facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 kwi, 2022
- brak komentarzy
Pogoda zmienna, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, silniejszym wiatrem oraz wahaniami temperatury. W czwartek możliwy incydent burzowy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.04.2022r. – 10.04.2022r.

Pogoda zmienna, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, silniejszym wiatrem oraz wahaniami temperatury. W czwartek możliwy incydent burzowy.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.04.2022r. – 10.04.2022r.

Minął okres, przynajmniej na jakiś czas, panowania bardzo słonecznych, stabilnych i suchych wyżów. W minionym tygodniu najcieplejszy i najpogodniejszy w skali całego kraju był poniedziałek. Jedynie w północno-zachodnich i południowo-wschodnich skrawkach kraju notowano dużo niższe temperatury.

We wtorek zaczęło się już ochładzać w całej Polsce. Północna część Polski znajdowała się pod wpływem zimnego, ale słonecznego i suchego wyżu, a nad południem kraju występowały opady deszczu, które zaczęły przechodzić w śnieg. Strefa wilgoci była związana z niżami nadciągającymi od strony Morza Śródziemnego, ale blokowanymi układem wyżowym z północnej Europy.

Efektem tego były znaczne sumy opadowe, ale tylko w południowych, południowo-wschodnich i częściowo wschodnich regionach. Opady wystąpiły również w woj. pomorskim, gdzie zaznaczyła się konwekcja wywołana przez oddający wilgoć Bałtyk.

Pod koniec marca Polska była podzielona pogodowo. Nad południem kraju stacjonował ciepły front. Wilgoć z Morza Śródziemnomorskiego niesiona przez utworzone tam niże napotkała barierę układu wyżowego. Wystąpiły opady śniegu, ale najbardziej intensywne opady rozpoczęły się 30/31 marca. Miejscami spadło nawet 20 cm śniegu, w górach jeszcze więcej. Północ kraju pozostawała słoneczna i sucha, ale w nocy mroźna. W Lęborku temperatura spadła do -9 st.

DANE: IMGW, System RainGrs

Tymczasem w całej północnej połowie kraju, praktycznie nie spadała kropla deszczu lub płatek śniegu. W wielu miejscach nie padało przez cały miesiąc. Bardzo ciekawie będzie wyglądało podsumowanie pogodowe marca, bowiem już na 100% wiadomo, że posypały się rekordy usłonecznienia i braku opadów dla tego miesiąca.

 

Kwiecień rozpoczął się w południowej połowie kraju na zimowo. Sięgając nie tak daleko pamięcią zauważymy, że takie arktyczne spływy powietrza z północy w zetknięciu z wilgocią dają prawie co roku kwietniowe opady śniegu. Stąd też z przekąsem wspominanie o białej Wielkanocy. W tym roku wypadnie po połowie kwietnia, a to już często istotna zmiana w pogodzie i mniejsza szansa na takie sytuacje jak teraz. IMGW donosi, że w Terespolu zanotowano rano najwyższą pokrywę śnieżną na nizinach wśród stacji synoptycznych, 7 cm. Pobielało od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę. Natomiast w Stuposianach, gdzie cieplej, spadło 51 mm deszczu. Opady zaczęły się wycofywać w sobotę wieczorem.

W rozpoczętym tygodniu czeka nas dynamiczna zmienna pogoda, z częstą zmianą zachmurzenia, opadami, które wreszcie wystąpią też w północnej – najbardziej suchej części kraju i wahaniami ciśnienia. Niestety, będzie też mocniej wiało, miejscami na tyle mocno, że mogą wystąpić szkody wiatrowe. Także temperatura będzie się wahać, ale nie powinno być już tak zimno, jak w ostatnich dniach.

Mapy temperatur maksymalnych i źródło informacji: METEOPROGNOZA.PL 

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022

W poniedziałek od samego rana na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu jest pogodnie i sucho. Im dalej na północ, tym zachmurzenie jest większe. Na północy kraju, zwłaszcza na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem. W drugiej połowie dnia na południu kraju, Ziemi Łódzkiej, na południu, w centrum i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie zachmurzenie pozostanie małe i umiarkowane. Po godz. 16:00 chmur zacznie przybywać i wieczorem pojawią się opady.

Na Podlasiu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza, Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej zachmurzenie również wzrośnie do dużego. Późnym popołudniem nad Pomorze, północną i zachodnią Wielkopolskę oraz na Ziemię Lubuską nasunie się ciepły front od głębokiego niżu znad południowej Szwecji, który przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a przejściowo również mokrego śniegu.

