad naszym krajem przeszedł bardzo wydajny opadowo niż z frontami atmosferycznymi, a duża różnica ciśnienia na stosunkowo małym obszarze spowodowała silne wichury. W związku z tym, tylko do czwartku straż pożarna interweniowała ponad 2 400 razy.

Najwięcej szkód spowodowały intensywne opady deszczu, które przeszły nad południowymi i środkowymi dzielnicami Polski oraz silne wichury, które wystąpiły przede wszystkim na zachodzie i północy. Co więcej, na Śląsku i w Małopolsce w wielu miejscach przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach.

Obecnie na głównych rzekach przechodzą fale kulminacyjne, które nie zagrażają miastom, ale niektóre łąki i pola znajdujące się w dolinach rzecznych są podtopione. Taka sytuacja hydrologiczna w październiku to rzadkie zjawisko.

Przed nami znacznie spokojniejszy tydzień w pogodzie, ale opady deszczu też w nim wystąpią, chociaż na pewno nie będą one tak intensywne, jak to miało miejsce w miniony wtorek i środę. Za to temperatury mile nas zaskoczą, chociaż tydzień rozpocznie się zimno.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 19 października 2020

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze dość chłodny z powodu niżu, który znad Finlandii przesunie się nad Rosję i w dalszym ciągu będzie do nas zaciągał z północnego-zachodu chłodne powietrze znad Arktyki. Za to w miarę upływu dnia, od południa w kierunku Polski zacznie rozbudować się wyż, dlatego możemy liczyć na słoneczne chwile praktycznie w całym kraju.

Opady deszczu wystąpią tylko punktowo i będą one słabe i przelotne. Na termometrach odnotuje się od 8-9 stopni C w województwach wschodnich i 10-11 stopni C w głębi kraju do 12-13 stopni C na zachodzie i miejscami na południu. Wiatr umiarkowany, z zachodu.

Wtorek, 20 października 2020

Wtorkowy poranek zapowiada się pogodny, ale bardzo zimny. Temperatura spadnie przeważnie do przedziału 0-3 stopni C, a przy gruncie odnotuje się przymrozki do -3/-1 stopni C. Lokalnie w regionach podgórskich, na Kujawach, północnym wschodzie oraz w centrum niewielki mróz do -1 stopnia C możliwy jest również na wysokości 2 metrów. W ciągu dnia dość szybko zacznie się ocieplać.

Wyż, pod wpływem którego będzie Polska, przesunie się nad Bałkany, tymczasem od południowej Norwegii przez Wyspy Brytyjskie po Kanary będzie się rozciągał obszar obniżonego ciśnienia. To spowoduje zmianę kierunku wiatru z zachodniego na południowy, w związku z czym do Polski, jak również do całej Europy Zachodniej, Południowej i Środkowej zacznie płynąć ciepłe powietrze.

Na termometrach odnotuje się od 10-11 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz wschodzie Mazowsza, 12-14 stopni C od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, centrum, południowe Mazowsze po Lubelszczyznę do 15-16 stopni C na Śląsku oraz w Małopolsce.

W ciągu dnia będzie pogodnie i sucho, szczególnie dużo słonecznych chwil ma być na południu oraz w centrum, gdzie będzie prawie bezchmurnie. Nieco większe zachmurzenie wystąpi na na północy, ale opady nie są prognozowane.

Środa, 21 października 2020

W środę w północnej części naszego kraju – od Pomorza, częściowo przez Kujawy, Warmię i Mazury po Podlasie i północną część Mazowsza oraz Wielkopolski zaznaczy się ciepły front atmosferyczny, za którym z południa napłynie ciepłe powietrze. W związku z tym w tych regionach mogą występować opady deszczu, a na termometrach odnotuje się od 9-10 stopni C na północnym wschodzie do 12-13 stopni C na Pomorzu.

Za to im dalej na południe, tym będzie pogodniej i cieplej. Na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce słupki rtęci wskażą 18-19 stopni C. Nad resztą kraju prognozuje się w przedziale 15-17 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni, w regionach podgórskich silniejszy, w Karpatach może pojawić się halny osiągający w porywach do 65 km/godz.

Czwartek, 22 października 2020

Na czwartek pogoda przygotowuje nam miłą niespodziankę. Nigdzie nie prognozuje się wystąpienia przymrozków, na zachodzie i Pomorzu temperatura nie spadnie poniżej 14-16 stopni C.

Za to w dzień na przeważającym obszarze kraju odnotuje się w przedziale 18-20 stopni C, a na południowym zachodzie oraz Ziemi Lubuskiej będzie jeszcze cieplej, do 21-23 stopni C przy dużej ilości Słońca. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z południa.

Piątek, 23 października 2020

W piątek nad północne i częściowo zachodnie dzielnice naszego kraju wejdzie front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu. Nad resztą kraju powinna utrzymać się jeszcze pogodna i sucha aura. Na termometrach odnotuje się od 15-16 stopni C na północy do 18-20 stopni C na pozostałym obszarze Polski. Na Śląsku może być o 2-3 stopnie cieplej. Wiatr słaby i umiarkowany z południa i południowego-zachodu.

Weekend, 24-25 października 2020

Na koniec tygodnia prognozowane jest niewielkie ochłodzenie. Temperatury mają wynieść od 12 stopni C na północy do 15-18 stopni C na południu. W sobotę mogą wystąpić przelotne opady deszczu, za to w niedzielę wszędzie ma być już pogodnie, sucho i cieplej. Jeśli wierzyć obecnym odsłonom modeli, to ciepła pogoda ma się też utrzymać na przełomie października i listopada.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.10.2020r. – 25.10.2020r.

21.10.2020r. – maksimum meteorów z roju Orionidów (ZHR: 30);

22.10.2020r. – godz. 19:44 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°01`;

23.10.2020r. – godz. 06:35 – Księżyc i Saturn w odległości – 2°35`;

23.10.2020r. – godz. 15:24 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

25.10.2020r. – zmiana czasu na zimowy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.