facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 kwi, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowa daglezja zielona w obrębie Stradomia Wierzchnia.

Pomnikowa daglezja zielona w obrębie Stradomia Wierzchnia.

W grudniu 2020 roku opublikowałem trzy artykuły dotyczące pomników przyrody znajdujących się w Stradomi Wierzchniej (woj. dolnośląskie, powiat oleśnicki, gmina Syców): 

1. http://server962300.nazwa.pl/pomniki-przyrody-w-stradomi-wierzchniej-cz-1-3-park-przypalacowy.html

2. http://server962300.nazwa.pl/pomniki-przyrody-w-stradomi-wierzchniej-cz-2-3-aleja-lipowa.html

3. http://server962300.nazwa.pl/pomniki-przyrody-w-stradomi-wierzchniej-cz-3-3-dab-szypulkowy-i-aleje-debowe-godne-ochrony-pomnikowej.html

W między czasie, na mocy uchwały nr XXVIII/232/2020 Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody ( Uchwała_nr_XXVIII2322020_Rady_Miejskiej_w_Sycowie ), ustanowiono pomnikiem przyrody drzewo z gatunku daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), o obwodzie pnia 322 cm (na wysokości 130 cm) i wysokości 37 m, rosnące na nieruchomości gruntowej oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 807 obręb Stradomia Wierzchnia, gm. Syców.

Nie pozostało nic innego, jak zorganizować wycieczkę po okolicach i przy okazji odwiedzić nowy pomnik przyrody w gminie. Drzewo jest nieco schowane w dość gęstym lesie, jednak – z uwagi na wysokość – można je szybko wypatrzeć. Idealnie wykształcona, długachna kłoda i wysoko wysklepiona korona od razu zachwycają miłośników okazałych drzew.

Pomnikowa daglezja zielona figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Daglezja_zielona_obręb_Stradomia_Wierzchnia ). Drzewo wygląda perfekcyjnie, pień i korona sprawiają wrażenie bardzo zdrowych. W związku z tym – zamiast opisywać ubytki, wypróchnienia i inne dolegliwości, które często towarzyszą starszym osobnikom, przy tej wspaniałej daglezji należy usiąść i podziwiać ją, ponieważ jest zjawiskowa i piękna.

PODSUMOWANIE

1) Stradomia Wierzchnia (woj. dolnośląskie, powiat oleśnicki, gmina Syców), której pomniki przyrody opisałem w zeszłym roku, wzbogaciła się o nowe pomnikowe drzewo. Jest nim przepiękna, strzelista daglezja zielona o obwodzie pierśnicowym pnia 322 cm i wysokości 37 metrów.

2) Drzewo rośnie w lesie na nieruchomości gruntowej oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 807 obręb Stradomia Wierzchnia, gm. Syców. Stan techniczny i stan zdrowotny pomnikowej daglezji są bardzo dobre. Ponieważ w pobliżu nie znaleźliśmy innej daglezji, stanowi ona lokalną ciekawostkę dendrologiczną i znacznie wyróżnia się w okolicznym drzewostanie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.