Na termometrach notuje się od 3-4 stopni C na środkowym wschodzie Polski i 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 7-9 stopni C na Kujawach, zachodzie Mazowsza, w centrum, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na południowym wschodzie pozostanie umiarkowany, nad resztą kraju dość silny i porywisty, a na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na południowym wschodzie zaczyna się wzmagać i pod wieczór oraz w nocy będzie silny, w porywach do 60-70 km/godz., na Pomorzu lokalnie nawet do 80 km/godz., południowo-zachodni.

Wtorek, 5 kwietnia 2022

We wtorek Polska będzie pod wpływem niżu skandynawskiego. W południowej połowie kraju, w centrum Polski, na południu i w centrum Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej wystąpią opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, natomiast w północnej części kraju – od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur po Podlasiu w chłodnym powietrzu będą rozwijać się chmury kłębiaste z opadami deszczu ze śniegiem, krupą śnieżną i drobnym gradem. Lokalnie możliwe są również burze.

Najwięcej rozpogodzeń i raczej bez opadów będzie na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski, Kujawach oraz północy i w centrum Mazowsza. Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie oraz 4-6 stopni C na przeważającym obszarze kraju do 7-9 stopni C na Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, a także na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski i Mazowsza oraz na Kujawach. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu silniejszy, w porywach do 55 km/godz., zachodni.

Środa, 6 kwietnia 2020

W środę nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego, który będzie związany z rozległym niżem rozciągającym się od Szkocji po Morze Północne. W ciągu dnia, z południowego-zachodu na północny-wschód będzie przemieszczać się strefa opadów deszczu, a w Polsce północnej i północno-wschodniej, początkowo również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Po południu na zachodzie i południu nastąpi stabilizacja pogody, a temperatura szybko wzrośnie. I tak, odnotuje się od 5-7 stopni C na Warmii i Mazurach, na Pomorzu będzie około 10-12 stopni C, a na pozostałym obszarze na poziomie 14-16 stopni C, chociaż na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może być jeszcze cieplej – do 17-18 stopni C. Wiatr będzie wiał umiarkowanie z południa i południowego-zachodu.

Czwartek, 7 kwietnia 2022

W czwartek pogodę w Polsce będzie kształtować niż znad Danii, który będzie przemieszczał się w stronę Skandynawii. W ciągu dnia, z zachodu na wschód prognozuje się przejście chłodnego frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu, a ze względu na podwyższoną chwiejność termodynamiczną (CAPE do 500 J/kg + wysokie współczynniki kinematyczne), może dojść do rozwoju rozległych układów konwekcyjnych z opadami gradu, ulewnego deszczu i burzami, podczas których porywy wiatru mogą osiągać 90 km/godz.

W ciągu dnia będzie ciepło – od 9-10 stopni C na północnym-zachodzie, gdzie front przejdzie najwcześniej, do 14-16 stopni C na przeważającym obszarze kraju i 17-19 stopni C na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr chwilami dość silny i porywisty (najsilniejszy podczas burz), południowo-zachodni, w czasie przechodzenia frontu i po jego przejściu skręcający na zachodni.

Piątek, 8 kwietnia 2022

W piątek nad Polską zaznaczy się wpływ niżu znad Skandynawii, który z zachodu zacznie sprowadzać chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W północnej części kraju będą występować przelotne opady krupy śnieżnej (ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni), natomiast na południowym wschodzie prognozuje się opady deszczu. Na północy i południu kraju, gdzie zachmurzenie ma być największe, odnotuje się od 4 do 6 stopni C, w głębi Polski, przy większych przejaśnieniach cieplej – do 10-12 stopni C. Wiatr zachodni, w północnej części kraju silniejszy.

Weekend, 9-10 kwietnia 2022

Drugi weekend kwietnia upłynie w dość chłodnych masach powietrza z przelotnymi opadami deszczu, a lokalnie deszczu ze śniegiem oraz umiarkowanym, chwilami nieco silniejszym wiatrem. Temperatury wyrównane w całym kraju, na poziomie 6-8 stopni C. Za to coraz ciekawiej wyglądają prognozy pogody po 10 kwietnia. Jeżeli najbardziej ciepłe rozdania modeli numerycznych się sprawdzą, to możemy mieć podmuch dużego ciepła, z temperaturami dochodzącymi nawet do 23-25 stopni C. Z uwagi na dość odległy termin, prognozy te mogą jeszcze ulec znacznej korekcie.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.04.2022r. – 10.04.2022r.

05.04.2022r. – godz. 03:51 – koniunkcja Mars i Saturn w odległości – 0°18`;

09.04.2022r. – godz. 08:47 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.